Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2019, 13:17 Aktualizované dňa 12.01.2019 o 14:19

Kuzminová sa z výseledku teší: Každé pódium je cenné, najmä keď bojujete s podmienkami

Kuzminová obsadila druhé miesto, nad jej sily  bola len Talianka Vittozziová.

Kuzminová sa z výseledku teší: Každé pódium je cenné, najmä keď bojujete s podmienkami
Zdroj: TASR/AP

Slovenská biatlnostika Anastasia Kuzminová štartovala do stíhacích pretekov v nemeckom Oberhofe zo siedmej priečky. Aj napriek štyrom streleckým chybám sa však dokázala prebojovať až na stupne víťazov.

Kuzminová napokon obsadila druhé miesto, nad jej sily bola len Talianka Vittozziová. Tá preteky vyhrala s náskokom 14,5 sekundy pred Kuzminovou. Tretia dobehla Francúzka Anais Chevalierová (+27,9).

Ďalším dvom Slovenkám sa darilo menej, Paulína Fialková skončila na 32. mieste (+2:59,9) a Ivona Fialková na 45-tom (+4:09,1).

Zo šprintu si siedma Kuzminová preniesla stratu do stíhačky rovných 30 sekúnd, P. Fialková vyštartovala z 21. priečky (+1:05), I. Fialková z 23-tej (+1:07). Najvýhodnejšie postavenie mala Talianka Vittozziová, víťazka šprintu.

Preteky komplikoval vietor

Kuzminovej neveľká strata nebránila v útoku aj na navyššie pozície, P. Fialková si zasa mohla občerstviť pamäť, keď pred dvoma rokmi v Kontiolahti z 37. priečky na štarte finišovala v stíhačke piata.

Rennsteig aréna bola zaplnená opäť do posledného miesta, na strelnici výrazne fúkalo, vietor sa točil a bol dosť nevyspytateľný. Kuzminová úvodnú 'ležku' strieľala už z tretej pozície, zvládla ju s dvoma chybami na druhom a piatom terči, P. Fialková netrafila prvý, I. Fialková štvrtý terč.

Kuzminovej strata na vedúcu Vittozziovú narástla na 9. mieste na rovnú minútu a postavenie si nezlepšili ani sestry Fialkové.

V druhej streľbe ležmo nesklopila Kuzminová piaty terč, rovnako ako P. Fialková, jej sestra Ivona zasa prvý. Chýb sa namnožilo a Kuzminová poskočila na 7. priečku, so stratou 58,8 na Vittozziovú, P. Fialková na 19-tu.

Neštastné zrazenie Bescondovej a Wiererovej

Prvá streľba stojmo nevyšla Kuzminovej na prvom terči, aj jej súperky však míňali terče a slovenská biatlonistka, štvrtá na medzičase, si neustále udržiavala šancu na pódium. P. Fialková po dlhom mierení nesklopila piaty terč, I. Fialková druhý a tretí.

Pred štvrtou streľbou mali kolíziu Bescondová a Wiererová, obe sa ocitli na snehu, čo využila Kuzminová a zaradila sa na druhú priečku.

V záverečnej 'stojke' už Kuzminová nezaváhala, P. Fialková na prvom a druhom terčí si pridala ďalšie dva trestné okruhy a už stratila šancu na umiestenie v dvadsiatke, ešte nepresnejšie s tromi chybami mierila jej sestra Ivona.

Stíhacie preteky ovládla s dvoma chybami na strelnici Talianka Vittozziová a na svoje konto si pripísala po štvrtkovom triumfe v šprinte druhé víťazstvo v kariére.

Kuzminovú výsledok potešil

Kuzminovú (streľba 2-1-1-0) druhá priečka veľmi potešila. "Každé jedno umiestenie na pódiu je cenné, najmä keď musíte na trati bojovať aj s podmienkami," povedala pre RTVS. "Ja som sa úplne optimálne necítila, našťastie ma v behu podržali perfektne pripravené lyže. Žiadalo sa bojovať nielen so súperkami, ale aj s vetrom, ktorý ovplyvnil každú z nás."

Kuzminová postavila svoju výbornú formu hlavne na behu, v streľbe ešte neustále cíti rezervy. "Aj preto som rada, že som polohu stojmo zvládla. V tejto stíhačke som si naozaj dobre zapretekala."

Paulíne Fialkovej (1-1-1-2) prekážal hlavne vietor. "Pretekala som hlavne s ním a bohužiaľ, nevyšlo mi to. Trať bola mydlová, ťažko sa odrážalo, nevedela som si s tým poradiť. So streľbou i behom som preto dosť nespokojná. Na strelnici som si musela každú jednu ranu riadne odkontrolovať. Po tomto výsledku môžu nastať pochybnosti, no ja si ich nepripúšťam a verím, že bude opäť lepšie."

Ivona Fialková (1-1-2-3) nabrala hlavne na streľbe stojmo príliš veľa trestných kôl. "Veľmi som sa chcela posúvať vpred. Na kontaktné preteky si treba navyknúť a aj tréningy na ne prispôsobovať. Zažila som streleckú lotériu v nárazovom vetre a najmä v stoji som ju nezvládla."   

Výsledky:
stíhacie preteky na 10 km: 1. Lisa Vittozziová (Tal.) 32:32,9 (2 tr. okr.), 2. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) +14,5 (4), 3. Anais Chevalierová 27,9 (5), 4. Anais Bescondová (obe Fr.) 36,2 (4), 5. Dorothea Wiererová (Tal.) 37,4 (3), 6. Franziska Preussová (Nem.) 54,7 (2), 7. Susan Dunkleeová (USA) 1:01,2 (5), 8. Hanna Öbergová (Švéd.) 1:03,2 (5), 9. Denise Herrmannová (Nem.) 1:03,2 (4), 10. Iryna Krjuková (Biel.) 1:17,4 (4), ..., 32. Paulína FIALKOVÁ 2:59,9 (5), 45. Ivona FIALKOVÁ (obe SR) 4:09,1 (7)
      

Priebežné hodnotenie SP (10 z 26 pretekov): 1. Wiererová 438, 2. Vittozziová 396, 3. P. FIALKOVÁ 374, 4. Chevalierová 329, 5. KUZMINOVÁ 327, 6. Röiselandová 309, ..., 54. I. FIALKOVÁ 32
      SP v stíhacích pretekoch (4 z 8): 1. Wiererová 196, 2. Vittozziová 184, 3. Mäkäräinenová 144, 4. Röiselandová 140, 5. P. FIALKOVÁ 135, 6. KUZMINOVÁ 131  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.