Na snímke prevoz obvineného muža Juraja C. na Špecializovaný trestný súd v Pezinku. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Atentát na Roberta Fica

17.05.2024, 09:06
Atentát na Roberta Fica
11:05

Vyjadrenie Rooseveltovej nemocnice k zdravotnému stavu premiéra Roberta Fica:

Zdravotný stav pacienta je naďalej vážny, ale stabilizovaný. Výstup z multidisciplinárneho konzília potvrdil tento záver.

15:49

Dnešné lekárske konzílium potvrdilo doposiaľ zvolený postup liečby predsedu vlády vrátane všetkých medicínskych intervencií. Pacientov stav je vážny, ale nateraz stabilizovaný, informovala Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici.

11:58

Tento ohavný čin zanechá navždy hlbokú ranu v slovenskej spoločnosti, a je len na nás, na každom jednom našom občanovi, kedy sa táto rana zahojí a aby sa neopakovala, vyhlásil Pellegrini.

11:56

Tragický útok na premiéra Roberta Fica je podľa Čaputovej udalosťou, kedy sa ako keby zastavil čas a šok z udalosti nám vyrazí dych. Pred médiá predstúpila so svojim nástupcom Petrom Pellegrinim, ktorý sa tiež zúčastnil na stretnutí s predstaviteľmi cirkví.

11:54

"Hovorili sme veľa o nádeji, o tom, ako veľmi ju potrebujeme a kde ju hľadať," hovorí vo vyhlásení po stretnutí s predstaviteľmi cirkví prezidentka Zuzana Čaputová.

11:35

Robert Kaliňák v úniku videa z policajnej stanice, ktoré zobrazuje atentátnika a mal ho nakrútiť jeden z policajtov, nevidí právny problém. Pripúšťa však, že zverejnenie bolo problematické z etického hľadiska. Priznal, že doteraz nepoznal ani meno policajta, ktorý mal video údajne nakrútiť.

11:28

Robert Kaliňák sa domnieva, že opatrenia počas koronakrízy spustili v spoločnosti radikalizáciu. Preto podľa vlastných slov neuvažuje o zavedení výnimočného stavu v súvislosti s atentátom, hoci pripúšťa, že by to možno urýchlilo vyšetrenovanie. „Chceme ísť cestou prevencie,“ dodal.

11:21

Podľa Roberta Kaliňáka je zatiaľ prevoz Roberta Fica do Bratislavy vylúčený. „Nemôžem povedať, že premiér rehabilituje. Prevoz neprichádza do úvahy,“ povedal.

11:13

Robert Kaliňák potvrdzuje slová Pavola Gašpara, podľa ktorých mohlo byť do účtu páchateľa zasiahnuté nezávisle od zásahu spoločnosti Meta. Avizuje tiež spoluprácu s Metou.

11:10

Námestník SIS Pavol Gašpar trvá na tom, že bezpečnostné zložky budú pracovať s verziou, že atentátnik nebol tzv. osamelý vlk. Domnieva sa, že do facebookového účtu útočníka mohol nezávisle od spoločnosti Meta zasahovať aj niekto iný, resp. potenciálny komplic.

11:06

Šutaj Eštok avizuje, že v budúcnosti by mohol byť v parlamente prijatý súbor nových bezpečnostných aj legislatívnych opatrení. Domnieva sa, že bezpečnosť sa na Slovensku v uplynulých rokoch zanedbávala. „Budeme konať veľmi rýchlo,“ prisľúbil.

11:04

Osobám, ktoré čelia zvýšenému riziku bude podľa Šutaja Eštoka poskytnuté bezpečnostné tlačidlo, ktorým budú môcť okamžite upovedomiť políciu v prípade hroziaceho nebezpečenstva. „Nebudeme robiť výnimky medzi predstaviteľmi koalície a opozície,“ uviedol minister vnútra.

