TASR/Michal Svítok

Kuzminová v stíhacích pretekoch skončila šiesta, zlato pre Herrmannovú

10.03.2019, 14:42
Druhá slovenská biatlonistka Ivona Fialková sa zaradila na 37. miesto (+4:52,6), P. Fialková neštartovala.

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde skončila v stíhacích pretekoch šiesta, keď za víťazkou zaostala o 1:41,3 min.

Na 10 km trati vynikla so zlatým finišom Nemka Denise Herrmannová pred Nórkou Tiril Eckhoffovou (+31,4) a ďalšou Nemkou Laurou Dahlmeierovou (+31,6).

Zo zlatého šprintu si Kuzminová preniesla 10-sekundový náskok pred Tandrevoldovou a 13 sekúnd ju delilo od Dahlmeierovej, predchádzajúcej víťazky na dvoch MS, navyše olympijskej šampiónky z Pjongčangu.

Kuzminová s podlomeným zdravím senzačne ovládla šprint a na MS si skompletizovala medailovú zbierku. V stíhačke bola na ZOH dvakrát strieborná, v tejto sezóne v seriáli SP sa najviac darilo Wiererovej, Vittozziovej i Mäkäräinenovej, no aj 5. Kuzminovej, ktorá bola v Oberhofe druhá. Aj P. Fialková sa objavila na stupňoch, a to dvakrát, 3. bola v Pokljuke, 2. v Hochfilzene, no po nevydarenom šprinte mala na 48. priečke (+2:10) zložitú situáciu, radšej ušetrila sily a neštartovala. I. Fialková na 33. priečke naháňala stratu 1:36 min.

Kuzminovej (celková strelecká bilancia 2-2-2-1) náskok na čele narástol, pred úvodnou streľbou až na 18,6 s. Netrafila však prvé dva terče a zosunula sa na 7. miesto, 26,2 za vedúcou Dahlmeierovou.

V mraze -5 stupňov začalo aj snežiť a podmienky boli v silnom vetre opäť dosť náročné. Druhá ležka poslala na druhom a treťom terči Kuzminovú opäť na dva trestné okruhy a nasledoval pokles na priebežné 8. miesto, so stratou na prvú Herrmannovú 1:10,5 min. Spoliehať sa musela už len na dve stojkové položky, tretí a štvrtý výstrel ju však opäť zabrzdili.

Na čele sa ocitla dovtedy strelecky bezchybná domáca Brorssonová, Kuzminovú delilo od nej na 9. mieste 1:45,1. Záverečnú 'stojku' zvládla Brorssonová so štyrmi chybami a keďže Herrmannová zastrieľala brilantne, o titule bolo rozhodnuté.

O striebro bojovali jej krajanka Dahlmeierová a úspešnejšia vo finiši Eckhoffová. Kuzminovej pribudol siedmy trestný okruh, v záverečnej 'stojke' nesklopila tretí terč, no posunula sa na 7. priečku (+1:36,7) a v streleckej lotérii mnohých favoritiek vybojovala nakoniec cenné šieste miesto.

I. Fialková (1-2-0-4) netrafila druhý terč, pri ďalšej streľbe ležmo druhý a štvrtý, stroskotala však v záverečnej streľbe stojmo so štyrmi chybami.

01 - Modified: 2024-02-25 14:13:11 - Feat.: - Title: Slovenská biatlonistka Kapustová získala na juniorských majstrovstvách striebro: "Postrážila som si streľbu" 02 - Modified: 2024-02-11 15:17:54 - Feat.: - Title: Francúzska biatlonistka Simonová má po troch štartoch tretie zlato: "Je to ako sen" 03 - Modified: 2024-01-26 09:30:00 - Feat.: - Title: Legenda sa vracia. Nasťa Kuzminová už dnes nastúpi na majstrovstvách Európy, môže sa postarať o biatlonový zázrak 04 - Modified: 2024-01-24 15:26:45 - Feat.: - Title: Prvý medailový zásah. Mladá Slovenka získala bronz na biatlonovom šampionáte 05 - Modified: 2023-10-10 10:11:01 - Feat.: - Title: Šampiónka je späť. Kuzminová ohlásila návrat, bude štartovať na majstrovstvách Európy v Osrblí
20. apríl 2024 10:13