ILustračná fotografia. FOTO: TASR/Radovan Stoklasa
StoryEditor

Rezort životného prostredia zriadi zásahový tím, medvede zabíjali. Avizuje aplikáciu na ohlasovanie medveďov

18.07.2023, 15:48
Autor:
TASRTASR

Mobilná aplikácia Medvede a ľudia, ktorú vyvíja Štátna ochrana prírody, má slúžiť na nahlasovanie prítomnosti medveďa zásahovému tímu a naopak.

V rámci opatrení na minimalizáciu stretu človeka a medveďa vznikne na severe Slovenska štvrtý zásahový tím pod záštitou Tatranského národného parku. Štátna ochrana prírody vyvíja tiež aplikáciu na ohlasovanie jedincov medveďa. Rezort vidí potenciál aj v spolupráci policajtov a ochranárov. Vzniknúť má tiež platforma na spoluprácu všetkých dotknutých subjektov. Iniciovať chce tiež rýchlu finančnú podporu z eurofondov na preventívne opatrenia. Informoval o tom hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

"Považujem za nevyhnutné zopakovať, že medvede nepatria do intravilánov obcí. Ak sa konkrétny jedinec opakovane vracia, je potrebné pristúpiť k adresnej regulácii. Teda pri jedincovi, ktorý stratil plachosť pred človekom, siahnuť po krajnom riešení," vyhlásil minister životného prostredia Milan Chrenko.

Opatrenia predstavil na utorkovom Výbore Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Vychádzajú z prvých výsledkov analýzy početnosti medveďa hnedého, medzinárodných skúseností a vedeckých štúdií zo Slovenska a zahraničia.

image

Kollár urguje riešenie problému s medveďmi "ľudožrútmi", chce povoliť ich lov

Zvýšenie kapacít

Rezort apeluje na zvýšenie personálnych kapacít, ktoré budú môcť v krátkom reakčnom čase zasiahnuť voči konkrétnym problémovým medveďom. Veľký priestor vidí aj v spolupráci s Policajným zborom. "Policajti sú dobre vycvičení, majú vybavenie aj na plašenie. Iniciovali sme rokovania s ministerstvom vnútra s cieľom pripraviť pilotný projekt v Tatranskom národnom parku. Ak sa koncept ukáže ako fungujúci, obratom rozšírime spoluprácu aj do ďalších regiónov," načrtol Chrenko.

Mobilná aplikácia Medvede a ľudia, ktorú vyvíja Štátna ochrana prírody, má slúžiť na nahlasovanie prítomnosti medveďa zásahovému tímu a naopak.

Obnoviť sa má aj pracovná platforma pre medveďa hnedého. Rezort chce tak oživiť a zintenzívniť spoluprácu všetkých aktérov, ktorí vedia svojimi krokmi minimalizovať riziko stretu - od ministerstva životného prostredia, rezortov pôdohospodárstva a vnútra cez zástupcov farmárov, včelárov, chovateľov, samospráv, poľovníkov, lesníkov, ochranárov a ďalších.

image

Medveď stratil súkromie aj strach. Problémom sú vnadiská pár sto metrov od školy, vraví ochranár

Kompenzácie

Pre ministra je podstatné aj zjednodušenie kompenzácie pre farmárov a chovateľov. Opatrenie by sa netýkalo len medveďov. Podľa šéfa envirorezortu by mal fungovať jeden jednoduchý mechanizmus preukázania škody a následná rýchla kompenzácia.

Ministerstvo plánuje posilniť tiež výskum a monitoring, ako aj navrhnúť a podporiť opatrenia šité na mieru regiónom s výskytom medveďa. Chrenko zároveň apeluje na samosprávy či lokálne autority, aby upozorňovali na nevhodné správanie, ktoré láka medveďa do ľudskej blízkosti. "Ak v blízkosti obce niekto vyhodí uhynuté zviera, jedlo, umiestni vnadidlo alebo nezaistí kontajner, láka medveďa do ľudskej blízkosti. Tým zvyšuje riziko stretu a zbavuje medveďa plachosti voči ľudskej prítomnosti," vysvetlil.

Rezort zároveň iniciuje kroky, ktoré umožnia čo najskoršie vyhlásenie výzvy na financovanie preventívnych opatrení z Programu Slovensko. Rokovaniam na európskej úrovni o zmene legislatívy Európskej únie sa rezort nebráni. Tento postup však považuje za časovo náročný, a preto preferuje prijímanie okamžitých opatrení v rámci platnej legislatívy.

01 - Modified: 2023-07-18 14:27:31 - Feat.: 1 - Title: Kollár urguje riešenie problému s medveďmi "ľudožrútmi", chce povoliť ich lov 02 - Modified: 2023-07-14 20:08:10 - Feat.: 0 - Title: Medveď stratil súkromie aj strach. Problémom sú vnadiská pár sto metrov od školy, vraví ochranár 03 - Modified: 2023-07-14 17:00:00 - Feat.: 0 - Title: Medveď nerozlišuje les a súkromný salaš. Štát ho chráni všade, vraví právnik
01 - Modified: 2024-06-13 22:00:00 - Feat.: - Title: Prekáža vám na pozemku strom? Nemôžete ho odstrániť bez povolenia, inak vám hrozí mastná pokuta 02 - Modified: 2024-06-03 14:55:31 - Feat.: - Title: Taraba dal na stôl stovky miliónov, ktoré mali tiecť do Steelky. Záujem je veľký, termín šibeničný 03 - Modified: 2024-05-15 11:26:03 - Feat.: - Title: Polícia začala pre oneskorené uhrádzanie faktúr envirorezortu trestné stíhanie 04 - Modified: 2024-05-15 10:31:45 - Feat.: - Title: Novela zákona o ochrane prírody sa nevzťahuje na mestskú zeleň či parky, reaguje rezort životného prostredia 05 - Modified: 2024-05-06 08:00:00 - Feat.: - Title: Skončiť v lese s neznámym mužom alebo medveďom? Iba jediná žena si vybrala muža, ostatné budú radšej čeliť zvieraťu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
17. jún 2024 15:39