Riešenie drahých potravín bolo pred voľbami jednou z hlavných tém strany Smer. V programe sú k tejto téme však iba dve vety. Chápem, že ide o strategický dokument, ktorý nemusí byť detailný, ale nezaslúžilo si to väčší priestor?
Ten, kto sa v tom vyzná, alebo chápe čo treba riešiť pri vysokých cenách potravín, vie, že tých viet je tam viac. Samozrejme, že tam neviete napísať jednu vetu, ktorá vyrieši ceny potravín na Slovensku.
V utorok bolo programové vyhlásenie vlády schválené a myslím si, že v rámci potravinárstva, pôdohospodárstva či lesníctva je tam veľa dobrého. A to hovoria odborníci a ľudia z profesie.
Nie je to citlivá téma v rámci koalície, ktorú treba ešte prerokovať?
Nie je. Treba si uvedomiť, že každá politická strana, ktorá je súčasťou koalície, deklarovala pred a po voľbách, že ideme riešiť vysoké ceny potravín. Ešte minulý rok boli u nás najvyššie a stále sú v Európskej únii. Aj keď už nie je potravinová inflácia takmer 30-percentná, stále sú vyššie než inde.
Maďarsko je na tom horšie.
Maďarsko je úplne špecifické. Skúsme porovnávať krajiny, ktoré majú euro. Oni majú forint, ekonomika je tam nastavená inak.
Ceny potravín sú pre vládu určite prioritou. Musíme využiť potenciál Slovenska ako vidieckej krajiny a definovať určité kroky, ktoré chceme urobiť pri riešení cien potravín. Máme krátkodobé, strednodobé a dlhodobé riešenia.
Áno, to je všetko opísané v programovom vyhlásení.
Ešte v predchádzajúcom období sme ako opozičná strana schválili opatrenie na odpustenie sociálnych odvodov pre potravinárov a poľnohospodárov do výšky minimálnej mzdy. Malo to vplyv na zníženie cien. Je to platné do konca januára a potom začiatkom roka zhodnotíme jeho vplyv. Pokiaľ sa ukáže, že malo význam, budeme hľadať riešenia, ako to nastaviť dlhodobejšie.Druhý krok som už konzultoval pri viacerých okrúhlych stoloch s potravinármi a obchodníkmi, domácimi i zahraničnými. A povedal som to zahraničným sieťam na rovinu: predchádzajúca vláda schválila novelizáciu zákona o neprimeraných obchodných podmienkach, ktorá bola zjednodušene v prospech obchodných reťazcov.
Tento zákon budeme určite novelizovať. Je nespochybniteľné, že hlavne zahraničné obchodné reťazce majú na Slovensku pomaly trikrát vyššie zisky ako v iných krajinách. Aj tie ceny potravín v Nemecku sú nižšie. Prečo je to tak?
Nedá sa povedať, že by robili niečo protizákonné. Oni sa pohybujú v zákonom daných mantineloch. Ale tie mantinely treba nastaviť inak, užšie. Aby sa začali korektne správať.
V časti pôdohospodárstvo sa píše, že v prípade neprimeraného zdražovania prijme vláda nevyhnutné opatrenia na nápravu tohto stavu. Po stretnutí s Robertom Ficom ste pritom zvolili zmierlivejší tón. Znamená to, že mimoriadne zdanenie ziskov reťazcov, o ktorom hovoril Hlas, je nateraz mimo hry?
To nie je len o zdanení. Je tam viac možností, ako k tomu pristúpiť. Jednak cez zákon o neprimeraných obchodných podmienkach a jednak využitie zákona o cenách. Ministerstvo financií má v tejto súvislosti do decembra spraviť analýzu cien potravín, hlavne ohľadne toho, či sú primerané a nie sú vysoké.
To už urobil Protimonopolný úrad a zhodnotil, že sú primerané.
Plná legitimita na posúdenie cien spadá pod rezort financií, ktoré má zákon o cenách. Majú schémy i analytické oddelenie, ktoré bude hľadať najlepšie riešenie.
A kedy by ste to vyhodnotili tak, že by k zdaneniu malo dôjsť?
Nehovorím o zdanení, to hovoríte vy. Sú rôzne možnosti, ako by sa vysoké ceny dali riešiť. Treba si však povedať, že jedna z nich je aj nejaký odvod pre obchodné reťazce. Ich zisky sú neprimerané.
Je však správne takto na reťazce ukazovať prstom? Rekordné zisky zaznamenali minulý rok poľnohospodári, kým pri zahraničných reťazcoch marža klesla.
Zostáva vám 74% na dočítanie.