Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2017, 12:23 Aktualizované dňa 16.12.2017 o 14:01

Kuzminová vybojovala striebro napriek katastrofálnej streľbe

Slovenská biatonistka Anastasia Kuzminová obsadila v stíhacích pretekoch vo francúzskom stredisku Annecy-Le Grand Bornand druhú priečku.

Anastasia Kuzminová
Zdroj: TASR/AP

Kuzminová nevyužila vyše 33-sekundový náskok na štarte, keď ju zradila streľba. Slovenka netrafila až štyrikrát.

Kuzminovú o 14,0 sekundy zdolala jedine Nemka Laura Dahlmeierová, tretia so stratou 31,8 sekundy finišovala Talianka Lisa Vittozziová. Ďalšia slovenská biatlonistka Paulína Fialková sa zaradila na nebodovanú 43. priečku (+3:36,8 min).

Kuzminová po skvele zvládnutom šprinte mala v sobotu na štarte náskok až 34 sekúnd od Dahlmeierovej a 41 sekúnd ju delilo od Ukrajinky Vity Semerenkovej. Do rozpätia jednej minúty sa zmestilo len prvých šesť zo šprintu. Druhá slovenská biatlonistka Paulína Fialková vyštartovala ako 23. so stratou 1:47 minúty. Kuzminová sa po siedmich pretekoch už prepracovala na čelo priebežného hodnotenia SP, s náskokom piatich bodov pred Fínkou Mäkäräinenovou.

Kuzminová po skvele zvládnutom šprinte mala v sobotu na štarte náskok až 34 sekúnd od Dahlmeierovej a 41 sekúnd ju delilo od Ukrajinky Vity Semerenkovej. Do rozpätia jednej minúty sa zmestilo len prvých šesť zo šprintu. Druhá slovenská biatlonistka Paulína Fialková vyštartovala ako 23. so stratou 1:47 minúty.

Dvojnásobnej olympijskej šampiónke Kuzminovej sa v kariére na vrcholných akciách ešte nikdy nepodarilo po víťaznom šprinte nadväzne triumfovať aj v stíhacích pretekoch. V Le Grand-Bornand šprint zvládla dosiaľ s najvýraznejším náskokom a mala veľmi blízko k zlatému 'dvojboja' a aj desiatemu triumfu v súčte pretekov SP a na ZOH, o jubilejné víťazstvo ju pripravilo zaváhanie na prvej streľbe.

V Le Grand-Bornand sa bežali stíhacie preteky tretíkrát v sezóne. Kuzminová v predchádzajúcich v rakúskom Hochfilzene s jednou chybou na strelnici zvíťazila, teraz však mala k piedestálu ešte bližšie. Jej náskok po rýchlom behu narástol pred úvodnou streľbou ležmo až na 37,5 sekundy, no chyby na druhom, štvrtom a piatom terči ju odsúdili až na tri trestné okruhy. Na medzičase po streľbe Kuzminovej (celková strelecká bilancia 3-0-0-1) jej patrilo 5. miesto, so stratou na Dahlmeierovú 33,5 s. Chybe sa nevyhla ani Paulína Fialková (1-3-1-1) na treťom terči.

V druhej 'ležke' si Kuzminová dala väčší pozor a posunula sa na 3. priečku, keď za prvou Dahlmeierovou mala stratu 24,2 s. Menej presne však mierila P. Fialková s nevybielenými druhým, tretím a piatym terčom.

Pred prvou streľbou 'stojmo' už bola Kuzminová druhá a aj na nej po bezchybných a rýchlych ranách zostala, so stratou už len 12,5 s. Príliš si so štvrtým nevybieleným terčom nepolepšila P. Fialková.

