TASR/AP

Historický deň pre slovenský biatlon: Kuzminová vyhrala, Fialková skončila druhá

23.12.2018, 14:05
V pretekoch s hromadným štartom v susednom Česku sa obe slovenské biatlonistky umiestnili na stupňoch víťazov.

Slovenský biatlon dosiahol v pretekoch s hromadným štartom 3. kola Svetového pohára v Novom Měste na Morave historický úspech.

Na 12,5 km trati triumfovala Anastasia Kuzminová, druhá bola Paulína Fialková (+12,1), tretiu priečku obsadila Francúzka Anais Chevalierová (+13,3).

Dobré podmienky

Slovenský biatlon sa spoliehal na Paulínu Fialková a olympijskú víťazku v tejto disciplíne Anastasiu Kuzminovú a vkladal do nich veľké nádeje. Ortuť teplomera klesla na 4 stupne, sneh bol mäkký, ťažšie sa bežalo, no divácka kulisa hnala všetkých 30 štartujúcich vpred a dodávala im energiu.

Medzi mužmi na Vysočine dominoval vo všetkých troch pretekoch Nór J.T.Boe, rovnaká šanca sa otvárala aj jeho krajanke Röiselandovej.

Kuzminovej chyba v prvej streľbe

Presne 20 výstrelov začali ukrajovať biatlonistky na prvej 'ležke' v takmer ideálnych bezveterných podmienkach. Kuzminová si 150 m navyše pripísala na štvrtom terči, no P. Fialková bola bezchybná a zaradila sa na 3. priečku, keď 10 žien odstrieľalo bezchybne, Kuzminová bola 16-ta, 26,8 sekundy za vedúcou Wiererovou.

V druhej streľbe ležmo boli slovenské biatlonistky stopercentné, viedla Wiererová pred P. Fialkovou (+0,6), 6. bola Kuzminová (+13,3).

Fialkovej chyba

Tretiu streľbu, stojkovú, začala ako prvá Kuzminová a hneď za ňou P. Fialková. Kuzminová mala pevnú ruku, P. Fialková minula piaty terč, na medzičase viedla Wiererová pred Kuzminovou (+4,5), piata bola P. Fialková (+29,1).

V záverečnej streľbe stojmo sa už mierilo na víťazstvo, alebo na medailové umiestenie, pred ňou mala Kuzminová náskok na čele pred Wiererovou 14,8 s, P. Fialková bola tretia (+27,5). Vo vzájomnom súboji netrafila Kuzminová prvý terč, Wiererová druhý, rovnako ako P. Fialková, na medzičase bolo poradie Kuzminová, Wiererová (+0,7), P. Fialková (+17,4) a Chevalierová (+21,9).

Vo finiši vládla bežecky perfektná Kuzminová, ktorá si v kariére pripísala 14. víťazstvo v kariére, vybičovala sa aj Paulína Fialková s piatym pódiovým umiestením.

Výsledky pretekov s hromadným štartom na 12,5 km:

1. Anastasia KUZMINOVÁ 35:34,4 min. (2 tr. okr.), 2. Paulína FIALKOVÁ (obe SR) +12,1 s (2), 3. Anais Chevalierová (Fr.) +13,3 (3), 4. Dorothea Wiererová (Tal.) +20,1 (1), 5. Mona Brorssonová (Švéd.) +36,3 (2), 6. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Nór.) +45,8 (3), 7. Franziska Preussová (Nem.) +46,3 (3), 8. Justine Braisazová (Fr.) +52,7 (4), 9. Jekaterina Jurlovová-Perchtová (Rus.) +55,1 (3), 10. Hanna Öbergová (Švéd.) +1:03,1 min. (3)

01 - Modified: 2024-02-25 14:13:11 - Feat.: - Title: Slovenská biatlonistka Kapustová získala na juniorských majstrovstvách striebro: "Postrážila som si streľbu" 02 - Modified: 2024-02-11 15:17:54 - Feat.: - Title: Francúzska biatlonistka Simonová má po troch štartoch tretie zlato: "Je to ako sen" 03 - Modified: 2024-01-26 09:30:00 - Feat.: - Title: Legenda sa vracia. Nasťa Kuzminová už dnes nastúpi na majstrovstvách Európy, môže sa postarať o biatlonový zázrak 04 - Modified: 2024-01-24 15:26:45 - Feat.: - Title: Prvý medailový zásah. Mladá Slovenka získala bronz na biatlonovom šampionáte 05 - Modified: 2023-10-10 10:11:01 - Feat.: - Title: Šampiónka je späť. Kuzminová ohlásila návrat, bude štartovať na majstrovstvách Európy v Osrblí
23. apríl 2024 09:01