Zhovárame sa práve v deň, keď nový minister životného prostredia Tomáš Taraba ohlásil redefiníciu národných parkov a vaša iniciatíva My sme les mu opäť zaslala otvorený list týkajúci sa aj odvolania riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Poďme najprv k tomu prvému – je niečo v neporiadku s národnými parkmi?
Ministri životného prostredia a pôdohospodárstva avizovali nový level spolupráce. V kontexte ich ďalších vyjadrení sa to dá chápať jedine ako spolupráca pri oslabovaní ochrany prírody. Chcú prehodnocovať všetky národné parky na základe kritérií IUCN. To pravdepodobne znamená ich zmenšovanie či dokonca rušenie. Niečo také sa však nesmie stať.
Čo treba urobiť?
Skôr treba hľadať cesty k splneniu týchto medzinárodných kritérií. Napríklad pomocou neštátnych vlastníkov lesov, aby sa im oplatilo zahrnúť svoje pozemky do A zón. Oslabovanie ochrany prírody je pre Slovensko, naopak, veľmi nebezpečné: hrozia nám pokuty od Európskej únie, prepadnutie eurofondov, odklon od zelenej transformácie... Rozsiahle prírodné ekosystémy sú najlepšou ochranou pred extrémnymi zrážkami a tiež pred suchami. Mali by sme sa podobne ako zvyšok Európskej únie snažiť rozširovaním ochrany obnovovať aj v minulosti zničené územia. Nie naopak.
Čo vás viedlo k zaslaniu spomínaného listu?
Dôvody uvádzané k odvolaniu riaditeľa inšpekcie Jána Jenča nie sú podľa nás relevantné. Skôr ide o akési zámienky. My vieme o tom, že svoje povinnosti si plnil veľmi dobre a pravdepodobne to je dôvod, prečo ho chce minister odvolať. Dôvodom na napísanie listu boli aj Tarabove tvrdenia v HN televízii. V nich sa o signatároch a iniciátoroch výzvy, v ktorej sme nesúhlasili s obsadením envirorezortu nominantmi strany SNS, vyjadril ako o deťoch. Museli sme sa ohradiť.
Koľ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.