Historicky po prvý raz polročné prázdniny žiakov obídu veľkým oblúkom. Zrušil ich dnes už bývalý minister školstva Branislav Gröhling. Už čoskoro sa však isto nevyhnú polročným vysvedčeniam.
Aj keď na niektorých sem-tam zasvieti päťka, deti nemusia mať hlavu v smútku. Školský rok sa len preklápa do svojej druhej polovice.
Až na jeho konci bude mátať opakovanie ročníka. Pre osvieženie pamäti: deje sa tak vtedy, ak sa „guľa“ objaví v kolónke troch a viac predmetov. V takom prípade nepomôže ani reparát.
V krátkej budúcnosti však možno deti nebudú musieť prechádzať traumou zo zasadnutia do tej istej školskej lavice. Budú môcť postúpiť vyššie aj s nedostatočnou známkou. Vedomosti prestanú byť základným kritériom na úspešné ukončenie školskej dochádzky.
Jednou z posledných noviniek z dielne predchádzajúceho osadenstva ministerstva školstva je novela zákona o vzdelaní a výchove. V nej stojí čierne na bielom: „Žiak môže opakovať ročník raz na prvom stupni základnej školy, raz na druhom stupni základnej školy a raz počas štúdia v strednej škole.“ Pritom opakovanie ročníka sa nezapočítava do počtu rokov trvania povinnej školskej dochádzky. Takíto žiaci by chodili povinne do školy viac ako 10 rokov, z čoho vyplýva, že aj po dovŕšení veku 16 rokov.
S niečím takým nesúhlasí 69 percent pedagógov. Držia sa slovenského príslovia „opakovanie je matkou múdrosti“. Fanúšikovia z druhého brehu vo svojich výzvach razia motto „opakovanie je matkou neúspechu“. Ako sa vraví: do tretice všetko dobré. Budhov citát: „Opakovanie chýb nie je matkou múdrosti.“
Zatváranie nožníc
Lídri novelu školstva predstavili v auguste minulého roka a predložili ju do medzirezortného konania. Gröhling vtedy vyhlásil: „Zabránime tomu, že žiaci budú ukončovať školskú dochádzku ešte ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.