Predseda hnutia OĽANO Igor Matovič. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Voľby nie sú nutnou zmenou. Po voľbách sa môže vrátiť aj vláda Matoviča alebo Hegera, tvrdí publicista

28.01.2023, 07:17
Autor:
TASRTASR

Parlament podľa neho s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne o septembrovom termíne predčasných volieb. "Tu vidím jednoznačné víťazstvo Igora Matoviča," poznamenal Hrabko.

Výsledkom predčasných parlamentných volieb nemusí byť automaticky politická zmena, môže ním byť aj návrat vlády Igora Matoviča alebo Eduarda Hegera (obaja OĽANO), ak dostanú od voličov dôveru. V TASR TV na to upozornil publicista Juraj Hrabko.

Voliči by mali podľa neho rozdať karty znova, lebo aktuálna vláda je dočasná, pod kontrolou prezidentky a bez dôvery parlamentu. "Vláda hádže uterák do ringu, pritom má šance, aby situáciu dokázala otočiť a presvedčila voličov, že to robí správne," povedal Hrabko.

image

Richard Sulík pre HN: Je logické, že sa všetko rozhoduje v Bratislave. Kde sa to má rozhodovať, v Poltári?

Parlament podľa neho s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne o septembrovom termíne predčasných volieb. "Tu vidím jednoznačné víťazstvo Igora Matoviča. Dosiahol zakotvenie jedného volebného obvodu do ústavy. Povedal, že chce ako termín volieb 30. september a zrejme bude 30. september," poznamenal Hrabko.

Osobne by pokladal za vhodnejší skorší termín, najlepšie ešte pred letom. "Aj keby boli voľby v septembri, nikto nevie, ako sa skončia, aké povolebné konštelácie môžu nastať a kedy nastúpi nová vláda. Máme určený len jeden termín, a to, že do 30 dní po voľbách sa musí zísť parlament," upozornil.

image

Sporný tender u diaľničiarov. Víťazstvo po kritike aj tak obhájila česká sestra Skytollu

Na margo schválenia ústavnej zmeny, ktorá umožňuje vypísať predčasné voľby uznesením parlamentu, Hrabko poznamenal, že je to jednoduchšie, ako keby sa voľby vždy museli schvaľovať formou ústavného zákona.

Nedávne referendum podľa neho po prvýkrát v histórii dalo voličom možnosť priamo svojim hlasovaním zmeniť text ústavy. Keďže sa ho nezúčastnilo viac ako 50 percent registrovaných voličov, nebolo platné. Podľa Hrabka časť voličov nešla k urnám preto, že sú kriticky naladení voči Smeru-SD a referendum vnímali ako agendu strany.

image

Dzurinda je späť v politickom cirkuse

Účasť takmer 1,2 milióna voličov v situácii, keď sa v týždni pred ním súčasní aj bývalí koaliční partneri dohodli na schválení predčasných volieb v parlamente, považuje za signál o zlom stave slovenskej politiky. "Voliči, ktorí sa zúčastnili referenda, jednoducho vláde neveria," konštatoval Hrabko.

Zhodnotil, že z politického hľadiska z referenda vyťažil najmä Smer-SD, ktorý sa dokázal odlíšiť od menej aktívneho Hlasu-SD. "Ak to zhrnieme, Robert Fico chcel, aby vláda padla a padla. Chcel predčasné voľby, tie s najväčšou pravdepodobnosťou budú," uzavrel Hrabko.

01 - Modified: 2023-01-27 23:04:54 - Feat.: 1 - Title: Richard Sulík pre HN: Je logické, že sa všetko rozhoduje v Bratislave. Kde sa to má rozhodovať, v Poltári? 02 - Modified: 2023-01-27 21:29:52 - Feat.: 1 - Title: Prvý deň českých volieb sa skončil, hlasovala polovica voličov. Značný záujem je hlásený zo zahraničia 03 - Modified: 2023-01-30 05:34:16 - Feat.: 1 - Title: Používatelia váhajú s prechodom na najnovšiu generáciu Windowsu. Tu sú dôvody, prečo naň (ne)prejsť
01 - Modified: 2024-06-11 13:43:51 - Feat.: - Title: Mesežnikov o výsledkoch eurovolieb: Charakter straníckej súťaže nahrával skôr Progresívnemu Slovensku a Smeru 02 - Modified: 2024-06-11 13:12:59 - Feat.: - Title: Sunak sa snaží odvrátiť volebný debakel, Britom sľubuje znižovanie daní aj imigrácie 03 - Modified: 2024-06-11 06:35:17 - Feat.: - Title: Ľavicové strany vo Francúzsku sa dohodli na spolupráci pred predčasnými voľbami 04 - Modified: 2024-06-10 12:24:53 - Feat.: - Title: VEĽKÁ ANALÝZA: Nárast krajnej pravice, prepad socialistov a pád francúzskej vlády. Čo nám ukázali eurovoľby? 05 - Modified: 2024-06-10 10:44:51 - Feat.: - Title: Strana bulharského expremiéra Borisova vedie podľa predbežných výsledkov parlamentných volieb
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
12. jún 2024 21:35