Záverečná streľba 'stojmo' bola v znamení súboja Dahlmeierovej a Kuzminovej. Obe zhodne netrafili úplne posledný terč, Kuzminová naň dlho mierila a možno aj vo vedomí veľkej šance na víťazstvo ho minula. Od Nemky ju na medzičase po streľbe delilo 19,1 sekundy a bolo zrejmé, že 24-ročná Dahlmeierová si beží za 18. víťazstvom v kariére, prvým v sezóne. Kuzminová si bez väčšieho tlaku za ňou vybojovala druhú priečku a pripísala si na vrcholných svetových podujatiach už 24. umiestenie na stupňoch. So šiestimi chybami na strelnici do SP nebodovala Paulína Fialková.

Nasťa sa ocitla už na čele priebežného poradia Svetového pohára, prvýkrát v kariére. "Je to pre nás neskutočné, o tom sme nesnívali," radoval sa tréner a manžel Daniel Kuzmin. "Bolo to veľmi dramatické a ak budem ešte párkrát prežívať takéto momenty, tak sa ocitnem blízko infarktu, je to naozaj o zdraví. Škoda prvej streľby, nástrel bol v poriadku, aj počasie. Možno zaúradovala tréma. Bolo to aj o kalibrovaných ranách, no keď si upravila mieridlá, problém pri druhej streľbe ležmo nemala. Pri záverečnej stojke videla, že Dahlmeierová minula terč, poslednú ranu s veľkou snahou neminúť podržala a žiaľ netrafila, išlo to na tri hodiny," dodal Kuzmin.

Štyrikrát za sebou na pódiu, takúto sériu ešte Anastasia Kuzminová nezažila. "Prežívame neskutočné dva týždne, pripomína mi to predvianočnú rozprávku," vyznal sa z pocitov Daniel Kuzmin.

Anastasii Kuzminovej malé horské stredisko Le Grand-Bornand doprialo: "Cítim sa tu výborne, vnímam krásu prírody, prírodné scenérie, podporu divákov, ktorí mi dodávajú veľkú energiu. Aj preto som dosiahla v predvianočnom čase v pretekoch Svetového pohára zatiaľ najlepšie výsledky v kariére."

Kuzminová si vysvetľovala nevydarenú úvodnú streľbu tak, že nezvládla psychiku. "Štart do tejto stíhačky bol naozaj nevydarený a nebolo jednoduché potom všetko naprávať. Dobre som sa neskoncentrovala, emócie boli priveľké. Aspoň som však dala šancu Laure, aby dosiahla svoj najlepší výsledok v sezóne," zasmiala sa slovenská reprezentantka.

Posledné rany Dahlmeierovej a Kuzminovej vyvolali obrovské napätie nielen u nich samotných, ale aj u divákov. "Pre mňa je dôležitejšie, že na sklonku roka pred vianočnými sviatkami som na tom veľmi dobre. Dosahujem rýchle bežecké časy a aj v streľbe, ak si odmyslím moje zaváhanie pri tej prvej, sa cítim fajn," dodala Kuzminová.

stíhacie preteky na 10 km: 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 30:09,9 (1 tr. okr.), 2. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) +14,0 (4), 3. Lisa Vittozziová (Tal.) 31,8 (1), 4. Selina Gasparinová (Švaj.) 52,8 (2), 5. Denise Herrmannová (Nem.) 55,2 (2), 6. Susan Dunkleeová (USA) 1:12,1 (2), 7. Justine Braisazová (Fr.) 1:23,6 (3), 8. Vita Semerenková 1:24,0 (3), 9. Valj Semerenková (obe Ukr.) 1:24,9 (1), 10. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 1:25,8 (3), ...43. Paulína FIALKOVÁ (SR) 3:36,8 (6)
Priebežné hodnotenie SP (po 7 z 22 pretekov): 1. KUZMINOVÁ 259, 2. Mäkäräinenová 254, 3. Herrmannová 247, 4. Vittozziová 241, 5. Braisazová 236, 6. Wiererová 207, ...37. P. FIALKOVÁ 58

SP v stíhacích pretekoch (po 3 zo 7): 1. Mäkäräinenová 121, 2. Kuzminová 119, 3. Herrmannová 116

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.