Fíni nám v infarktovom zápase udržali nádej. Toto potrebujeme na postup

11.05.2015, 07:35
vtrvtr

Fínski hokejisti po veľkej dráme s Bielorusmi udržali nádeje slovenského tímu na postup do štvrťfinále svetového šampionátu. Stačil im na to vydretý triumf 3:2 po samostatných nájazdoch.

Pozrite si, čo sa musí stať, aby sme postúpili do štvrťfinále:

Možnosť je už len jedna. Za každú cenu musíme zdolať tím USA v riadnej hracej dobe a na druhej strane Bielorusi musia prehrať s Nórskom taktiež v riadnej hracej dobe (zápas sa začína v utorok o 12:15 hod.).

To by znamenalo, že náš tím aj Bielorusi by mali na svojom konte jedenásť bodov a v náš prospech by hral víťazný vzájomný zápas. Ak by Bielorusko získalo minimálne bod, v tom prípade na turnaji končíme a duel s USA nadobudne už len exhibičný charakter.

Dramatický súboj si priamo v ostravskej ČEZ Aréne nenechali ujsť ani generálny manažér slovenskej reprezentácie Otto Sýkora a asistent trénera Peter Oremus. Po jeho konci mohli byť spokojní. "Bol to dramatický zápas a zrodilo sa v ňom víťazstvo Fínska, ktoré nás udržalo v hre. To bolo dôležité, aj keď si Bielorusi odniesli jeden bod. Zajtrajší prvý zápas napovie o všetkom. My v tom našom musíme odovzdať všetko, aby sme boli úspešní," povedal Oremus.

Asistent trénera bol na tribúne pokojný. Jeho emóciami nezamával ani úvodný gól Bieloruska, ktorý padol v 46. minúte, a ani vyrovnávajúci na 2:2 31 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času. "Ja ten zápas ovplyvniť nemôžem, takže som ho len sledoval. Prišiel som na celý duel, takže som ostal až do konca," dodal na otázku, či sa na drámu vydržal pozerať.

"Samozrejme, budeme v hale a budeme ten zápas sledovať. Majú krátky odpočinok, keďže zajtra hrajú už o dvanástej. Uvidíme, čo ten zápas prinesie," dodal Oremus.

Fínsko - Bielorusko 3:2 pp a sn (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 52. Donskoi (Lindell, Jokinen), 53. Hartikainen (Jaakola, Kemppainen), rozh. sam. nájazd Donskoi – 46. Kovyršin (Stepanov, Kulakov), 60. Kaľužnyj (S. Kosticyn, Gavrus). Rozhodovali: Stricker, Wehrli (Švajč.) - Tosenovjan (ČR), Semjonov (Est.), vylúčení: 4:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 8812 divákov (vypredané).

Fínsko: Rinne – Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä – Komarov, Kontiola, T. Ruutu – Donskoi, Barkov, Jokinen - Hartikainen, Immonen, Pihlström - Aaltonen, Kemppainen, Pesonen

Bielorusko: Kovaľ - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Goroško, Lisovec – Gavrus, Kaľužnyj, S. Kosticyn – Drozd, Stas, Jefimenko – Kulakov, Kovyršin, Stepanov – Demkov, Volkov, Kitarov – Demagin

Bielorusi bez suspendovaného Andreja Kosticyna a zraneného brankára Kevina Lalandea museli v úvode čeliť početným útokom fínskych hráčov. V 9. minúte sa sám v medzikruží ocitol Jokipakka, ale trafil iba výstroj Kovaľa. Hráči v červených dresoch postupne vyrovnali hru a v 16. minúte sa Stepanov dokonca rútil sám na Rinneho, ten však výborne zakročil a udržal si nepriestrelnosť.

V druhej tretine pokračovala aktivita "Suomi", zoči-voči Kovaľovi neuspel vo veľkej príležitosti Pihlström, bieloruský brankár potom zneškodnil aj šancu Donskoia. Do tretice Kovaľ fantasticky zlikvidoval aj dorážku Immonena. Fíni stupňovali svoj tlak, no stále sa nevedeli presadiť v koncovke, v 37. minúte Salmela minul úplne odkrytú súperovu "svätyňu".

Dráma pokračovala v tretej časti, v ktorej sa Bielorusi prebrali z útlmu a zapli na vyšší prevodový stupeň. Ich šance na postup mohol posilniť Kaľužnyj, ale po prihrávke Gavrusa osamotený pri žrdi minul puk. Vyšlo to až Kovyršinovi, ktorý po pase Stepanova výstavne trafil do pravého horného rohu bránky Rinneho a ukončil tak jeho fantastickú šnúru bez inkasovaného gólu. Následne Gavrus netrafil odkrytú bránku a vzápätí ho skvele vychytal Rinne. A to ich mohlo mrzieť.

Fíni totiž predviedli v priebehu 54 sekúnd dokonalý obrat - najprv vyrovnal vo fínskej presilovke prudkou strelou bez prípravy Donskoi a následne dezorientoveného Kovaľa prekonal zblízka z dorážky Hartikainen. Bielorusi to skúsili v závere bez brankára a hra vabank im vyšla.

V čase 59:29 sa do strely oprel Kaľužnyj, prepálil Rinneho a vynútil pre svoj tím predĺženie. Duel nakoniec dospel až do rozstreli, v ktorom premenili Fíni všetky tri nájazdy, kým Bielorusi iba jeden.

x - zostup

/počet zápasov, víťazstvá v riadnom čase, víťazstvá v nadstavbe, prehry v nadstavbe, prehry v riadnom čase, skóre, body - prvé štyri tímy do štvrťfinále, posledný opúšťa elitnú kategóriu/

01 - Modified: 2007-05-29 15:29:00 - Feat.: 0 - Title: Banská Bystrica prenajala plážové kúpalisko
01 - Modified: 2024-04-23 07:48:24 - Feat.: - Title: Ukrajinec sa chcel vyhnúť povolaniu do vojny. Cez rieku preplával na nafukovačke do Bieloruska 02 - Modified: 2024-04-19 22:00:30 - Feat.: - Title: Bieloruskí hackeri útočili na závod na výrobu hnojív, aby vyvinuli tlak na vládu 03 - Modified: 2024-04-19 19:38:51 - Feat.: - Title: Elektromobily by mohli v Nórsku do roku 2026 vytlačiť z vrcholu diesely 04 - Modified: 2024-04-17 19:24:34 - Feat.: - Title: Migranti sa snažili prejsť do Poľska. Z Bieloruska ich prišlo dvesto 05 - Modified: 2024-04-16 14:00:00 - Feat.: - Title: Prekvapivé výhody z „bratskej“ pomoci Putinovi. Bielorusi podľa expertov žijú vo falošnej ilúzii prosperity
25. apríl 2024 02:12