11:02

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok tvrdí, že stav bezpečnostných zložiek je najlepší za uplynulých 20 rokov. Polícia podľa jeho informácií momentálne preveruje 48 prípadov schvaľovania atentátu na premiéra, šírenie nenávisti alebo vyhrážania. Pripúšťa, že toto číslo bude rásť.

10:58

Maroš Žilinka nevylučuje, že útok na Roberta Fica bude v budúcnosti kvalifikovaný ako teroristický čin, avšak zdôrazňuje, že podobnú definíciu môžno prezentovať až po dôkladnom prešetrení prípadu.

10:55

Mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady sa zúčastnil aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Tvrdí, že prokuratúra bude v súčasnej napätej situácii nekompromisne reagovať na akékoľvek prekročenia zákona. Žiada verejnosť o zdržanlivosť pri komentovaní atentátu na premiéra, obzvlášť ak ide o neoverené informácie.

11:05

Úrad vlády v spolupráci s Rooseveltovou nemocnicou v Banskej Bystrici informuje o aktuálnom zdravotnom stave predsedu vlády Roberta Fica.

"V rámci ranného lekárskeho konzília bolo predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi urobené kontrolné CT vyšetrenie dutiny brušnej. Zároveň sú realizované ďalšie úkony smerujúce k zlepšeniu jeho zdravotného stavu. Pacient je naďalej pri vedomí a komunikuje," priblížil Úrad vlády v stanovisku, ktoré poskytol médiám.

10:02

Bolo by veľmi jednoduché, aby sme deň po atentáte zaviedli výnimočný stav. Neurobili sme to preto, lebo chceme zachrániť nástroje demokracie. My chceme hovoriť o tom, čo doviedlo Slovensko do tohto stavu a chceme sa pohnúť ďalej," hovorí Kaliňák.

10:00

Minister obrany Robert Kaliňák sa na brífingu ospravedlnil. "Prepáčte. Hovorím to aj s tým rizikom, že mnohí povedia zoslabli ste," hovorí Kaliňák v parlamente.

09:48

Blanár ďakuje za prejavy solidarity zo strany lídrov svetových krajín. "Všetci si uvedomujeme, že pokiaľ sa nepostavíme proti tomu, čo sa stalo na Slovensku, môže sa to stať v hocijakej krajine," hovorí Blanár.

09:47

Minister zahraničia Juraj Blanár hovorí, že atentát na premiéra Roberta Fica je útokom na základné princípy demokracie, nielen na Slovensku, ale vo všetkých krajinách sveta

09:43

Blaha zopakoval, že tento čin bol politicky motivovaný a páchateľa niekto vyhecoval. "Toto musí prestať," povedal podpredseda parlamentu.

09:42

Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha na brífingu tvrdí, že slovenská spoločnosť je zranená, atentátom na Roberta Fica došlo k útoku na demokraciu.

15:07

Michal Šimečka reagoval na aktuálnu politickú situáciu:

"Dôrazne sa ohradzujem proti snahe niektorých politikov prisúdiť nám zodpovednosť za nenávistné prejavy v spoločnosti. PS bolo vždy slušnou a odbornou opozíciou. Vyčítajú mi výrok, že hodíme vládnej koalícii všetky polená pod nohy. Samozrejme, veď to je aj úlohou opozície, aby sme slušne, odborne ale dôrazne využívali všetky zákonné nástroje, ktoré máme k dispozícii (interpelácie, hlasovania, obštrukcie, protesty, podania na Ústavný súd a pod) a bránili nimi prijatiu zákonov, ktoré považujeme za škodlivé - v tomto prípade novele trestného zákona, v čom nám dal za pravdu aj Ústavný súd."

14:59

Prezidentský palác informoval, že plánované spoločné stretnutie prezidentky Zuzany Čaputovej a novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho so zástupcami parlamentných stran sa vzhľadom na medializované vyhlásenia niektorých lídrov zajtra popoludní neuskutoční.

"Prezidentka je naďalej presvedčená, že najdôležitejšie je upokojiť spoločenskú situáciu a rešpektuje, že si to vyžaduje nielen čas, ale aj trpezlivosť. V prípade stanovenia nového termínu stretnutia Vás o ňom budeme včas informovať."

