Švéd Joel Eriksson sa teší zo strelenia druhého gólu so spoluhráčmi na víťazstvo v zápase. FOTO: Reuters

Švédi triumfovali nad Fínmi. V semifinále nastúpia proti Česku

23.05.2024, 23:16

Švédi mali navrch herne i strelecky, ale dlho nevedeli prekonať obranu súpera. Prvý gól padol až v 56. minúte, keď sa presadil Rasmus Dahlin.

Hokejisti Švédska postúpili do semifinále 87. majstrovstiev sveta. V severskom štvrťfinále v Ostrave zdolali Fínsko 2:1 po predĺžení. Rozhodujúci gól zaznamenal v 66. minúte útočník Joel Eriksson Ek.

"Tre Kronor" sa dostali medzi najlepšiu štvorku prvýkrát od roku 2018, keď získali zlato. V boji o finále sa stretnú v sobotu s domácimi Čechmi, ktorí vyradili Američanov 1:0. Druhú semifinálovú dvojicu tvorí Kanada so Švajčiarskom.

Švédsko – Fínsko 2:1 po predĺžení (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Góly: 56. Dahlin (Lundeström, Raymond), 66. Eriksson Ek (Hedman, Dahlin) – 60. Björninen (Puustinen, Lehtonen). Rozhodcovia: Ansons (Lot.), MacFarlane – N. Briganti (obaja USA), Hynek (ČR), vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 6691 divákov.

Švédsko: Gustavsson – Heed, Hedman, Karlsson, Pettersson, Dahlin, Brodin, Bengtsson – Kempe, Eriksson Ek, M. Johansson – Burakovsky, Holmberg, Raymond – Zetterlund, Lundeström, Olofsson – Froden, L. Johansson, Grundström - Sörensen

Fínsko: Larmi – Mattila, Määttä, Vittäsmaki, Lehtonen, Kaski, Rissanen, Saarijärvi, Riikola – Pakarinen, Björninen, Mäenalanen – Jormakka, Helenius, Puistola – Puljujärvi, Kapanen, Innala – Puustinen, Hyry, Jääskä

Švédi mali navrch herne i strelecky (35:20), ale dlho nevedeli prekonať obranu súpera. Prvý gól padol až v 56. minúte, keď sa presadil Rasmus Dahlin. Fíni však odpovedali 58 sekúnd pred koncom tretej časti zásluhou Hannesa Björninena. V predlžení sa tešilo mužstvo Sama Hallama, faul Konstu Heleniusu potrestal Eriksson Ek. "Tre Kronor" tak premožiteľa nenašli ani v ôsmom zápase na prebiehajúcom šampionáte.

Fíni nastúpili bez útočníka a kapitána Granlunda, ktorý dostal dištanc za zákrok na obrancu Glausera v zápase so Švajčiarskom (1:3). Švédi začali vo vysokom tempe, ale prvú šancu mal v tretej minúte ich súper, Jääskä však neprekvapil Gustavssona. "Tre Kronor" zahrozili v presilovej hre, Eriksson Ek dvakrát trafil žŕdku.

V 14. minúte neuspel ani Dahlin a Larmi udržal čisté konto až do konca prvej tretiny. Švédi mali streleckú prevahu v druhej časti (11:3), najväčšiu šancu na prvý gól stretnutia mal v 34. minúte Burakovsky, ale trafil presne do lapačky Larmiho.

"Suomi" sa spoliehali na kvalitnú defenzívu a rýchle protiútoky. Dostali sa do nich Jääskä a Innala, no obaja tesne minuli bránku. V prvej desaťminútovke mali oba tímy šancu v presilovej hre, diváci však stále čakali na prvý gól. Ten prišiel v 56. minúte, Dahlin sa kľučkou zbavil súperovho hráča na modrej a strelou z ľavého kruhu trafil medzi betóny Larmiho.

Fíni po góle pridali na aktivite a k vyrovnaniu bol blízko Puljujärvi, ale Gustavsson zakročil betónom. "Suomi" v závere odvolali brankára a 58 sekúnd pre sirénou Puustinenovi strelu tečoval Björninen do siete. V predĺžení 3 na 3 si vypracovali oba tímy niekoľko šancí, ale ani jedna nepriniesla presný zásah. Po faule Heleniusa hrali Švédi presilovku a využili ju po 55 sekundách, Hedmanovu strelu tečoval Eriksson Ek za Larmiho.

MS v hokeji 2024

01 - Modified: 2024-05-23 21:10:38 - Feat.: 1 - Title: Semifinálne mimo dosah. Sme sklamaní, ale treba uznať kvalitu Kanady, povedal Tatar 02 - Modified: 2024-05-23 21:57:03 - Feat.: 1 - Title: Česi postúpili do semifinále po triumfe nad USA, rozhodol Zacha 03 - Modified: 2024-05-23 17:17:14 - Feat.: 1 - Title: Nezachytili sme začiatok a Kanaďania sa už dostali do pohody. Majú však ozaj kvalitu, hodnotí Šechný 04 - Modified: 2024-05-23 12:54:54 - Feat.: 1 - Title: Česká polícia rieši podvody so vstupenkami na MS v hokeji za dva milióny korún
01 - Modified: 2024-06-14 16:32:44 - Feat.: - Title: Muž s krajne pravicovou orientáciou vo Fínsku pobodal 12-ročné dieťa 02 - Modified: 2024-06-14 10:30:36 - Feat.: - Title: Vzdušný priestor Fínska zrejme narušili štyri ruské lietadlá 03 - Modified: 2024-06-12 16:46:53 - Feat.: - Title: Švédske úrady zatkli dve osoby v súvislosti so streľbou pri izraelskej ambasáde 04 - Modified: 2024-06-10 18:50:09 - Feat.: - Title: Fínsko tvrdí, že do jeho vzdušného priestoru vošlo ruské vojenské lietadlo 05 - Modified: 2024-06-10 05:25:18 - Feat.: - Title: V severských krajinách si polepšila ľavica, stratila krajná pravica
menuLevel = 2, menuRoute = sport/ms-v-hokeji-2024, menuAlias = ms-v-hokeji-2024, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
15. jún 2024 11:30