Slovenskí hokejisti Adam Žlnka (uprostred), Peter Repčík (vpravo) a Švajčiar Mischa Ramel bojujú o puk. FOTO: TASR/AP

Mladí Slováci podľahli Švajčiarom a stratili šancu na triumf v skupine

31.12.2022, 20:25

Švajčiari mali výborný vstup do tretej tretiny, podarilo sa im vyrovnať slovenský náskok. K rozuzleniu prišlo až v nájazdoch, v tých rozhodol Dionicio.

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov prehrali vo svojom poslednom zápase v B-skupine so Švajčiarskom 3:4 po nájazdoch a stratili šancu na víťazstvo v skupine. Zverenci Ivana Feneša v tabuľke s určitosťou neskončia horšie ako na treťom mieste a o tom, či skončia o jednu priečku vyššie, rozhodol až zápas Fínska s USA 22:00 SEČ.

V zápase viedli Slováci 1:0 a aj 3:1, ale o náskok v tretej tretine prišli a vybojovali iba bod. Dvakrát sa v zápase gólovo presadil Servác Petrovský a raz Adam Sýkora. V tabuľke nazbieral slovenský tím celkovo sedem bodov za triumfy nad USA 6:3 a 3:0 nad Lotyšskom, s Fínskom prehrali 2:5.

Švajčiarsko - SLOVENSKO 4:3 pp a sn (0:1, 1:2, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 22. Reichle (Taibel, Streule), 42. Ramel (Reichle, Müller), 49. Canonica (Biasca, Robin), rozh. nájazd Dionicio - 5. Sýkora (Bečár, Nátny), 38. Petrovský (L. Nemec, Mešár), 38. Petrovský (Mešár, L. Nemec). Rozhodovali: Hamilton (Kan.), Iwert - Laguzov (obaja Nem.), Knox (Kan.), vylúčení: 1:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 4849 divákov.

Švajčiarsko: Pasche – Bichsel, Streule, Sidler, Zanetti, Dionicio, Meile, Despont, Deussen – Robin, Canonica, Biasca – Taibel, Alge, Jabola-Prada – Reichle, Müller, Ramel – Muggli, Truog, Perrenoud

Slovensko: Gajan – Š. Nemec, Funtek, Štrbák, Nátny, Kmec, Groch, Bečár – Mešár, Petrovský, L. Nemec – Sýkora, Dvorský, Čiernik – Žlnka, Repčík, Šotek – Mišiak, Dej, Bačo – Štefančík

Gajan si pripísal prvý ťažký zákrok v 3. minúte, potom sa dopredu dostali aj Slováci. V 5. minúte aj otvorili skóre, keď Sýkora prešiel s pukom cez stredné pásmo, nahodil ho na zadný mantinel, kde ho aj dokorčuľoval, puk následne na dvakrát poslal za bránkovú čiaru. Vyrovnať mohol Müller, ale trafil iba žŕdku. Gajan sa potom vyznamenal pri strele Biascu. K slovu sa dostal aj brankár Pasche, aj on predviedol niekoľko dobrých zákrokov.

Vyrovnať sa podarilo Helvétom hneď v úvode druhej tretiny, keď Reichle presne zakončil prečíslenie. Slovenskí mladíci mohli vyrovnať po akcii Deja s Mišiakom, ale puk neskončil v bránke a nepresadil sa ani Mešár v nájazde o niekoľko sekúnd neskôr. Gólom sa neskončili ani dve veľké šance Repčíka a Dvorského. Švajčiari potom niekoľkokrát zahrozili, ale onedlho nevyužil ďalšiu šancu Kmec. V 38. však po akcii Mešára a L. Nemca mieril presne Petrovský a to isté trio sa postaralo aj o tretí gól, ktorý padol o 49 sekúnd neskôr.

Švajčiari mali výborný vstup aj do tretej tretiny, po dvoch minútach Ramel znížil na 2:3. Tento gól ich nakopol, mali dobrý pohyb a momentum zápasu využili v 49. minúte zásluhou Canonicu, ktorý vyrovnal v presilovke na 3:3. Slováci potom zlepšili hru, v závere si vypracovali veľký tlak, ale vytúžený gól neprišiel.

V predĺžení mohol rozhodnúť Bichsel, ktorý zobral puk Petrovskému, ale výborne zasiahol Gajan. Blízko k rozhodnutiu mali Švajčiari aj v presilovej hre, ale napokon prišlo rozuzlenie až v nájazdoch, v nich rozhodol Dionicio.

Vyjadrenia po zápase:

Ivan Feneš, tréner SR: "Opäť to bol zápas najvyššej kvality, nezvládli sme ho. Za celý turnaj sme v ňom urobili asi najviac chýb, mali sme ho zvládnuť, súper to využil. Niektorí chalani mali nastavené hlavy priveľmi ofenzívne, ale odohrali za päť dní štyri ťažké zápasy, musím sa ich zastať. Každá jedna chyba tu rozhoduje. Chceli sme vyhrať skupinu, žiaľ, nepodarilo sa. Mám tušenie, koho asi dostaneme, ale počkáme si."

Adam Žlnka, útočník SR: "Bol to náročný zápas ako každý na tomto turnaji. Musíme dodržiavať veci, ktoré si povieme v kabíne, nemôže sa nám stávať, že bolo proti nám toľko prečíslení. Boli sme príliš hladní po útočení."

Adam Sýkora, strelec prvého gólu SR: "Bol to výborný hokej, hralo sa hore dole, čo sme veľmi nechceli. Vyhrávali sme 3:1, ale neplnili sme to, čo sme si povedali. Môj gól bol pre mňa typický, vybojoval som si puk. Keď bolo 3:1, chceli sme dať ešte viac gólov, musíme hrať jednoduchšie."

01 - Modified: 2022-12-30 18:46:43 - Feat.: 1 - Title: Mladí Slováci zdolali Lotyšov, postúpili do štvrťfinále 02 - Modified: 2022-12-29 21:45:09 - Feat.: 1 - Title: Česi prehrali prvý zápas na šampionáte, porazili ich Švédi, ktorí vedú skupinu 03 - Modified: 2022-12-29 09:13:14 - Feat.: 1 - Title: Mladí Slováci sa postarali na šampionáte o senzáciu, porazili USA 04 - Modified: 2022-12-28 17:10:27 - Feat.: 1 - Title: Slovenskí hokejisti do 16 rokov otvorili turnaj víťazstvom. Nemeckých rovesníkov zdolali 4:1
01 - Modified: 2024-01-05 21:33:44 - Feat.: - Title: Američania sa radujú. Vo finále deklasovali domáce Švédsko a majú zlato 02 - Modified: 2023-12-26 08:56:30 - Feat.: - Title: Ofenzívna tvorivosť aj dôraz pred súperovou bránou. Títo hráči môžu patriť medzi kľúčové postavy nášho tímu 03 - Modified: 2023-01-07 14:16:25 - Feat.: - Title: Medailu by chcel každý, no pre nás je cennejšie, že sme si získali fanúšikov, vraví tréner dvadsiatky Feneš 04 - Modified: 2023-01-05 22:34:29 - Feat.: - Title: Američania si z hokejových Majstrovstiev sveta do 20 rokov odnášajú bronz, Švédov zdolali v divokej prestrelke 05 - Modified: 2022-12-31 21:29:19 - Feat.: - Title: HN24: Česi zdolali Nemcov hladko 8:1
21. apríl 2024 14:35