11:24

Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici na sociálnej sieti informuje, že po dnešnom konzíliu je stav premiéra Roberta Fica stabilizovaný. "Klinicky sa zlepšuje, komunikuje, zápalové parametre pomaly klesajú. Pán premiér zostáva naďalej v našej starostlivost," uviedla nemocnica.

17:58

Vládna koalícia zrušením účasti na okrúhlom stole v Prezidentskom paláci dokazuje, že nemá úprimný záujem riešiť napätú situáciu na Slovensku, tvrdí hnutie Slovensko. Informoval o tom hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

"Malá časť vládnej koalície od útoku na premiéra rozpráva o zmierení. Avšak druhá, výrazne väčšia časť neustále útočí na opozičných politikov a médiá," komentovalo hnutie. Namieta aj zotrvanie Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) vo funkcii ministra vnútra a nestiahnutie zákona o Slovenskej televízie a rozhlase.

17:06

Výkon policajtov je po atentáte na premiéra Roberta Fica navýšený zhruba o 30 až 40 percent. V nedeľu o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Doplnil, že všetci policajti sú dnes v teréne, na uliciach, monitorované sú miesta so zvýšeným výskytom ľudí, ale aj ústavní činitelia či ďalšie rizikové osoby. Pod zvýšenou kontrolou sú aj nemocnice.

17:00

"Igor Matovič povedal, že minister vnútra vybavil premiérovi smrť. Prečo sa ho nikto nepýtal? Chceme, aby ste častovali šudí, kde je to potrebné," povedal Tibor Gašpar smerom k médiam.

16:51

Okrúhly stôl podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka nebolo možné zorganizovať kvôli Igorovi Matovičovi. "Podali sme ruku a tá bola opľutá," povedal. "Včera ukázal, že sa s ním za stolom sedieť nedá," povedal. Igor Matovič pofľa neho vnáša do politiky nenávisť. "On to nepochopil. Dlho sa mu tolerovali hoaxy a lži, lebo boli o Ficovi," povedal Robert Kaliňák. 

16:36

Kaliňák chce legislatívne opatrenie, ktoré zabráni zneužitiu možností na potieranie nenávistnýchj prejavov a vyhrážok. "Aby sa to nezneužívalo ako núdzový stav počas pandémie," povedal minister obrany. Dodal, že chcú, aby bolo možné aj slovné vyhrážky viac postihovať.

16:33

"Tretia osoba konala v prospech páchateľa," povedal Robert Kaliňák o vymazaní profilu útočníka zo sociálnej siete. "Obavy o to, že mohlo ísť o systémový prístup namiesto jedného človeka mohlo ísť o skupinový prístup," dodal. "V stredu chcem požiadať o zvolanie bezpečnostnej rady. "Evakuovať nemocnicu je veľmi náročné. Musíme sa na to pripraviť," dodal.

16:30

"Vážnejší môže byť už len vojnový stav," povedal predseda Výboru parlamentu pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar. Tvrdí, že polícia monitoruje virtuálny priestor a taktiež hliadkuje na miestach, kde sa schádza veľa ľudí. "Vyzývam, aby každý na Slovensku zachoval pokoj. Prestaňme sa zaoberať politikou do takej miery, ktorá spôsobila túto nenávisť," povedal. Potvrdil, že útok mal politický motív.

16:25

Šutaj Eštok vyvrátil dezinformáciu, ktorá koluje po internete, že "páchateľ mal na mieste dvoch spolupracovníkov". "Išlo o slepú ženu a jej nahluchlého partnera. Aj oni už dostali vyhrážky smrti," povedal. Tvrdí však, že niekto vymazal jeho informácie na sociálnej sieti. "Nebol to on ani manželka. Preto pracujeme s verziou spolupracovníkov," povedal.

