Marián Gáborík ohúril osudovým gólom a získal Stanleyho pohár

14.06.2014, 07:31
Rodák z Trenčína je deviatym Slovákom, ktorý získal slávnu trofej. Jeho gól poslal zápas do predĺženia.

Vo finále HNL zamiešal karty osudový "slovenský" gól. Aj vďaka tomu sa Slovák Marián Gáborík stal v poradí deviatym slovenským hokejistom, ktorý zdvihol nad hlavu uctievaný Stanleyho pohár. Trofej pre víťaza zámorskej NHL získal 32-ročný krídelník v noci na sobotu, keď v piatom zápase finále play off pomohol gólom svojmu tímu Los Angeles Kings k víťazstvu 3:2 pp nad NY Rangers a celkovému triumfu 4:1 v sérii.

Gáborík zdvihol strieborný grál nad hlavu ako v poradí tretí hráč "kráľov". Kapitán Dustin Brown ho dal najprv veteránovi Robynovi Regehrovi, ktorý sa v priebehu play off zranil a vo finálovej sérii nehral.

Rozhodlo predĺženie

Slovenský hokejista Marián Gáborík získal prvýkrát v kariére slávny Stanleyho pohár. Jeho tím Los Angeles Kings zvíťazil v piatom súboji finále play off NHL doma nad New Yorkom Rangers 3:2 po dvojnásobnom predĺžení a v celej sérii triumfoval 4:1 na zápasy. Rozhodujúci gól strelil v 95. minúte obranca Alec Martinez. "Králi" vybojovali druhý titul v klubovej histórii, z celkového prvenstva sa tešili aj v sezóne 2011/2012.

Domáci začali aktívne a už v 7. minúte sa ujali vedenia zásluhou bekhendovej dorážky Justina Williamsa. Rangers postupne vyrovnali hru a v závere druhej tretiny v priebehu necelých piatich minút otočili skóre vďaka presilovkovému zásahu Chrisa Kreidera a gólu Briana Boylea, ktorý sa parádne presadil v oslabení 30 sekúnd pred koncom dejstva. "Králi" v tretej časti vystupňovali tlak a v 48. minúte vyrovnal v presilovke svojím 14. gólom v play off slovenský útočník Marián Gáborík. Duel tak dospel až do predĺženia, v ktorom napriek obrovskému množstvu šancí na oboch stranách nestačilo na rozhodnutie ani 20 minút. O triumfe Kings napokon rozhodol v 95. minúte z dorážky obranca Alec Martinez.

Kings odohrali najdlhší zápas v klubových dejinách. Zároveň sa stali prvým tímom v histórii, ktorý počas jedných vyraďovacích bojov uspel v troch sedemzápasových sériách a napokon dobyl Stanley Cup. Nad Rangers vyhrali všetky tri domáce zápasy až v predĺžení, aj s kusiskom šťastia. Nič to ale nemení na fakte, že výsledky "kráľov" v uplynulých troch ročníkoch, keď dvakrát dobyli pohár a vlani hrali vo finále Západnej konferencie, ich pasujú za najlepšiu hokejovú organizáciu súčasnosti.

Deviaty Slovák

Slovenský rodák získal Stanley Cup už v roku 1961, keď triumfoval s Chicagom Stan Mikita. Odvtedy ho vybojovali zo Slovákov Jiří Bicek, Martin Cibák, Miroslav Šatan, Zdeno Chára, Michal Handzuš a dvakrát Marián Hossa a Tomáš Kopecký. Posledným slovenským menom, ktoré vyryjú na pohár, je Gáborík. Jeho zásluhou sa trofej opäť ukáže v Trenčíne, už piatykrát v priebehu posledných siedmich rokov. "Chalani sa teraz určite tešia a ja tiež. Som šťastný, že teraz aj ja môžem s nimi oslavovať ako víťaz. Myslím si, že náš tím si Stanleyho pohár plne zaslúžil," vyznal sa na ľade tesne po rozhodujúcom zápase v prvej televíznej reakcie Gáborík.

Prehľad slovenských víťazov Stanleyho pohára:

1961 - Stan Mikita (Chicago)

2003 - Jiří Bicek (New Jersey)

2004 - Martin Cibák (Tampa Bay)

2008 - Tomáš Kopecký (Detroit)

2009 - Miroslav Šatan (Pittsburgh)

2010 - Marián Hossa a Tomáš Kopecký (Chicago)

2011 - Zdeno Chára (Boston)

2013 - Marián Hossa a Michal Handzuš (Chicago)

2014 - Marián Gáborík (Los Angeles)

01 - Modified: 2006-06-25 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Nanotechnológie: Výzva objaviteľom
01 - Modified: 2024-01-03 12:54:23 - Feat.: - Title: Šialenstvo okolo pohárov Stanley: Milujú ich celebrity, ľudia po svete ich skupujú vo veľkom. Čo stojí za ich popularitou? 02 - Modified: 2023-09-14 09:43:35 - Feat.: - Title: Tatar má konečne nový klub. Mohol by to byť preňho naozaj výborný angažmán, verí Slovákovi expert 03 - Modified: 2023-06-04 05:52:00 - Feat.: - Title: Vegas sa vo finále Stanley Cupu ujali vedenia, o víťazstve rozhodli v tretej tretine 04 - Modified: 2023-05-25 05:38:00 - Feat.: - Title: Florida postúpila do finále Stanley Cupu. Prvýkrát od roku 1996 05 - Modified: 2023-05-15 05:30:30 - Feat.: - Title: Vegas zdolalo Edmonton 5:2 a postúpilo do finále konferencie NHL
22. apríl 2024 17:35