Fínsky hráč Konsta Helenius (vpravo) skóruje cez českého brankára Jakuba Vondráša v zápase o bronz Česko - Fínsko na MS v hokeji do 20 rokov vo švédskom meste Göteborg 5. januára 2024. FOTO: TASR/AP

Česko – Fínsko 8:5. Juniori oslavujú bronz, Česi v závere zavŕšili obrat

05.01.2024, 18:18

Pre Česko ide o historicky druhá bronzová medaila v ére samostatnosti a celkovo piaty cenný kov z MS "20."

Hokejisti Česka vybojovali bronzové medaily na MS hráčov do 20 rokov vo Švédsku. V piatkovom zápase o konečné 3. miesto zvíťazili nad Fínskom 8:5, hoci v stretnutí prehrávali 2:5. Ich obrat zavŕšil v 59. minúte víťazným gólom Tomas Hamara, Česi následne pridali ďalšie dva góly počas hry súpera bez brankára.

Pre Česko je to historicky druhá bronzová medaila v ére samostatnosti a celkovo piaty cenný kov z MS "20." V dnešnom súboji o zlato nastúpia od 19.30 hráči USA proti domácemu Švédsku.

Fíni mali ideálny vstup do zápasu, keď po góloch Kumpulainena a Nymana viedli v 8. minúte 2:0. Česi zareagovali striedaním brankárov, keď Hrabala nahradil Vondraš. Prvá tretina naďalej herne patrila Fínom, no Čechov viackrát podržal Vondraš. V 17. minúte sa Česi dostali k prvej presilovke, v ktorej kapitán Kulich upravil na 1:2.

Slovák vyvolal rozruch v Česku. Hudáček končí po proteste fanúšikov v Jágrovom tíme expresne rýchlo

Fíni pykali aj za druhé oslabenie a po góle Štancla v 29. minúte bolo vyrovnané - 2:2. Tento stav však vydržal iba 15 sekúnd, keď Helenius vrátil Fínom tesný náskok a o ďalších 19 sekúnd už severania viedli o dva góly po presnom zásahu Hämeenaha - 2:4. Keď ten istý hráč po individuálnej akcii v presilovke zvýšil na 2:5, zdalo sa, že o víťazovi je rozhodnuté.

Becher však v závere druhej tretiny v oslabení gólom na 3:5 vrátil Čechom nádej a Kulich v 45. minúte využil aj tretiu presilovku svojho tímu - 4:5.

Česi v závere vyvinuli tlak počas hry bez brankára a hoci Kulichovi príliš nesadla strela, Becher z následnej dorážky vyrovnal - 5:5. Šokovaní Fíni nezvládli nasledujúce striedanie, obrancu Hamaru pustili k strele od modrej čiary, na ktorú brankár Kokko nedosiahol - 6:5. Fíni sa v snahe o vyrovnanie odhodlali k hre bez brankára, no v nej Rymon a Becher, ktorý skompletizoval hetrik, upravili na konečných 8:5.

01 - Modified: 2024-04-27 14:44:02 - Feat.: - Title: Opäť prehra. Česi porazili Slovákov v odvetnom zápase 4:1 02 - Modified: 2024-04-08 13:15:38 - Feat.: - Title: Česko sa chystá na šampionát v hokeji, podľa polície bude problémom doprava 03 - Modified: 2024-01-06 11:27:54 - Feat.: - Title: MS20: Slovenskí hokejisti spoznali svojich súperov na budúcoročnom turnaji 04 - Modified: 2024-01-05 21:33:44 - Feat.: - Title: Američania sa radujú. Vo finále deklasovali domáce Švédsko a majú zlato 05 - Modified: 2024-01-02 16:10:28 - Feat.: - Title: Česi oslavujú senzačný postup, Kanadu potopili 11 sekúnd pred koncom
27. apríl 2024 17:18