Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2019, 00:00

Deti prestávajú cvičiť, telocvik ubúda

Boja sa kotrmelcov, gymnastiku ani nepoznajú. Prečo sa dnešný telocvik v školách tak zmenil?

Deti prestávajú cvičiť, telocvik ubúda
Zdroj: Archív HN

Česi sú – aspoň podľa štúdie Medzinárodnej zdravotníckej organizácie – štvrtý najobéznejší národ sveta a Európe dokonca „vládnu“. Za posledných 13 rokov sa znížil počet detí športujúcich v oddieloch o 70-tisíc, každý piaty klub nemá ani jedno. Často sa až tretina detí ospravedlňuje z telocviku a mnohí vrátane rodičov ho považujú za zbytočný predmet. Z kotúľov majú hrôzu a „vyššia“ gymnastika zo škôl vymizla úplne. A následok? Cukrovka u českých mužov stúpla za dve dekády o 85 percent, u žien o 75.


Armáda musela za posledných 10 rokov odmietnuť polovicu záujemcov, pretože neprešli fyzickými testami. Minulý rok to pritom boli už takmer dve tretiny. A ako ukazuje novinárska anketa Športovec roka, v kategórii kolektívov je čoraz ťažšie nájsť tie úspešné, medailové. „Náš vírus je nedostatočná zdatnosť a pohybová gramotnosť,“ zvažuje Michal Ježdík, športový riaditeľ basketbalovej federácie. „Nedostatočný pohyb má za následok, že v prvých triedach pribúda detí s poruchami reči, poruchami pozornosti, mnohé z nich sú menej manuálne zručné a majú častejšie problémy pri čítaní a písaní.“ Znie to smutne, ale nie prekvapujúco.


Lenže čo s tým? Ježdík aj osobnosti z ďalších športov sa zhodujú, že vinu – samozrejme okrem rodičov – nesú školy. Telocviku je málo, navyše mnohých nebaví. A to nielen tých, k

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.