Šéf OĽANO Igor Matovič. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Poslanci ukončili piatkové rokovanie. Riešili Matovičov návrh na zníženie platu poslancov

24.03.2023, 14:14
Autor:
TASRTASR

Z návrhu Igora Matoviča vyplýva, že k platu by mohla poslancovi vyplácať príspevok strana, za ktorú kandidoval.

Poslanci Národnej rady ukončili piatkové rokovanie 88. schôdze návrhom na zníženie platu poslancov Národnej rady na výšku priemernej mesačnej mzdy.

Návrh predložil líder OĽANO Igor Matovič v novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Poslanci sa do lavíc vrátia v utorok.

Z Matovičovho návrhu tiež vyplýva, že k platu by mohla poslancovi vyplácať príspevok strana, za ktorú kandidoval. Použiť by mohla peniaze z príspevku strane zo štátneho rozpočtu. V súčasnosti je plat poslanca vo výške trojnásobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca za predchádzajúci rok.

Novelu kritizovali niektorí nezaradení poslanci a aj šéf finančného výboru Marián Viskupič (SaS). Pokiaľ by časť poslaneckého platu mala nahrádzať strana, Viskupič to vníma ako možnosť zavedenia korupčného systému, kde by predseda strany mohol cez vyplácanie časti platu ovplyvňovať rozhodovanie či poslušnosť poslancov.

V utorok ráno majú poslanci rokovať o viacerých novelách zákona o sociálnom poistení, na programe majú i novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Dopoludnia je na pláne aj rokovanie o návrhu na odmenu 500 eur za účasť v septembrových voľbách, ktorý predložil Matovič.

Podľa schváleného programu by mali poslanci v utorok popoludní rokovať o návrhu opozičných poslancov na odvolanie Kristiána Čekovského z funkcie predsedu Výboru pre kultúru a médiá. Prebrať majú aj návrhy na voľbu členov Rady pre mediálne služby, Rady RTVS a Rady pre štátnu službu.

01 - Modified: 2025-07-10 13:44:29 - Feat.: - Title: PS žiada mimoriadny výbor, hovorí o zlyhaniach ministra Suska 02 - Modified: 2025-07-07 10:23:29 - Feat.: - Title: Budovu Národnej rady čakajú úpravy, predpokladaná hodnota zákazky je takmer štyri milióny eur 03 - Modified: 2025-07-02 11:35:54 - Feat.: - Title: Matovič hovorí o predraženej zákazke u Tomáša. Minister dohodil biznis pre kamaráta, tvrdí 04 - Modified: 2025-07-01 18:58:33 - Feat.: - Title: Predstavitelia vlády okradli farmárov o 216 miliónov, tvrdí Matovič. Jeho hnutie kritizuje Ficovu tlačovku 05 - Modified: 2025-06-30 14:36:30 - Feat.: - Title: Slovensku prepadlo 171 miliónov eur z fondov EÚ. Opozícia z toho viní Takáča, ten kritizuje bývalú vládu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
11. júl 2025 15:09