Aktuálne zrušenie piatich pôrodníc vyvolalo negatívne reakcie miestnych obyvateľov rovnako ako lekárov. Aký postoj k tomu zaujíma vaša spoločnosť?
Podporujeme optimalizáciu siete nemocníc ako nevyhnutný krok ku skvalitneniu zdravotníckej starostlivosti. Takáto reorganizácia musí byť vopred podrobne pripravená zo všetkých stránok a musí zabezpečiť dostupnosť optimálnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov. Tento krok sa však nedá urobiť zo dňa na deň a od zeleného stola. Nestačí zrušiť jednu pôrodnicu a presunúť rodičky do inej. Treba zabezpečiť jej optimálne materiálne a technické vybavenie a najmä odborný personál, čo môže byť dnes problém.
Systémovo sa to nedeje?
Z nášho pohľadu profesijnej organizácie sa nám ťažko vyjadruje k technickému zabezpečeniu celého projektu. Môžeme sa fundovane vyjadrovať k odbornej časti, ale na technické či personálne otázky nemáme dosah. Dôležité sú aj iné, napríklad geografické podmienky, dostupnosť ponechanej nemocnice či prejazdnosť príjazdových ciest počas rôznych situácií. K tomu by mali mať zodpovední vypracované detailné analýzy. Či sa to stalo, alebo nie, vám skutočne neviem odpovedať.
Zrušenie sa týka pôrodníc v Snine, Kráľovskom Chlmci, Partizánskom, Revúcej a Myjave. Ste s nimi v nejakom kontakte?
Skôr s vyššími územnými celkami, s konkrétnymi zdravotníckymi zariadeniami ani nie. Z odborného hľadiska je samozrejmé, že pracovisko s menej ako štyristo pôrodmi ročne nemôže poskytovať odborné služby a výkony v takom rozsahu a kvalite ako pracovisko s podstatne vyšším počtom pôrodov. Centralizované pracoviská sú z odborného hľadiska výhodnejšie, lebo sú schopné poskytnúť komplexnú medicínsku starostlivosť a efektívne riešiť aj závažné stavy. Je to prirodzene výhodnejšie aj pre pacientku, pretože v prípade komplikácií ju netreba urgentne transportovať na vyššie pracovisko. Ani časová strata takéhoto transportu pri život ohrozujúcom stave nie je zanedbateľná.
Zostáva vám 85% na dočítanie.