TASR/AP

MS v hokeji 2021: Veľké prekvapenie na úvod turnaja. Favorizovaná Kanada padla

22.05.2021, 07:52
Kanadu prekvapili domáci hokejisti.

Kanadskí hokejisti nezvládli v piatok vstup do svetového šampionátu v Rige, keď v B-skupine prehrali s Lotyšskom 0:2.

Domáci od úvodných minút ťažili z toho, že proti favoritovi hrali sebavedome a v koncentrácii nepoľavili ani pod tlakom v závere zápasu.

Kanada sa v nedeľu o 19.15 stretne s USA, Lotyši hrajú v rovnakom čase už na druhý deň po prvom zápase, ich súperom bude Kazachstan.

B-skupina:
Kanada - Lotyšsko 0:2 (0:1, 0:2, 0:0)
Góly: 20. Indrašis (Kenins, Freibergs), 29. Batna (Kenins). Rozhodcovia: Schrader (Nem.), Tscherrig (Švaj.) - Merten (Nem.), Obwegeser (Švaj.), vylúčení: 4:4 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

Kanada: Kuemper - Ferraro, Miller, Walker, Stecher, Beaudin, Bernard-Docker, Power, Schneider - Comtois, Hernique, Pirri - Hagel, Danforth, Brown - Paul, Vilardi, Bunting - Perfetti, Anderson-Dolan, Foudy
Lotyšsko: Kivlenieks - Rubins, Balinskis, Cibulskis, Jaks, Sotnieks, Freibergs, Zile - Darzinš, Abols, Daugavinš - Rob. Bukarts, Džerzinš, Karsums - Keninš, Indrašis, Dzierkals - Marenis, Batna, Krastenbergs

Domáci tím rozihral kolísku hokeja od úvodných striedaní. Lotyši popri svojich prepracovaných štruktúrach neváhali aktívne pokúšať šťastie aj v zóne favorita, ktorý bol síce strelecky aktívnejší, ale to aj zásluhou kanonády v presilovke. Tú Kanaďania prehajdákali, naopak sekundu pred prvým klaksónom svoju výhodu Lotyšsko využilo, keď súper podcenil záverečnú rozohrávku prvej tretiny. Gól Indrašisa mužstvo nabudil a Lotyši v úvodných piatich minútach druhej časti vystreli päťkrát, teda viac ako v celej prvej. Stále však hrali svoj sebavedomý a trpezlivý systém, nechali naháňať sa Kanaďanov a v 29. minúte opäť udreli.

Batnov gól na 0:2 vyslal javorovému listu jasný signál, jeho hráči zvýšili dôraz a obrátky, lenže čistých šancí si veľa nevytvorili a mali proti sebe aj v pohode chytajúceho Kivlinieksa. V tretej tretine Kanaďania svojho súpera väčščinu času morili v jeho pásme, vytvorili si aj 4-5 čistých šancí, ale chýbala im rozvaha i individuálna kvalita pri zakončení.

Hlasy (zdroj: iihf):

Miks Indrašis, útočník Lotyšska (strelec prvého gólu): "Vedeli sme, že Kanaďania nie sú zohratí a snažili sme sa z toho vyťažiť. Myslím si, že sme hrali výborne a dali sme dva góly, ktoré stačili na úspech v zápase."

Brandon Pirri, útočník Kanady: "Začali sme postupom zápasu, ale mám pocit, že sme si postupne začali vytvárať dosť šancí. To klzisko je také veľké a puku to tak trvá dlhšie. Z tohto zápasu si berieme veľa poučení."

MS v hokeji 2021 na HNonline:

01 - Modified: 2024-04-23 20:45:46 - Feat.: - Title: V Kanade sa začalo rokovanie o celosvetovej zmluve o plastoch 02 - Modified: 2024-04-23 08:32:54 - Feat.: - Title: Formuje sa proti nám nová os zla. Európa musí byť pripravená na prípadnú vojnu, tvrdí odborník z NATO 03 - Modified: 2024-04-23 06:04:49 - Feat.: - Title: Na západe Kanady bojujú s požiarmi, niektoré trvajú ešte od minulého roka 04 - Modified: 2024-04-11 12:00:53 - Feat.: - Title: Ukrajina podpísala s Lotyšskom bezpečnostnú zmluvu, Riga sa zaväzuje k desaťročnej pomoci 05 - Modified: 2024-04-11 11:28:55 - Feat.: - Title: HN24: Pavel sa v Litve stretol so Zelenským
25. apríl 2024 11:20