16:22

"Je vysoké riziko, že niektoré osoby sa budú inšpirovať atentátom z Handlovej," povedal námestník riaditeľa SIS poverený výkonom právomocí riaditeľa SIS Pavol Gašpar. Tvrdí, že Slovensko sa stalo cieľom pre zahraničné spravodajské služby. "Chcem poďakovať partnerom zo zahraničia za súčinnosť," povedal. "Verzia osamelého vlka nie je jedinou, ktorá je vyšetrovaná," povedal. Bol zriadený vyštrovací tím, ktorí pracuje aj verziou, že nešlo o osamelého útočníka. 

16:16

"Je otázka času, kedy vám za vyhrážky smrťou na sociálnych sieťach sbudú riešiť. Odkazujemvšetkým hrdinom za klávesnicou, že im na dvere zaklope polícia a budú sa za tieto prejavy zodpovedať," povedal Šutaj Eštok. Žiada politikov, médiá a ľudí, aby s nenávisťou prestali. "Slovensku chceme žiť ďalej," povedal. 

16:14

"Všetci, ktorí si myslia, že sú nad zákonom: Nebudeme sa prizerať na schvaľovanie atentátov na politikov a vyhrážky. Tieto aktivity, aj online, sú nezákonné. Za takéto skutky budú páchatelia niesť tresty v tresnoprávnom konaní," povedal minister vnútra Matúš šutaj Eštok. "Hovorím všetkým hrdinom za klávesnicou: To, že sa nepodpíšete vám nepomôže," dodal. Každé šírenie nenávisti na internete budú brať tak, ako by sa stalo v realite. "Ako príklad máme zaiteného Vladimíra S., ktorý premiérovi želá smrť. Obvinená je aj 23-ročná bratislavčanka, ktorá propaguje toleranciu. Polícia ho má stotožneného a bude sa ním zaoberať," dodal. Pred nánávisťou podľa neho nie je chránená žiadna veková ani názorová skupina. 

16:08

"Musíme zachrániť demokraciu na Slovensku," povedal minister obrany Robert Kaliňák. "Je zvýšený výkom policajného zboru, všetci policajti sú v uliciach. Ústavný činitelia a politici, ktorým prišli vyhrážky sú osobitne chránení," povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Zisťujú, čosa deje na internete aj v rizikových komunitách. "Monitorujeme rizikové osoby a skupiny," dodal. 

16:05

"Slovensko je zlomené", povedal Robert Kaliňák. "Vyjadrenie nesúhlasu nemôže viesť k prejavom násilia," poedal.

13:55

Predseda PS Michal Šimečka vyjadril sklamanie z odmietania okrúhleho stola, ktorý nrhol Peter Pellegrini a Zuzana Čaputová.

"Je mi ľúto, že niektoré strany odmietajú okrúhly stôl organizovaný prezidentkou Zuzanou Čaputovou a zvoleným prezidentom Petrom Pellegrinim. Za Progresívne Slovensko chcem zdôrazniť, že túto dôležitú iniciatívu vítame a stále verím, že uspeje. 

Považujem za kľúčové, aby sme zastavili rastúcu vlnu nenávisti, napätia a nevraživosti - spoločným signálom, že hoci naše politické rozdiely a spory pretrvávajú, vieme politickú súťaž viesť normálne, kultúrne a bez nenávisti," vyjadril sa Šimečka.

13:07

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok napokon neprišiel do relácie Na telo na Markíze. Moderátor Michal Kovačič oznámil, že minister viackrát potvrdil účasť v relácii, napokon to však zrušil.

12:31

Možnosť stretnutia politických lídrov považuje prezidentka stále za otvorenú. Je prirodzené, že si jeho príprava vyžaduje nielen čas, ale aj trpezlivosť. V aktuálnej situácii je však najdôležitejšie, aby nastal posun v upokojení situácie. Menej dôležité je, či sa stretnutie uskutoční neskôr alebo na inom mieste.
 

