Prezidentka Zuzana Čaputová. FOTO TASR/Daniel Stehlík
StoryEditor

Prezidentka Čaputová má o svojom postupe jasno. Situáciu na Slovensku bude riešiť až po návrate z Londýna

05.05.2023, 16:44
05.05.2023, 17:21
Autor:
TASRTASR

Svoje kroky v aktuálnej politickej kríze bude prezidentka Zuzana Čaputová komunikovať po stretnutí s dočasne povereným predsedom vlády Eduardom Hegerom a predsedom Národnej rady Borisom Kollárom.

Prezidentka Zuzana Čaputová vie, ako bude postupovať v súvislosti s aktuálnou vnútropolitickou krízou. Verejnosti však svoje kroky chce predstaviť až po tom, ako s nimi oboznámi dočasne povereného predsedu vlády Eduarda Hegera a predsedu Národnej rady Borisa Kollára (Sme rodina). Hlava štátu to uviedla v krátkom mediálnom vyjadrení v Londýne, kde sa zúčastňuje na oslavách korunovácie britského kráľa Karola III.

"S dočasným premiérom i predsedom Národnej rady Borisom Kollárom budem hovoriť čo najskôr po mojom návrate z Londýna," zdôraznila prezidentka. V súvislosti so svojou návštevou britskej metropoly zvýraznila možnosť zúčastniť sa na "veľkej udalosti diplomatického a protokolárneho významu", akou je korunovácia britského kráľa. "Sme radi, že môžeme reprezentovať Slovenskú republiku na tomto stretnutí a verím, že aj s lídrami iných krajín budeme môcť na ňom diskutovať o dôležitých témach pre Slovensko i svet," dodala Čaputová.

image

Bude mať Slovensko prvú čisto úradnícku vládu v histórii? Ako možný nový premiér sa spomína viceguvernér NBS

Dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer v piatok požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o odobratie poverenia viesť rezort zahraničných vecí. Káčerov krok nasleduje len deň po oznámení odchodu dočasne povereného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, ktorý tak robí v súvislosti s kauzou dotácie pre jeho rodinnú firmu.

Z kabinetu, ktorému dala prezidentka dočasné poverenie na konci minulého roka, už odišiel minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) a vo funkcii ministra financií skončil aj líder OĽANO Igor Matovič.

Opozičné strany vyzývajú v súčasnosti na čo najskoršie vymenovanie úradníckej vlády, Smer-SD pritom apeluje na skorší termín predčasných volieb. Úradnícku vládu by podporila aj SaS. Heger a ďalší predstavitelia bývalej koalície to odmietajú. Tvrdia, že úradnícka vláda by priniesla ešte viac chaosu.

01 - Modified: 2023-05-23 17:42:00 - Feat.: - Title: Čaputová podpísala zákon o prevoze skaziteľných potravín 02 - Modified: 2023-05-23 15:38:36 - Feat.: - Title: Prezidentka súhlasí s novelou školského zákona 03 - Modified: 2023-05-23 15:08:43 - Feat.: - Title: Prezidentka odobrila príspevok pre rodičov v súvislosti s nedostatkom miest v škôlkach 04 - Modified: 2023-05-23 12:51:56 - Feat.: - Title: Čaputová: Samosprávy sú stabilizačným pilierom demokracie a oporou 05 - Modified: 2023-05-23 14:30:00 - Feat.: - Title: Prečo Hegera už nikto nechce?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. máj 2023 21:16