V meste ležiacom na sútoku Váhu a Dunaja len sem-tam začuť slovenčinu. Niet sa čomu čudovať, v Komárne tvoria Slováci menšinu. Jeho návštevník nemusí byť práve pamätníkom, aby si spomenul na nie také dávne prepukanie nacionalistických vášní, ktoré sa pretavovali do sporov o sochy či pamätníky.
V tamojšom dome Matice slovenskej, ktorá tohto roku oslávi okrúhle 160. výročie založenia, sa nevraživosť neskrýva ani v tom najtmavšom kúte. V predposledný aprílový víkend sa v prvom a zatiaľ aj poslednom slovenskom divadle v okrese Komárno chystá nová premiéra. Tesne pred ňou ešte na javisku prebieha chvatná skúška jednej zo scén súboru s príznačným názvom Slovenskí rebeli.
Medzi jeho členmi sondujeme, akej sú národnosti, aby sme zistili pomer Maďarov a Slovákov. Sami ho nevedia, pýtajú sa medzi sebou navzájom, hľadia na nás úkosom ako na mimozemšťanov. „Také veci nás nezaujímajú. Neriešime,“ dostaneme strohú odpoveď od jednej z herečiek.
Pred premiérou hry Milenka – život našich predkov predstupuje pred nabité hľadisko uvítať obecenstvo principál divadla Jozef Černek. Ešte pred piatimi mesiacmi netušil, že sa súbor ešte niekedy postaví na javisko. Posledný klinec do rakvy mu zatĺkla energetická kríza. Černek ďakuje divákom za podporu, padajú slová o zázraku, pretože súbor prakticky vstal z mŕtvych.
O zázraku by sme mohli uvažovať aj v iných dimenziách: mnohí si Maticu slovenskú predstavujú – a nie sú ďaleko od pravdy – ako zaprášenú inštitúciu, v ktorej sa pár seniorov vlastenecky búcha do hrude, recitujúc verše buditeľov. Slovenskí rebeli sú všetkým, len nie vyššie uvedeným. Títo enfant terrible celonárodnej inštitúcie už roky menia pohľad na ňu a svojimi aktivitami spájajú Maďarov i Slovákov žijúcich v meste. Bez preháňania sa dá o nich tvrdiť, že výraznou mierou prispievajú k ich tolerantnému spolužitiu.
Hneď po prvých taktoch na javisko nabehne 50-členné zoskupenie tanečníkov i hercov. Roztočia smršť neprvoplánového folklóru bez lacného ujúchania. Pred divákmi sa odvíja príbeh Barbory od jej narodenia až po smrť, ktorý pretkávajú rituály našich predkov. Sleduje ich anjel Ariel a archanjeli Gabriel, Athar i Astharte. I to sa deje bez romantizujúceho pátosu folklóru. Vedeli ste, že ak svetlo sveta neuzrel chlapec, rodičia neraz zvykli nový...
Zostáva vám 85% na dočítanie.