Česi obhájili triumf v Davisovom pohári, rozhodol Štěpánek

17.11.2013, 18:42

Belehrad 17. novembra (TASR) - Českí tenisti obhájili triumf v Davisovom pohári, keď v dramatickom finále v Belehrade zdolali domáce Srbsko 3:2. O historicky treťom víťazstve českého tímu v prestížnej súťaži rozhodol tak ako vlani Radek Štěpánek, ktorý v rozhodujúcom piatom dueli zdolal Dušana Lajoviča jednoznačne 6:3, 6:1 a 6:1. Srbskú nádej predtým vyrovnaním na 2:2 vykresal Novak Djokovič, ktorý v nedeľňajšom súboji tímových jednotiek zdolal Tomáša Berdycha 6:4, 7:6 (5) a 6:2.

Djokovič nastúpil do súboja s Berdychom s imperatívom víťazstva i jasne pozitívnou bilanciou vzájomných zápasov 14:2. Český tenista v prvom sete tlaku favorita dlho odolával, hoci čelil až desiatim brejkbalom. Deväť dokázal odvrátiť, ale desiaty za stavu 5:4 pre Djokoviča už nie a Srb po 59 minútach hry premenil svoj štvrtý setbal. V búrlivej atmosfére zaplnenej Kombank arény prišli prvé kritické chvíle pre domáceho miláčika v deviatej hre druhého dejstva - dve premiérové brejkové možnosti súpera ale odvrátil a poradil si aj s mankom 2:4 i 4:5 v tajbrejku, ktorého záver zvládol skvele a získal pre seba aj druhý set. Hneď v úvode tretieho povzbudený Djokovič zobral Berdychovi podanie a zápas už suverénne doviedol po 2:41 h do víťazného konca.

"Po tomto víťazstve sa mi poriadne uľavilo. Snažil som sa vydať zo seba všetko, hoci som vedel, že fyzicky na tom nie som úplne na sto percent. Ale pomohlo mi skvelé publikum, najmä keď to bolo veľmi tesné v druhom sete. Zápas mal v sebe veľa napätia i emócií a som šťastný, že som to zvládol. Je krásne premeniť mečbal v zaplnenej aréne, ktorá vám fandí. Najdôležitejší ale bude posledný zápas a Dušanovi budeme všetci držať palce," povedal po zápase Djokovič, ktorý si pripísal už 24. víťazstvo v sérii. "Snažil som sa s ním vydržať od začiatku do konca, bohužiaľ to nestačilo. Má vynikajúcu formu, hrá skvele, navyše pred takýmto publikom, aj to ho ženie ďalej. Zaslúžene vyhral," uznal kvality súpera Berdych v rozhovore pre ČT.

O držiteľovi Davisovho pohára tak musela rozhodnúť až záverečná dvojhra, ktorá však mala jednoznačný priebeh. Výraznej skúsenejší Štěpánek v nej od začiatku diktoval vývoj proti 117. hráčovi svetového rebríčka Lajovičovi, ktorý na poslednú chvíľu vo finálovej nominácii nahradil zraneného Janka Tipsareviča. Lajovič ešte nikdy v kariére nezdolal hráča z prvej 90-ky rankingu a v Davisovom pohári sa predstavil iba druhýkrát po svojej premiére vo februári 2012. Rozdiel v hernej kvalite oboch hráčov bol zreteľný, Lajovič síce hneď v prvej hre súpera brejkol, ale Štěpánek odpovedal rovnakým spôsobom dvakrát za sebou a za 51 minút získal prvý set 6:3. Druhý mal ešte jednoznačnejší priebeh, českej dvojke stačilo iba 32 minút na jeho zisk 6:1. Štěpánek proti často chybujúcemu súperovi jasne dominoval aj v treťom dejstve a po 1:52 h hry získal pre svoje farby rozhodujúci tretí bod. Stal sa tak finálovým hrdinom, rovnako ako vlani proti Španielsku v Prahe.

Srbi nedosiahli po roku 2010 na svoj druhý triumf v prestížnej súťaži o "šalátovú misu", Česi majú okrem úspechov v rokoch 2012 a 2013 na konte aj víťazstvo z roku 1980 ešte v rámci spoločného Československa.

Finále Davisovho pohára 2013:

Srbsko - Česko 2:3

piatok:

Novak Djokovič - Radek Štěpánek 7:5, 6:1, 6:4

Dušan Lajovič - Tomáš Berdych 3:6, 4:6, 3:6

sobota

Ilja Bozoljac, Nenad Zimonjič - Berdych, Štěpánek 2:6, 4:6, 6:7 (4)

nedeľa:

Djokovič - Berdych 6:4, 7:6 (5), 6:2

Lajovič - Štěpánek 3:6, 1:6, 1:6

UPOZORNENIE: Správa je aktualizovaná po rozhodujúcom zápase

mp la

01 - Modified: 2005-09-15 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Müllerova rozpačitá oslava
01 - Modified: 2024-02-06 16:19:34 - Feat.: - Title: Molčan pre HN: Hrať finálovú skupinu doma by bolo úžasné. Djokovič? V Srbsku mi na kurte veru nechýbal 02 - Modified: 2024-02-05 11:28:36 - Feat.: - Title: Slováci chcú hrať skupinovú fázu finále Davisovho pohára doma. Bola by to bomba, tvrdí Molčan 03 - Modified: 2024-02-03 20:57:19 - Feat.: - Title: Daviscupová paráda. Výkony Molčana i Kleina boli na úrovni hráčov 40. miesta svetového rebríčka, vraví expert 04 - Modified: 2024-02-03 19:32:00 - Feat.: - Title: Daviscupová paráda. Výkony Molčana i Kleina boli na úrovni hráčov 40. miesta svetového rebríčka, vraví expert 05 - Modified: 2024-01-08 15:19:15 - Feat.: - Title: Moška pre HN: Náš tenis sa ocitol v elitnom klube 13 top krajín ako USA, Francúzsko, Španielsko či Nemecko
18. apríl 2024 04:17