Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. FOTO: TASR/Jakub Kotian 
StoryEditor

Piatkové pojednávanie s obžalovaným guvernérom NBS Kažimírom bolo zrušené

09.07.2024, 13:41
Autor:
TASRTASR

Spis je na Najvyššom súde v súvislosti s rozhodovaním o sťažnosti obžalovaného proti rozhodnutiu sudcu o tom, že obžaloba spĺňa zákonné náležitosti.

Hlavné pojednávanie v korupčnej kauze guvernéra Národnej banky Slovenska a exministra financií Petra Kažimíra sa v piatok neuskutoční.

Spis je na Najvyššom súde v súvislosti s rozhodovaním o sťažnosti obžalovaného proti rozhodnutiu sudcu o tom, že obžaloba spĺňa zákonné náležitosti. Informovala o tom hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Katarína Kudjáková.

Podľa obžaloby Kažimír ešte ako minister financií opakovane požadoval od vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, aby okrem iného zabezpečil prednostné vyplatenie vratiek DPH viacerým firmám v objeme vyše troch miliónov eur. Imreczemu mal odovzdať úplatok 48-tisíc eur.

Kažimír na začiatku súdneho procesu vyhlásil, že je nevinný a obžalobu považuje za nezákonnú. Tvrdil, že nikdy neovplyvňoval žiadne daňové konanie v prospech a ani v neprospech žiadneho daňovníka. Zdôraznil, že Imreczemu, ktorý sa priznáva k prijatiu úplatku, žiadne finančné prostriedky neodovzdal.

Guvernéra NBS opätovne obvinili z prečinu podplácania na jeseň 2022. Predtým mu obvinenie zrušila Generálna prokuratúra.

Vlani v apríli vydal sudca ŠTS trestný rozkaz, ktorým Kažimíra neprávoplatne uznal za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100-tisíc eur. Keďže prokuratúra aj obžalovaný podali proti trestnému rozkazu odpor, koná sa hlavné pojednávanie.

01 - Modified: 2025-06-18 10:47:20 - Feat.: - Title: Viskupič kritizoval guvernéra Kažimíra za neúčasť pri prezentovaní správ NBS 02 - Modified: 2025-06-09 11:51:23 - Feat.: - Title: Peter Kažimír: Misia splnená (komentár) 03 - Modified: 2025-06-09 09:43:50 - Feat.: - Title: Európska centrálna banka môže byť na konci znižovania sadzieb. Na reakciu však bude pripravená, vraví Kažimír 04 - Modified: 2025-06-04 15:15:00 - Feat.: - Title: Pnutie v koalícii: Hlas posiela Smeru a SNS varovný odkaz. Kažimír nie je pre Fica téma, ktorá ľudí zaujíma 05 - Modified: 2025-06-03 16:47:35 - Feat.: - Title: Je to profesionál. Kažimír svoju funkciu guvernéra NBS zastával dobre, vyhlásil Danko
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. jún 2025 09:21