Pre mladú štátnosť, ktorou je Slovenská republika, znamenal vstup do Organizácie Spojených národov silný odkaz uznania samostatnej zvrchovanej krajiny a zaradenie medzi štáty, ktoré sú uznané a rešpektované.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár to uviedol pri príležitosti 31. výročia prijatia Slovenskej republiky do OSN. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.
"Do tohto spoločenstva sme boli prijatí hneď v prvých dňoch našej štátnosti, len 19 dní od vzniku Slovenskej republiky, a odvtedy sme získali možnosť presadzovať mnoho zásadných politík, cez ktoré môžeme pozitívne prispievať svojím hlasom," uviedol minister.
Zároveň vyzdvihol slovenské zastúpenie v štyroch najvyšších orgánoch OSN. "Boli sme nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN, neskôr sme sa prvýkrát stali členom Hospodárskej a sociálnej rady, predsedali sme Medzinárodnému súdnemu dvoru a potvrdením kvality slovenskej diplomacie bolo aj predsedanie Valnému zhromaždeniu OSN v rokoch 2017 až 2018, čo predstavuje protokolárne najvyššiu funkciu v systéme tejto organizácie," pripomenul šéf slovenskej diplomacie.
Rezort skonštatoval, že od začlenenia do OSN sa Slovenská republika aktívne podieľa na úlohách v oblasti udržiavania mieru, bezpečnosti, spolupráce, posilňovania ľudských práv a základných slobôd a aj hospodárskeho i sociálneho rozvoja.
Pripomenul, že už pri formovaní OSN stál v roku 1945 Slovák Ján Papánek, ktorý patril medzi 14 autorov základného dokumentu - Charty OSN - a bol prvým predstaviteľom Československa pri OSN.
Slovenská republika sa stala členom OSN 19. januára 1993 ako 180. členský štát.