11:47

"Všetci veríme, že jeho fyzická konštitúcia je natoľko silná, aby sme každý deň mohli veriť v jeho skoré zotavenie, i keď to budeme určite počítať minimálne na týždne," povedal Robert  Kaliňák o stave Roberta Fica. Cesta za rekonvalescenciou bude podľa neho ťažká a bolestivá.

11:40

Šéf KDH Milan Majerský hovorí, že sa obáva, kde vyletí ďalší výstrel a kedy budú ďalšie nepokoje. "Bojím sa, že niektorí politici budú situáciu eskalovať," povedal Majerský na TA3.

11:36

Andrej Danko na TA3 veľmi emotívne reagoval na to, ako vstúpil na brífingu po postrelení premiéra. "Viete čo, Šimečka môže byť rád, že som mu nedal facku," reagoval Danko.

11:33

"Na základe ranného konzília lekárov môžeme konštatovať, že pacient je momentálne mimo stavu ohrozenia života. Jeho stav je naďalej veľmi vážny a potrebuje dlhú dobu a pokoj na rekonvalescenciu. Pevne veríme, že všetko pôjde dobrým smerom," uviedol námestník Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Milan Urbáni k stavu Roberta Fica.

Vicepremiér Kaliňák doplnil, že prevoz predsedu vlády do inej nemocnice v najbližšom období nie je plánovaný ani možný. Vzhľadom na stabilný zdravotný stav premiéra s pozitívnou prognózou avizoval, že ďalšie dni bude o situácii informovať nemocnica v pravidelných stanoviskách.

11:25

Andrej Danko na TA3 hovorí, že pre neho je priorita, aby Pellegrini presadil zmeny, ktoré upokoja túto spoločnosť.

11:22

Je to falošné hovoriť, že utorkové stretnutie by vyriešili zmierenie na Slovensku, hovorí Danko na TA3.

11:19

Chceme udržať koalíciu. Chcem poďakovať Pellegrinimu, že cúvol z iniciatívy zo stretnutia s lídrami strán. Keď mi Fico povie, že ideme robiť politiku okrúhlych stolov, tak to môžeme nastavovať, povedal šéf SNS Danko na TA3.

11:18

Šéf SNS Andrej Danko na TA3 hovorí, že je problematické s ľuďmi ako Matovič debatovať. "Robert Fico urobil najväčšie gesto zmierenia keď po vražde Kuciaka sa vzdal moci.

11:17

Premiér Robert Fico je mimo ohrozenia života, potvrdil námestník nemocnice v Banskej Bystrici. Liečba však bude dlhodobá, dodal. Jeho stav je stále vážny.

11:17

Šéf SNS Andrej Danko v relácii na TA3 hovorí, že nie je človek, ktorý "sa bude Ficovi trepať na izbu. Ak mi Robert Fico povie, že tam mám prísť tak tam prídem aj o polnoci."

 

20:01

Pred banskobystrickou nemocnicou sa podľa slovenských médií zišlo zhromaždenie na Ficovu podporu. Účastníci tiež chceli poďakovať lekárom, ktorí sa o premiéra starajú. Mestská polícia potvrdila, že zhromaždenie bolo vopred oznámené a odohralo sa v pokoji. Prišla asi stovka ľudí, napísal denník Sme na svojom webe a dodal, že nemocnica naďalej zostáva prísne strážená. Ľudia na zhromaždení podľa televízie TA3 priniesli kvety aj vence.

14:50

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu sa stotožnil s návrhom prokurátorky a rozhodol o vzatí obvineného Juraja C. do väzby. Informovala o tom hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková.

"Dôvodom väzby je obava z možného úteku, ako aj z pokračovania v trestnej činnosti, teda úteková a preventívna väzba," uvádza sa vo vyhlásení.

13:16

Banskobystrická Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta sa aj dnes priamo vyjadrila k zdravotnému stavu premiéra Roberta Fica.

