SaS vyzvala vládu Roberta Fica, aby bezodkladne odvolala Petra Kotlára z postu splnomocnenca vlády pre preverenie manažovania pandémie.
Najnovšie výsledky Slovenskej akadémie vied jednoznačne potvrdili, že mRNA vakcíny proti ochoreniu covid-19 obsahujú len nepatrné množstvá DNA, ktoré sú hlboko pod povolenými hodnotami. Tým sa ukázalo, že Kotlárove tvrdenia o „nebezpečnosti“ vakcín sú zavádzajúce a nepravdivé.
„Dnes už niet najmenších pochybností, že Peter Kotlár roky šíril klamstvá, ktoré vedome spochybňovali vedecké fakty a ohrozovali dôveru verejnosti v medicínu. Je neprijateľné, aby takýto človek zostával vo funkcii splnomocnenca vlády. Vyzývame Roberta Fica, aby ho okamžite odvolal,“ vyhlásil šéf SaS Branislav Gröhling.
Výsledkom Kotlárových konšpirácií je analýza, ktorú si štát musel objednať za 350-tisíc eur. „Tieto prostriedky mali ísť do nemocníc, k pacientom a lekárom – nie na vyvracanie bludov vládneho splnomocnenca,“ hovorí Gröhling.
„Prišiel čas, aby Kotlár roztrhal svoj diplom. Analýza SAV vyvrátila jeho konšpirácie. Je čas vrátiť sa k medicíne založenej na dôkazoch. Minister zdravotníctva by mal odblokovať zastavený nákup vakcín a mal by umožniť očkovanie proti covidu tým občanom, ktorí sa dobrovoľne chcú dať zaočkovať,“ vyzýva tieňový minister zdravotníctva za SaS Tomáš Szalay.
