Ilustračná fotografia. FOTO: TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Zásahový tím ukončil pátranie po medveďovi, ktorý mal zaútočiť na hubára

31.03.2024, 15:41
Autor:
TASRTASR

Na dohľadávaní zraneného jedinca sa zúčastnili členovia Zásahového tímu Štátnej ochrany prírody. Ponitrie spolu s členmi miestneho Poľovníckeho združenia Ostredok.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody ukončil v nedeľu popoludní pátraciu akciu po zranenom medveďovi, ktorý mal v sobotu zaútočiť na muža zo Žiliny nad obcou Stráňavy (okres Žilina). Informoval o tom odbor komunikácie a propagácie Štátna ochrana prírody.

"Po takmer dvoch dňoch dohľadávania v ťažko dostupnom teréne a na základe sledovanej stopy členovia zásahu konštatovali ľahšie poranenie. Medveď sa utiahol do hustého porastu v okolí vrchu Suchárová a nie je predpoklad, že sa priblíži k intravilánu. K útoku došlo v jeho prirodzenom prostredí, nešlo teda o synantropného jedinca," uviedol odbor komunikácie.

Zranený jedinec

Na dohľadávaní zraneného jedinca sa zúčastnili členovia Zásahového tímu Štátnej ochrany prírody. Ponitrie spolu s členmi miestneho Poľovníckeho združenia Ostredok.

"Stopu pomáhali sledovať štyri poľovne upotrebiteľné psy vrátane dvoch farbiarov, západoslovenskej lajky a slovenského kopova. Psy na lokalite našli viacero jedincov medveďa hnedého, avšak zranený medveď sa stiahol do svahovitého, ťažko dostupného terénu," priblížil ďalej odbor komunikácie.

Na základe sledovanej stopy Zásahový tím Štátnej ochrany prírody podľa neho vyhodnotil, že medveď utrpel len ľahšie poranenia.

"Medveď bol vyrušený vo svojom prirodzenom prostredí, pričom lokalita sa nachádza v územnej pôsobnosti Správy Národného parku Malá Fatra. Nešlo o synantropného jedinca a nie je predpoklad, že bude predstavovať nebezpečenstvo pre miestnych obyvateľov," vysvetlila Štátnej ochrany prírody.

Výzva na opatrnosť

Ochranári v tejto súvislosti pripomínajú verejnosti, že opatrnosť v lesnom teréne s výskytom medveďa hnedého je vždy namieste. Štátna ochrana prírody pravidelne uverejňuje zásady správania sa v takomto prostredí.

"V prípade turistiky odporúčame návštevníkom držať sa turistických chodníkov a na svoju prítomnosť upozorniť akýmkoľvek akustickým prejavom. Zároveň je dôležité obmedziť svoj pohyb v horskom prostredí pri zhoršenom počasí, pred svitaním alebo za súmraku, a vyhýbať sa miestam s obmedzeným rozhľadom a hustou vegetáciou, kde medvede často odpočívajú," dodali ochranári.

Medveď mal podľa Štátnej ochrany prírody zaútočiť na mladého muža v sobotu dopoludnia. Muž sa pohyboval mimo turistického chodníka, v hustom lesnom poraste hľadal huby. V sebaobrane vystrelil na medveďa krátkou guľovou zbraňou. Muž zranenia neutrpel.

01 - Modified: 2024-03-30 09:38:24 - Feat.: 1 - Title: Medveďa z Liptovského Mikuláša zastrelili a Korčok po prvom kole viditeľne ožil (Týždňovka HN) 02 - Modified: 2024-03-28 12:46:22 - Feat.: 1 - Title: Medveďa, ktorý útočil v Liptovskom Mikuláši, našli s pomocou dronov za menej ako dve hodiny 03 - Modified: 2024-03-27 09:25:46 - Feat.: 1 - Title: Liptovský Mikuláš odvolal mimoriadnu situáciu, ktorú vyhlásil pre výskyt medveďa
01 - Modified: 2024-04-08 11:15:08 - Feat.: - Title: Bizár v lesoch Poľany. Dvoch zamestnancov štátnej ochrany prírody naháňal medveď, namiesto zvieraťa postrelil jeden druhého 02 - Modified: 2024-04-04 15:14:56 - Feat.: - Title: Zásahový tím pre medveďa hnedého riešil cez Veľkú noc takmer 40 hlásení. Zviera spôsobilo škody 03 - Modified: 2024-04-03 22:00:00 - Feat.: - Title: Medveď v Ústave 04 - Modified: 2024-03-30 09:38:24 - Feat.: - Title: Medveďa z Liptovského Mikuláša zastrelili a Korčok po prvom kole viditeľne ožil (Týždňovka HN) 05 - Modified: 2024-03-28 12:46:22 - Feat.: - Title: Medveďa, ktorý útočil v Liptovskom Mikuláši, našli s pomocou dronov za menej ako dve hodiny
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
12. apríl 2024 23:43