Rozdelenú spoločnosť si nemôžeme predstavovať ako dve skupiny úplne rovnakých ľudí stojacich proti sebe. Tém, na ktorých sa štiepi spoločnosť, je veľa, od pandémie cez politiku, reagovanie na vojnu v susednej krajine či dodržiavanie ľudských práv menšín v tejto krajine.
Napriek tomu sociologička Barbara Lášticová hovorí, že tém, ktoré nás spájajú, je vždy viac než tých, ktoré nás rozdeľujú. A to platí pre hociktorých dvoch ľudí v tejto krajine. Politický sociológ Dominik Želinský si myslí, že by sme všetci mali spraviť krok späť a vrátiť sa k zhode na spoločných princípoch, ktoré udržujú spoločnosť pokope. „Politici by mali demonštrovať, že napriek politickým rozdielom existuje medzi všetkými politikmi konsenzus na základných hodnotách.“
Želinský nechce situáciu prirovnávať k dobe mečiarizmu, keď sa pre politické nezhody hádali aj rodiny. Dnes je situácia podľa neho vychýlená iným spôsobom. Čím dlhšie to trvá, tým väčší problém tolerovať sa majú jednotlivé skupiny.
Slovensko má za svoju krátku históriu skúsenosť hneď s niekoľkými zlomovými situáciami – od únosu syna prezidenta Michala Kováča cez vraždu Róberta Remiáša, vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka až po teroristický útok na Zámockej ulici na queer ľudí a stredajší atentát na predsedu vlády Roberta Fica. Redakcia oslovila viacerých odborníkov s otázkou, ako pokračovať v najbližších dňoch, čo môžu ro...
Zostáva vám 85% na dočítanie.