Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2019, 00:00

Deti prestávajú cvičiť, telocvik ubúda

Boja sa kotrmelcov, gymnastiku ani nepoznajú. Prečo sa dnešný telocvik v školách tak zmenil?

Deti prestávajú cvičiť, telocvik ubúda
Zdroj: Archív HN

Česi sú – aspoň podľa štúdie Medzinárodnej zdravotníckej organizácie – štvrtý najobéznejší národ sveta a Európe dokonca „vládnu“. Za posledných 13 rokov sa znížil počet detí športujúcich v oddieloch o 70-tisíc, každý piaty klub nemá ani jedno. Často sa až tretina detí ospravedlňuje z telocviku a mnohí vrátane rodičov ho považujú za zbytočný predmet. Z kotúľov majú hrôzu a „vyššia“ gymnastika zo škôl vymizla úplne. A následok? Cukrovka u českých mužov stúpla za dve dekády o 85 percent, u žien o 75.


Armáda musela za posledných 10 rokov odmietnuť polovicu záujemcov, pretože neprešli fyzickými testami. Minulý rok to pritom boli už takmer dve tretiny. A ako ukazuje novinárska anketa Športovec roka, v kategórii kolektívov je čoraz ťažšie nájsť tie úspešné, medailové. „Náš vírus je nedostatočná zdatnosť a pohybová gramotnosť,“ zvažuje Michal Ježdík, športový riaditeľ basketbalovej federácie. „Nedostatočný pohyb má za následok, že v prvých triedach pribúda detí s poruchami reči, poruchami pozornosti, mnohé z nich sú menej manuálne zručné a majú častejšie problémy pri čítaní a písaní.“ Znie to smutne, ale nie prekvapujúco.


Lenže čo s tým? Ježdík aj osobnosti z ďalších športov sa zhodujú, že vinu – samozrejme okrem rodičov – nesú školy. Telocviku je málo, navyše mnohých nebaví. A to nielen tých, ktorí šport nemajú radi, ale aj tých druhých, pretože obsah obe skupiny nedokáže nadchnúť. „Ak na hodine telocviku stojí pár žiakov, je to možno malý detail. Ak ich stojí polovica, je to chyba učiteľa. A ak sa toto deje vo väčšine škôl, tak už ide o chybu systému výučby učiteľov,“ hovorí Antonín Plachý, vedúci trénersko-metodického úseku futbalovej asociácie. A ono sa to deje. Znudené deti potom ťažko nájdu záľubu v športe, nezlepšujú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.