Štyristo pôrodov ročne. Ak niektorá pôrodnica podlezie hranicu, vypadáva z hry. Zrušenie pracovísk hrozí piatim nemocniciam, a to práve v problémových regiónoch s komplikovanou dostupnosťou. V Snine, Partizánskom, Myjave, Kráľovskom Chlmci i Revúcej bubnujú na poplach nielen muži a ženy v bielych plášťoch, ale aj samosprávy a verejnosť. Padajú pritom silné slová – aj o ohrození života – a spisujú sa petície. Štátny tajomník Michal Palkovič sa snaží situáciu utišovať a nemocnice by mali navštevovať analytické tímy ministerstva zdravotníctva.
Limit pôrodniciam nevonia a budí zdanie, akoby sa ťahal z klobúka. Ešte pred štyrmi rokmi v rámci stratifikácie nemocníc rezort určil hranicu 640 pôrodov, neskôr ju zdvihol na 800 a do úvahy prichádzali aj ďalšie cifry. Väčšina slovenských pôrodníckych oddelení vykonáva menej ako tisíc pôrodov ročne. Počty dve- až tritisíc pôrodov dosahujú len najväčšie nemocnice.
Redakcia HN mapovala situáciu v dotknutých zdravotníckych zariadeniach i samosprávach. Oslovili sme aj zástupkyňu organizácie na ochranu práv pacientov Máriu Lévyovú.
Rozhodnutia od stola
Nemocnica na okraji mesta, n. o., v Partizánskom, spadá do portfólia akciovej spoločnosti Svet zdravia. Už má za sebou návštevu analytikov, no ich vyjadrenie nemá k dispozícii. „Ich prítomnosť pravdepodobne nemala vplyv na výsledok a bolo už rozhodnuté pri zelenom stole,“ povedal riaditeľ Gabriel Krbúšik. „Celú optimalizáciu siete nemocníc považujem za politologickú a matematickú záležitosť s absenciou psychosociálnych vzťahov, humanity a vybavenosti regiónov.“
Nemocnica má tak trochu smolu. Kým ešte v roku 2019 v nej vykonali 652 pôrodov, o dva roky neskôr to bolo 448 a vlaňajšok? Počet pôrodov 327. Oddelenie tu funguje viac ako 65 rokov a pred štyrmi rokmi bola vyhodnotené ako pôrodnica roka. Po jej zrušení budúce mamičky budú musieť do 20 kilometrov vzdialených Topoľčian, či ešte vzdialenejšej Prievidze či Trenčína.
Krbúšik nemá výhrady voči hranici, ktorá „bola dlhodobo plávajúca“, za dôležitejšie však považuje počet pôrodov na jedného lekára, pôrodnú asistentku, komfort a spokojnosť rodičky. Limit je síce kritériom číslo jeden, no rezort k nemu priradil ešte požiadavku nonstop prítomnosti anestéziológa či jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) pre novorodencov. S prvou požiadavkou v Partizánskom problém nemajú, avšak budovanie neonatologickej JIS-ky pokladajú za sporné. „Za vhodnejšiu považujem centralizáciu tejto starostlivosti,“ dodal riaditeľ....
Zostáva vám 85% na dočítanie.