Šéf SaS Branislav Gröhling. FOTO: HN/Peter Mayer
StoryEditor

SaS očakáva od prezidenta jasnú pozíciu na samite, PS vyzýva na odsúdenie útokov

09.07.2024, 12:45
Autor:
TASRTASR

Šéf SaS apeloval, aby Peter Pellegrini na samite nepodkopával jednotu Aliancie ani dlhoročnú snahu Slovenska patriť na Západ.

Strana SaS očakáva od prezidenta Petra Pellegriniho, že bude na samite NATO vo Washingtone prezentovať jasnú pozíciu Slovenska nielen v členstve v Aliancii, ale aj pri podpore Ukrajiny.

Progresívne Slovensko vyzýva prezidenta aj predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) na odsúdenie pondelkových ruských útokov na detskú nemocnicu a zvýšenie pomoci Ukrajine.

"Od Petra Pellegriniho musí vzísť jednoznačné gesto, že sme na strane Ukrajiny, že jej chceme pomáhať a že ju chceme brániť pred agresiou," vyhlásil v utorok predseda SaS a poslanec Národnej rady Branislav Gröhling.

Verí, že prezident sa oslobodí od politiky Fica a nebude prezentovať "politiku fiktívneho mieru". Apeloval, aby Pellegrini na samite nepodkopával jednotu Aliancie ani dlhoročnú snahu Slovenska patriť na Západ.

Líder PS a podpredseda Národnej rady SR Michal Šimečka sa pýta, kde je odsúdenie ruských útokov na detskú nemocnicu zo strany prezidenta a premiéra.

"Pán Fico, pán Pellegrini, vyzývam vás, okamžite odsúďte tento hrozný čin, zvýšte humanitárnu a inú podporu nášmu susedovi, a ponúknite detským pacientom z Ukrajiny pomoc nášho zdravotníctva. To je to najmenej, čo by ste mali ako štátnici ihneď spraviť. Nie rozprávať hlúposti o liberalizme," skonštatoval.

Prezident po príchode do Washingtonu potvrdil, že Slovensko sa zúčastní na vytvorení nového finančného balíka pre Ukrajinu s tým, že do príspevku Slovenska by sa mohli zarátavať aj iné aktivity, ktoré pre Ukrajinu robí. K článku o budúcom členstve Ukrajiny v Aliancii povedal, že Slovensko trvá na tom, aby bol vstup podmienený splnením podmienok a rozhodnutím členských štátov.

01 - Modified: 2024-07-19 10:58:46 - Feat.: - Title: Peniaze z Únie stále nemáme. Ficova vláda ohrozuje Plán obnovy a opravuje vlastné chyby, tvrdí PS 02 - Modified: 2024-07-19 11:36:19 - Feat.: - Title: Socialistická daň sa dotkne každého. Zoberú si aj z vreckového, ktoré dáte deťom, hovorí SaS k plánu vlády 03 - Modified: 2024-07-18 14:54:49 - Feat.: - Title: Von der Leyenovú podporili aj europoslanci za PS a KDH. Podarilo sa presadiť väčšinu požiadaviek, vraví Hojsík 04 - Modified: 2024-07-18 13:58:00 - Feat.: - Title: SaS vyzýva Suska na zverejnenie listu od Bruselu. Jeho rezort tvrdí, že žiadny nedostal 05 - Modified: 2024-07-18 13:01:28 - Feat.: - Title: Novela rokovacieho poriadku. Gröhling očakáva úplné umlčanie opozície
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. júl 2024 20:14