Roman Michelko. FOTO: HN
StoryEditor

Navrhované zmeny v RTVS majú priniesť viac vyváženosti a objektivity, tvrdí poslanec Michelko

12.03.2024, 15:26
Autor:
TASRTASR

Predseda Výboru Národnej rady pre kultúru a médiá Roman Michelko vidí pri navrhovaných zmenách inšpiráciu verejnoprávnymi médiami napríklad v Nórsku či Španielsku.

Navrhované legislatívne zmeny v telerozhlase majú priniesť väčšiu vyváženosť, nestrannosť a objektivitu. Zmeny budú v súlade s európskou legislatívou. Uviedol to predseda Výboru Národnej rady pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS).

image

Šimkovičová ukázala zmeny v RTVS: Bude sa volať STR, Machaj dňom účinnosti zákona skončí

Michelko vidí pri navrhovaných zmenách inšpiráciu verejnoprávnymi médiami napríklad v Nórsku či Španielsku. Zdôraznil, že k návrhu zákona sa začína pripomienkové konanie. "Nevylučujem možnosť miernych obmien," uviedol v utorok novinárom.

"Ak budú voliť manažment ľudia, ktorí nesmú mať žiadnu priamu väzbu na politické strany a budú odborníci, nie politici, myslím si, že je to skôr posun dobrým smerom," doplnil Michelko.

image

Šéf RTVS Machaj priamo pred Šimkovičovou odsúdil jej návrh: Zmeny sú jasne účelové, zákon má jediný cieľ

Programovú radu by mali podľa jeho slov tvoriť odborníci, ktorí sú "zžití" s inštitúciou. "Budú viac pripomienkovať a v spolupráci s manažmentom viac určovať vysielanie," skonštatoval šéf výboru. Priestor na väčšiu objektivitu v RTVS podľa neho existuje, pretože reakcie voličov voči telerozhlasu sú kritické.

Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase neráta s rozdelením na dva samostatné subjekty, prináša však viacero zmien.

Riaditeľa by mala po novom voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente. Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom.

Návrh v pondelok predložilo Ministerstvo kultúry do skráteného medzirezortného pripomienkového konania.

 

01 - Modified: 2024-05-22 18:23:33 - Feat.: - Title: Rušenie RTVS je o krok bližšie. Poslanci posunuli Šimkovičovej návrh do druhého čítania 02 - Modified: 2024-05-22 07:49:23 - Feat.: - Title: Poslanci sa v stredu vrátili k mimoriadnej schôdzi k zmenám v RTVS 03 - Modified: 2024-05-21 15:46:05 - Feat.: - Title: Danko chce zaviesť tvrdé zákony voči médiám či sociálnym sieťam. Navrhuje aj nový kontrolný orgán 04 - Modified: 2024-05-21 13:15:42 - Feat.: - Title: Danko sa ospravedlnil za emotívne výroky. Nikdy som neporušoval pravidlá ani sa nesprával hulvátsky, tvrdí 05 - Modified: 2024-05-20 05:54:06 - Feat.: - Title: Späť na flám: Čo v skutočnosti znamená zrušenie okrúhleho stola
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. máj 2024 20:31