Ilustračná fotografia. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Kto zachráni slovenské zdravotníctvo? Najlepší program ponúka podľa analytikov SaS, následne PS a KDH

20.09.2023, 17:54
Autor:
TASRTASR

Medzi desať najlepších ponúkaných opatrení v rámci všetkých programov analytici zaradili tie, ktoré viedli k nejakej forme decentralizácie systému.

Najlepší predvolebný program pre zdravotníctvo má podľa analytikov strana SaS, nasleduje Progresívne Slovensko a KDH. Na poslednom mieste skončila Republika. Celkovo hodnotili deväť strán, ktoré v relevantných prieskumoch dosahujú aspoň tri percentá a zverejnili svoj oficiálny program do konca minulého týždňa.

Na štvrtom mieste sa umiestnili Demokrati, na piatom Hlas-SD, ďalej Smer-SD, Aliancia a SNS. Programy hodnotili piati zdravotnícki analytici Dušan Zachar, Martin Vlachynský, Martin Smatana, Michal Štofko a Matej Mišík, a to z pohľadu ich prínosu i komplexnosti.

image

Štát by mal podľa Slovákov dávať viac peňazí do zdravotníctva, nevyhýbame sa už ani poplatkom a pripoisteniu

V prípade strán, ktoré sa umiestnili v prvej polovici hodnotenia, analytici ocenili vyššiu kvalitu programov oproti predošlému predvolebnému obdobiu.

"Nie sú tam také extrémy ako v niektorých programoch roku 2020. Je to umiernenejšie, čo je pozitívum pre vytváranie koalícií," skonštatoval Smatana. Zachar v tejto súvislosti vyzdvihol najmä SaS, PS a KDH. "Keby vyhrali, majú riešenia, na ktoré môžu nadviazať," povedal.

Analytici zhodnotili, že vyššie umiestnené strany sa zhodujú v opatreniach zameraných na dlhodobú, následnú alebo sociálnu starostlivosť. Všetky sa tiež orientujú na presun zodpovednosti za svoje zdravie na pacienta a majú tendenciu pokračovať v rozbehnutých reformách, napríklad reforme zdravotníctva.

image

Pohotovosti majú málo špecialistov. Ako to chce riešiť ministerstvo zdravotníctvo?

Líšili sa napríklad pri niektorých ideových otázkach, v otázkach spoluúčasti pacienta, doplatkov a poplatkov, ale aj v téme vlastníctva niektorých kritických infraštruktúr, ako napríklad záchranná zdravotná služba.

Medzi desať najlepších ponúkaných opatrení v rámci všetkých programov analytici zaradili tie, ktoré viedli k nejakej forme decentralizácie systému, zavedeniu istej formy spoluúčasti pacienta či k dokončeniu reforiem. Medzi desať najhorších boli zaradené opatrenia vedúce k decentralizácii systému, zvyšovaniu výdavkov bez krytia alebo zoštátňovaniu vecí, ktoré dnes fungujú.

Všeobecne v programoch analytikom chýbalo viac konkrétnosti. "Často písali opatrenia na štýl pripravíme, zvážime, zanalyzujeme," priblížil Smatana. Chýbali im aj úsporné opatrenia a riešenie otázky, odkiaľ na opatrenia zobrať peniaze. Podotkli tiež, že viaceré strany mali v programe len pár bodov zameraných na zdravotníctvo. To podľa Vlachynského ukazuje ich záujem k jednej z tém, ktorá by mala patriť medzi priority.

01 - Modified: 2023-09-28 05:44:26 - Feat.: 0 - Title: Štát by mal podľa Slovákov dávať viac peňazí do zdravotníctva, nevyhýbame sa už ani poplatkom a pripoisteniu 02 - Modified: 2023-09-20 13:30:00 - Feat.: 0 - Title: Pohotovosti majú málo špecialistov. Ako to chce riešiť ministerstvo zdravotníctvo? 03 - Modified: 2023-09-16 16:29:43 - Feat.: 1 - Title: Štátna kasa krváca, ako ju politici po voľbách naplnia? Sedem strán ukázalo pre HN svoje plány
01 - Modified: 2024-06-15 13:10:41 - Feat.: - Title: Až čas ukáže, ako obstojí. Majerský praje Pellegrinimu, aby vždy uprednostnil dobro a záujem občanov 02 - Modified: 2024-06-15 11:45:29 - Feat.: - Title: Prvý krok zvládol. Šéf liberálov Gröhling verí, že Pellegrini neuhne od sľubu byť prezidentom všetkých 03 - Modified: 2024-06-15 11:34:22 - Feat.: - Title: Pellegrini to bude mať ako prezident ťažké. Latka je nastavená vysoko, reaguje Šimečka na inauguráciu 04 - Modified: 2024-06-14 16:25:36 - Feat.: - Title: Progresívci chcú zvýšiť odvodovú odpočítateľnú položku pre študentov a dôchodcov 05 - Modified: 2024-06-14 06:59:00 - Feat.: - Title: Pnutie v KDH? Výmenu Holečkovej musia vysvetliť voličom, vraví expert. Manažerské rozhodnutie, reaguje strana
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
16. jún 2024 18:49