Opozičné strany Progresívne Slovensko, SaS a KDH dnes po rozhodnutí parlamentu o tom, že vládny návrh na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní, zvolali protest pred Úradom vlády.
Opoziční lídri nazvali zajtrajší protest "Zastavme ich", čím narážajú na dlhodobú kritiku, ktorú opozícia prejavuje voči plánom Ficovho kabinetu v oblasti spravodlivosti.
"Deštrukcia právneho štátu"
Protest sa má uskutočniť zajtra o 18-tej. “Odmietame túto deštrukciu právneho štátu. Nestačí o tom ale iba hovoriť v parlamente a hlasovať proti, musíme využiť všetky nástroje, ktoré máme. Na protest za podporu právneho štátu a spravodlivosť na Slovensku preto pozývame širokú verejnosť. Toto je moment, kedy potrebujeme stáť spoločne - ako opozícia aj občania," vyjadril sa predseda PS Michal Šimečka.
Zámer vlády zrušiť špeciálnu prokuratúru sa nepozdáva ani Európskej únii. Eurokomisia dnes požiadala vládu, aby dôležitú zmenu prerokovala a neschvalovala v skrátenom legislatívnom konaní. Apelovala na diskusiu.
Na dnes zvolalo protest hnutie Slovensko Igora Matoviča, ten sa uskutočnil o 17-tej pred parlamentom. Aj jeho hlavným dôvodom bola snaha o rušenie špeciálnej prokuratúry.
Zrušenie prokuratúry
Opozičné Progresívne Slovensko hovorí v súvislosti s vládnym zámerom zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry o naplnení najhoršieho scenára. Šéf PS a podpredseda parlamentu Michal Šimečka opätovne avizoval podanie ústavnej sťažnosti.
Existencia ÚŠP sa podľa neho osvedčila pri stíhaní korupcie na najvyšších miestach a vláda ho ruší s cieľom dosiahnutia beztrestnosti a pomsty.
Podobne kritický postoj voči rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry zaujalo aj opozičné hnutie Slovensko. Podľa neho je konanie vlády účelové. Poslanci hnutia Slovensko zároveň začínajú zbierať podpisy potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady, na ktorej by chceli vysloviť nedôveru vláde.
Vládny kabinet na stredajšom rokovaní odobril zrušenie ÚŠP. Kauzy, ktoré rieši, majú prejsť do agendy krajských prokuratúr. Vyplýva to z návrhu novely Trestného zákona, ktorou sa menia viaceré právne normy. Kabinet odsúhlasil, aby sa navrhovaná legislatíva prerokovala v skrátenom legislatívnom konaní.