StoryEditor

Výroky politikov: Silný odkaz Čaputovej a Pellegriniho. Šimečka žiada o pauzu vo volebnej kampani

19.05.2024, 00:00
Autor:
redredTASRTASR
  • Po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili premiéra Roberta Fica. Padlo päť výstrelov, útočníka Juraja C. okamžite zadržali. Výroky politikov si pozrite vo videu.
  • Minister obrany pravidelne informuje o jeho zdravotnom stave. Premiér je stabilizovaný, jeho stav je však naďalej vážny.
  • Prezidentka Zuzana Čaputová a budúca hlava štátu Peter Pellegrini zvolali lídrov strán do paláca.

  • Pellegrini vyzval na prerušenie alebo výrazné ultmenie kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu.

  • Politici z koalície aj opozície vyzývajú na upokojenie situácie v spoločnosti.

     

Po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili premiéra Roberta Fica. Padlo päť výstrelov, útočníka Juraja C. okamžite zadržali. Výroky politikov si pozrite vo videu.

Fico bol prevezený do handlovskej nemocnice a odtiaľ do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, kde sa podrobil doteraz dvom operáciám.

image

Zdravotný stav Fica po atentáte: Spravili mu CT vyšetrenie brucha, premiér je pri vedomí a komunikuje (ONLINE)

Minister obrany Robert Kaliňák pravidelne informuje o jeho zdravotnom stave. Premiér je stabilizovaný, jeho stav je však naďalej vážny. Prevoz do Bratislavy zatiaľ stav premiéra neumožňuje, oznámil Kaliňák na tlačovej konferencii.

Prezidentka Zuzana Čaputová a budúca hlava štátu Peter Pellegrini zvolali lídrov strán do paláca. "To, čo sa včera stalo, bol individuálny čin. Ale napätá atmosféra nenávisti bola naším kolektívnym dielom," vyhlásila prezidentka.

Útok na Roberta Fica označila nielen za ľudskú tragédiu, ale aj útok na demokratické zriadenie. "Myslime teraz preto spolu najmä na jeho skoré zotavenie," dodala.

image

Stretnutie s politikmi v Prezidentskom paláci plánujú na utorok, vytvára sa už aj dokument proti násiliu

Pellegrini vyzval na prerušenie alebo výrazné ultmenie kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu.

"Pretože kampaň so sebou prirodzene prináša aj konfrontáciu, vyhraňovanie sa a vzájomné obviňovanie sa politikov. Ale ďalšia konfrontácia je to posledné, čo dnes Slovensko potrebuje. Preto vás prosím, prerušte alebo utlmte predvolebnú kampaň aspoň do okamihu, keď sa situácia upokojí a keď budeme vedieť viac o vyšetrovaní tohto ohavného činu," zdôvodnil.

Politici z koalície aj opozície vyzývajú na upokojenie situácie v spoločnosti.

"Akékoľvek násilie jednoznačne a ostro odsudzujeme. Veríme, že premiér Fico bude v poriadku a že tento hrozný čin bude čo najskôr objasnený," zdôraznil šéf PS Michal Šimečka.

image

Šimečka: Chceme vyslať signál a dohodnúť sa na sto dňoch pokoja

Súhlasí, že ide nielen o útok na premiéra, ale aj na demokraciu a princípy štátu. Zároveň avizoval, že hnutie nateraz prerušuje svoju politickú aktivitu, či už demonštrácie alebo kampaň. Vyzval občanov a politikov na zdržanlivosť a zmierenie.

Všetky rizikové skupiny ľudí budú mať posilnenú ochranu. Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Tvrdí, že bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia na výjazdovom rokovaní v Handlovej boli na maximálnej možnej úrovni. Prísnejšie opatrenia prijali len na rokovaní slovenskej a ukrajinskej vlády v Michalovciach.

Minister ubezpečil, že Policajný zbor spolu so spravodajskými službami robia všetko pre to, aby bola zabezpečená ochrana a bezpečnosť ústavných činiteľov, poslancov aj médií.

"Spolu s úradom na ochranu ústavných činiteľov, krajskými riaditeľstvami Policajného zboru sme posilnili ochranu všetkých rizikových skupín v tomto prípade, kde môže smerovať akákoľvek hrozba. Urobíme všetko pre to, aby nedošlo k niečomu podobnému, čoho svedkami sme boli v stredu," deklaroval Šutaj Eštok.

01 - Modified: 2024-06-16 11:02:42 - Feat.: - Title: Satira nemá byť postavená iba na urážke ostatných, tvrdí Kostolný. Kaliňák vyzýva k reakcii všetky médiá 02 - Modified: 2024-06-15 22:00:00 - Feat.: - Title: Výroky politikov: Kaliňák s Naďom sa do seba naplno pustili, exminister mu mával "stratenými" dokumentmi 03 - Modified: 2024-06-15 22:00:00 - Feat.: - Title: Vedel čeliť aj Ficovi, spomína Bugár. Aký je Pellegrini podľa ľudí, ktorí ho spoznali zblízka? 04 - Modified: 2024-06-15 18:18:57 - Feat.: - Title: Silná úloha štátu aj rozdelená spoločnosť. Svetové médiá píšu o Pellegriniho inaugurácii 05 - Modified: 2024-06-15 17:59:33 - Feat.: - Title: Mimoparlamentné politické strany reagujú na inauguráciu Pellegriniho
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
16. jún 2024 13:02