FOTO: TASR - Jaroslav Novák
StoryEditor

Migračná kríza by nebola, keby sme rok nemali nekompetentné vlády, tvrdí Saková

08.09.2023, 12:19
Autor:
TASRTASR

Podľa Sakovej sa v prihraničných oblastiach mali presne definovať miesta na zelenej hranici, kadiaľ vedú migračné toky a vykonali sa opatrenia.

Súčasná migračná kríza nemusela byť, keby sme tu posledný rok nemali nekompetentné vlády. Vyhlásila to nezaradená poslankyňa národnej rady z mimoparlamentného Hlasu Denisa Saková potom, ako sa nepodarilo otvoriť ani jednu schôdzu k situácii s migráciou. Rokovanie k novele zákona o pobyte cudzincov nepodporili ani poslanci z Hlasu, keďže návrh podľa nich situáciu nevyrieši.

Migračná kríza podľa Sakovej neprišla nepredvídateľne. Tvrdí, že vláda mala konať a prijímať opatrenia už skôr. "Migračnú krízu sme tu nemuseli mať, keby sme od začiatku zaisťovali cudzincov," podotkla a poukázala na potrebu riadneho overovania totožnosti migrantov. Skonštatovala, že v prihraničných oblastiach sa mali presne definovať miesta na zelenej hranici, kadiaľ vedú migračné toky a vykonali sa opatrenia. Dodala, že vláda a polícia mali už na jar zaviesť aj viaclíniové kontroly.

image

Poslanci nemajú záujem riešiť migráciu, vládny návrh nič nevyrieši, vyhlásil Fico

"Namiesto toho tu máme dnes migračnú krízu, ktorá nie je zvládnuteľná, a ktorú riešime narýchlo napríklad novelou zákona o pobyte cudzincov," uviedla. Predloženú novelu označila za nevykonateľný nezmysel. Hlas podľa jej slov nechápe, prečo sa všetkým cudzincom na oddeleniach cudzineckej polície automaticky dáva doklad o zotrvaní. Ozrejmila, že ten by mal jasne stanoviť, kto je vojnový utečenec a pri kom existuje prekážka vyhostenia. Podčiarkla, že tieto prekážky sa zisťujú v konaniach a má to byť riadny proces.

Čo sa týka situácie s pediatrami, poslanci z Hlasu podľa slov Sakovej podporili mimoriadne rokovanie, napriek tomu sa ho otvoriť nepodarilo. Aktuálne teda bude musieť podľa nej minister zdravotníctva konať v kompetenciách, ktoré má. "Nová vláda po 30. septembri to veľmi rýchlo vyrieši," poznamenala.

01 - Modified: 2023-09-24 13:40:40 - Feat.: - Title: Črtá sa povolebná patová situácia? Pellegrini priznal farbu, Hlas je podľa neho ideologicky bližšie k Smeru ako k PS 02 - Modified: 2023-09-22 19:32:00 - Feat.: - Title: Európska únia uvoľní prvých 127 miliónov eur pre Tunisko na pomoc s migráciou i rozpočtom 03 - Modified: 2023-09-21 09:16:21 - Feat.: - Title: Demokrati vyzvali SaS, KDH a progresívcov, aby vylúčili Hlas z povolebnej spolupráce 04 - Modified: 2023-09-20 14:02:45 - Feat.: - Title: Konsolidácia verejných financií musí byť podľa Petra Pellegriniho pozvoľná 05 - Modified: 2023-09-20 07:55:07 - Feat.: - Title: Fico tvrdí, že zvolávať ďalšiu schôdzu k nelegálnej migrácii už nemá význam
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. september 2023 01:14