Navrhovaná novela Trestného zákona by mala priniesť viac spravodlivosti a lepšie využívanie moderných európskych nástrojov trestného práva. Dôraz kladie okrem iného na restoratívnu justíciu, ukladanie alternatívnych trestov, odlíšenie dílerov od užívateľov drog či na harmonizáciu trestných sadzieb.
V utorok o tom informoval dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas spolu s tímom expertov. Do prípravy legislatívy bolo zapojených vyše 110 odborníkov. Novelu musí najskôr odobriť vláda a potom aj Národná rada.
Kompromis
"Vďaka dobrej spolupráci sa nám podarilo dosiahnuť kompromis naprieč celou odbornou komunitou. Dnes tak stojíme pred historickou šancou modernizovať slovenskú trestnú politiku a posunúť ju viac smerom k jej európskym základom," povedal Karas. Legislatívny návrh má viac ako 440 novelizačných bodov a upravuje sa ním aj niekoľko ďalších zákonov.
Jednou z ústredných tém novely je restoratívna justícia a alternatívne trestanie. "Podstata trestania je v tom, aby si páchateľ uvedomil, že prekročil hranicu, ktorú spoločnosť toleruje. Aby za ňu niesol zodpovednosť a pokiaľ je to možné, aby zaistil nápravu," podotkol minister.
V oblasti aplikácie trestov nespojených s odňatím slobody má prísť k rozšíreniu možnosti ich využitia. V menej závažných prípadoch a za predpokladu, že páchateľ pred spáchaním trestného činu nebol odsúdený, sa navrhuje zaviesť obligatórna forma ich použitia.
Vlani podľa ministerstva odhalili policajti vyše 10-tisíc vodičov, ktorí viedli motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu. Takmer polovica z nich mala viac ako jedno promile. Aj preto sa navrhujú dva varianty, keď bude možné zaviesť nový inštitút krátkodobého trestu odňatia slobody.
Zmeny v trestoch
"Pri prvom bude možné páchateľovi uložiť krátkodobý trest odňatia slobody v trvaní od dvoch do štyroch týždňov. Pri druhej možnosti súd uloží trojmesačný trest odňatia slobody, ktorého povinnou súčasťou bude špeciálny resocializačný program," spresnili z ministerstva.
V rámci drogovej trestnej činnosti sa legislatíva zameriava na odlíšenie dílerov od užívateľov drog. Pri nepatrnom množstve drogy pre vlastnú potrebu bude možné vec riešiť v priestupkovom konaní. Cieľom je tiež, aby prvý raz trestaní páchatelia boli v inej pozícii ako recidivisti. "Naďalej trváme na prísnom postihu obchodníkov s drogami," zdôraznil Jozef Čentéš z poradného kolégia ministra spravodlivosti.
Návrh zákona podľa ministerstva reaguje aj na dlhodobú požiadavku odbornej obce upraviť trestné sadzby, ktoré sa v niektorých prípadoch vymykajú európskym štandardom.
Korekcie
"Návrh zákona preto prináša čiastočné korekcie v rozpätiach trestných sadzieb napríklad drogových trestných činov a ekonomických trestných činov, ktoré umožnia súdom spravodlivejšie posúdiť konkrétne prípady," upozorňuje ministerstvo. Nemá sa to týkať vysokých trestných sadzieb za korupciu a zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Tie majú zostať zachované.
Upravujú sa tiež hranice škôd. V prípade malej škody z 266 na 500 eur. Pre najzávažnejšie prípady sa zavádza tzv. škoda mimoriadne veľkého rozsahu nad jeden milión eur. V týchto prípadoch podľa ministerstva dochádza k zvýšeniu dolných hraníc trestnej sadzby až o polovicu.
Návrh novely Trestného zákona predložila za rezort spravodlivosti ešte vlani v septembri opätovne do medzirezortného pripomienkového konania exministerka Mária Kolíková (SaS). K legislatíve vtedy vzniesli subjekty 597 pripomienok, z toho 197 zásadných a jednu hromadnú.