Sobota 18. marec 2023: Dva dni pred Veľkonočným pondelkom ľudia väčšinou rozmýšľajú, ako strávia predĺžený víkend. Ohnivý šok však ich plány prekazí. Ráno v historickom meste zapísanom do zoznamu UNESCO vypukne požiar. K jeho ohnisku trielia nielen hasiči, ale do pohotovosti sa dostáva armáda. Štiavničania zachraňujú, čo sa dá. Celým Slovenskom sa šíri vlna zdesenia a solidarity. Hasenie komplikuje vietor, problémy s prívodom vody, tesné susedstvo domov v historickej zástavbe i porucha hasičskej plošiny... Čo sa deje v meste rok od vyčíňania živlu?
Od ohňa k vode
Jedným z turistických magnetov je Banka Lásky, kde žila múza Andreja Sládkoviča. Básnik o Maríne napísal najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete. Práve z tohto zážitkového domu, ktorý vo svojich útrobách skrýva aj trezor lásky, sa začal valiť biely dym ako predzvesť skazy.
Spolumajiteľ neziskovky Marína a Sládkovič pred požiarom nechápal, prečo ľuďom preživším holokaust sa zamkýnajú ústa, keď naň majú spomínať. „Ani ja neviem, čo vám mám povedať. Každý deň sa diali šoky, bola to brutálna skúsenosť, ale nedokážem ju zdieľať,“ zamýšľa sa Igor Brossmann, keď vkročíme do budovy a pred nami sa rozprestrú steny pripomínajúce jaskyňu.
Národná kultúrna pamiatka z pohľadu od ulice sa vôbec nejaví ako objekt s rozlohou zhruba 750 štvorcových metrov. Plamene v ňom prenikli z podkrovia ešte nižšie, chytili zdobené trámové stropy i miestnosti so zážitkovou expozíciou, no k trezoru sa nedostali. „Láska je večná,“ trpko sa usmeje náš sprievodca.
V prvých hodinách zdesenia a po následnej obhliadke škôd si majitelia mysleli, že najhoršie majú za sebou a všetko dajú relatívne rýchlo do poriadku. „Po požiari to nebolo až také zlé, lenže vtedy sme ešte nevedeli, čo dokáže v...
Zostáva vám 85% na dočítanie.