Nová vláda nebude brániť podnikom pri výrobe a dodávkach zbraní odberateľom, povedal novinárom premiér Robert Fico, ktorý dlhodobo vystupuje proti vojenskej pomoci Ukrajine brániacej sa ruskej invázii.
Z Ficovho vyjadrenia vyplynulo, že jeho odmietavý postoj sa týka len prípadných dodávok zbraní a munície zo zásob slovenskej armády. Tie sú však už všeobecne považované pre ďalšiu pomoc napadnutej krajine za vyčerpané.
Ešte priamejšie sa vyjadril minister zahrančiných vecí Juraj Blanár. Vojenská pomoc Ukrajine, ktorá funguje na komerčnom základe v rámci firiem pôsobiacich na Slovensku a v Česku, nemá vplyv na postoj slovenskej vlády v tejto veci a bude pokračovať, povedal počas návštevy Česka.
"Keď nejaká firma chce vyrábať zbrane a niekde ich dodávať, tomu samozrejme nikto nebude brániť," povedal Fico po schôdzke s ministrom obrany Robertom Kaliňákom.
Ani jeden náboj
Fico ešte ako opozičný politik opakovane kritizoval skoršiu vládu za odovzdanie rôznych zbraní Ukrajine a tvrdil, že v prípade účasti svojej strany v novom kabinete nedovolí vývoz ani jedného náboja na Ukrajinu.
Slovensko po ruskej invázii na Ukrajinu nielen odovzdalo Kyjevu darom rôznu vojenskú techniku vrátane vyradených stíhačiek MiG-29 sovietskej konštrukcie či systému protivzdušnej obrany S-300. Na základe bilaterálneho komerčného kontraktu mu dodalo osem samohybných húfnic Zuzana 2, ktoré sú vlajkovou loďou slovenského obranného priemyslu. Výrobu ďalších 16 húfnic Zuzana 2 pre Ukrajinu zaplatí podľa skorších informácií Dánsko, Nórsko a Nemecko.
Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku a Filozofickej fakulty Prešovskej Univerzity v HNtelevízii vyhlásil, že v kľúčových otázkach pri Ukrajine premiér Fico pôvodné stanoviská našej krajiny nezmenil. "Kľúčovou otázkou, na ktorú bude musieť vláda získať odpoveď, je, či zastaví podnikateľské projekty," povedal v rozhovore z 3. novembra.
Mal na mysli práve samohybné kanónové húfnice Zuzana 2. „Ide o konkrétnu objednávku, ktorá sa realizuje. Nevieme, či to idú rušiť. Za dodávky starej techniky sme dostali finančnú kompenzáciu z Európskej únie, no pri húfniciach už ide o kontrakt a objednávku troch vlád," tvrdí Duleba.
„Majú zabezpečené financovanie, vytvárajú pracovné miesta a tieto firmy platia dane do štátneho rozpočtu. To sa týka aj výroby munície, ktorá je tiež zabezpečená z nového programu Európskej únie – toto už nie sú dary,“ uviedol.
Odmínovacie systémy
Podľa Fica by Bratislava mohla dodávať Kyjevu aj odmínovacie systémy, ktoré sa na Slovensku tiež vyrábajú. "Jedna z takých vecí, ktorá by Ukrajine mohla pomôcť, je odmínovanie. To považujem za pomoc humanitárnu. Je tam obrovské množstvo zamínovaných priestorov a nevybuchnutej munície," povedal premiér.
Slovensko ešte za predchádzajúcich vlád začalo pripravovať projekt zvýšenia výroby munície. Muníciu kalibru 155 milimetrov vyrába na Slovensku pološtátna firma ZVS Holding, v ktorej vlastní polovičný podiel skupina Czechoslovak Group (CSG) českého podnikateľa Michala Strnada.
Modernizáciou a predĺžením životného cyklu munície sa v krajine zase zaoberá spoločnosť VOP Nováky, ktorá tiež patrí do skupiny CSG.
Podľa Kaliňáka chce nové vedenie slovenského ministerstva obrany prehodnocovať najmä niektoré už uzavreté komerčné kontrakty, bližšie informácie neuviedol. Slovensko predtým zadalo rôzne zákazky na modernizáciu zastaraného vybavenia slovenskej armády.
Kaliňák sa už krátko po októbrovom vymenovaní ministrom obrany vyslovil aj za úpravu dohody o obrannej spolupráci medzi Slovenskom a Spojenými štátmi, proti ktorej Smer vystupoval už pri jej schvaľovaní v slovenskom parlamente.