Poslanec Smeru Dušan Jarjabek. FOTO: HN
StoryEditor

Všetko to, čo sa deje okolo RTVS, zapríčinila súčasná opozícia, tvrdí poslanec Smeru

12.03.2024, 14:53
Autor:
TASRTASR

Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase neráta s rozdelením na dva samostatné subjekty, prináša však viacero zmien.

Ak opozícia obviňuje zo snáh o zoštátnenie verejnoprávnej RTVS, mala by obviňovať samu seba. Uviedol to poslanec Národnej rady a člen parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD).

"Bola to práve súčasná opozícia, ktorá zrušením koncesionárskych poplatkov vytvorila z RTVS štátne médium zo dňa na deň," upozornil na krok, ktorý iniciovala v závere roka 2022 SaS.

image

Šimkovičová ukázala zmeny v RTVS: Bude sa volať STR, Machaj dňom účinnosti zákona skončí

"Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo"

Utorkovú kritickú reakciu opozície na predložený nový zákon o Slovenskej televízii a rozhlase a najmä jej poukazovanie na snahu vlády vytvoriť z telerozhlasu propagandistický nástroj, Jarjabek odmieta. "Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo," komentuje vyjadrenia politických oponentov.

"Opozícia zapríčinila všetko to, čo sa okolo televízie deje i to, ako sa deje," vyhlásil poslanec. Argumentuje v tejto súvislosti, že zrušením tzv. koncesionárskych poplatkov opozícia de facto zničila duálny systém na slovenskom mediálnom trhu.

Je presvedčený, že RTVS je v súčasnosti v situácii, "že s ňou treba niečo robiť". "To, čo prežíva RTVS, je na nový zákon, ak chceme zachovať existenciu verejnoprávnej inštitúcie," zdôraznil. Samotný legislatívny návrh nechcel bližšie analyzovať, očakáva, že v priebehu legislatívneho procesu sa môže meniť.

image

Šéf RTVS Machaj priamo pred Šimkovičovou odsúdil jej návrh: Zmeny sú jasne účelové, zákon má jediný cieľ

Odmietol ale, že prvoradou otázkou by bolo personálne obsadenie orgánov verejnoprávneho média. "V prvom rade je potrebné riešiť financovanie a organizačnú štruktúru, ako budú ďalej televízia a rozhlas fungovať, aby si uchovali istú autonómiu," upozornil. "Až potom, v tej poslednej fáze sa budeme baviť o tom, kto bude riaditeľom," dodal.

Nechcel špekulovať, či môže byť k návrhu zákona mimoriadne rokovanie parlamentu. "Je potrebné si počkať na znenie zákona, ktoré príde do parlamentu," zopakoval.

Ostrá kritika od opozície

Opozícia v utorok ostro odsúdila legislatívny zámer o zmenách v RTVS, ktorý v pondelok predložilo Ministerstvo kultúry do skráteného medzirezortného pripomienkového konania.

Snahy o nový spôsob kreovania orgánov verejnoprávneho média, pri ktorom bude mať rozhodujúci vplyv minister kultúry a parlamentná väčšina, označila opozícia za snahu o zrušenie verejnoprávnosti RTVS a za pretvorenie mediálneho domu na propagandistický názor súčasnej vlády.

image

Šimečka: Už sa dá naplno povedať, že štvrtá Ficova vláda postupuje presne podľa maďarského scenára

Iniciovala politické i občianske protesty, rovnako tak i podnet diskusie o RTVS na pôde Európskeho parlamentu, keďže v návrhu vidí i porušenie európskej legislatívy.

Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase neráta s rozdelením na dva samostatné subjekty, prináša však viacero zmien.

Riaditeľa by mala po novom voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente. Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom.

 

01 - Modified: 2024-05-15 12:57:14 - Feat.: - Title: Zamestnanci RTVS vyhlasujú štrajkovú pohotovosť 02 - Modified: 2024-05-15 11:33:50 - Feat.: - Title: Viac reklamy neovplyvní charakter verejnoprávnosti, reaguje Michelko na kritiku zmien v RTVS 03 - Modified: 2024-05-15 11:07:24 - Feat.: - Title: Danko sa vyjadruje k RTVS 04 - Modified: 2024-05-15 10:40:23 - Feat.: - Title: Poslanec za KDH Hajko považuje zákon o STVR za účelový. Obáva sa i navýšenia podielu reklamy 05 - Modified: 2024-05-15 10:09:42 - Feat.: - Title: "Des a hrôza." Z rady STVR sa vytvorí politický orgán súčasnej koalície, vraví Hlina
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. máj 2024 12:14