"Na základe ranného lekárskeho konzília môžeme konštatovat, že situácia je stabilná, naďalej však vážna. Pacientov stav sa vyvíja podľa očakávania je pri vedomí. Nevyskytli sa žiadne neočakávané komplikácie," uviedla nemocnica na svojej facebookovej stránke.

12:53

Juraj C., ktorý je obvinený zo streľby na Roberta Fica, priznal vinu pred súdom. Informoval o tom Denník N s odvolaním sa na televíziu TA3.

12:31

Zdravotný stav premiéra Roberta Fica je stále vážny, no aktuálne je stabilizovaný. Informovala o tom ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Minister obrany Robert Kaliňák v tejto súvislosti uviedol, že v najbližších dňoch sa tiež neplánuje presun premiéra do inej nemocnice. Fico je pri vedomí a komunikuje, chcú mu však dopriať pokoj.

12:16

Minister vnútra Robert Kaliňák ohlásil na 12:30 tlačovú konferenciu pred FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Bude informovať o aktuálnej situácii.

11:12

Atentátnika Juraja C. priviezla policajná eskorta na Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Teraz sa čaká, kým ho sudca ŠTS vypočuje a následne rozhodne o jeho väzbe.

image
Na snímke prevoz obvineného muža Juraja C. na Špecializovaný trestný súd v Pezinku. FOTO: TASR/Martin Baumann
09:53

Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes o 10:00 začne s rozhovaním o väzobnom stíhaní Ficovho atentátnika. Aktuálne sa čaká na jeho príchod.

00:14

Čínsky premiér Li Čchiang informoval, že ho šokoval stredajší útok na slovenského premiéra Roberta Fica v Handlovej. Ficovi vyjadril podporu a zaželal skoré zotavenie.

Slovenského premiéra Fica vážne postrelil po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej 71-ročný muž z Levíc. Predseda vlády SR sa nachádza v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici. V piatok absolvoval ďalší chirurgický zákrok, odstránili mu nekrotické tkanivo po strelnej rane.

Jeho zdravotný stav je stabilizovaný, ale naďalej zostáva vážny. Hospitalizovaný je na oddelení ARO.

20:27

Pápež František zaslal v súvislosti s útokom na premiéra Roberta Fica list prezidentke Zuzane Čaputovej, v ktorom vyjadruje blízkosť a solidaritu. Svaty Otec píše, že smutnú správu o atentáte na predsedu vlády prijal s bolesťou.

"Odsudzujem tento zbabelý násilný čin a uisťujem Vás o mojich modlitbách k Pánovi za skoré uzdravenie a zotavenie pána premiéra.

Chcel by som tiež vyjadriť slovenskému národu blízkosť a solidaritu v tomto okamihu skúšky. Zvolávam naň požehnanie Všemohúceho, aby vo Vašej krajine vládli svornosť a pokoj."

19:15

Tlačový odbor Úradu vlády v piatok informoval, že riadne zasadnutie vlády je naplánované na stredu 22. mája a bude ho viesť minister obrany Robert Kaliňák.
 

19:14

Na budúci týždeň sa uskutoční mimoriadne zasadnutie vlády k eurofondom. Na sociálnej sieti to avizoval podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák.

Vláda musí podľa jeho slov pokračovať v tempe, ktoré nastavil premiér Robert Fico. "Nasledujúci týždeň sa okrem riadneho zasadnutia vlády uskutoční aj mimoriadne zasadnutie k eurofondom," priblížil minister.
 

18:06

Konanie páchateľa môže byť právne kvalifikované ako trestný čin schvaľovania trestného činu, nebezpečného vyhrážania, alebo iného trestného činu. "Každé takéto podozrenie vyhodnocujeme jednotlivo v kontexte prítomnosti tzv. indikátorov zaujatosti, ktoré orgánom činným v trestnom konaní napomáhajú určiť, či bol páchateľ motivovaný nenávisťou alebo nie," skonštatovala polícia na sociálnej sieti.
 

16:44

Holandský kráľ Viliam-Alexander sa v piatok popoludní telefonicky spojil s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. V súvislosti s útokom na premiéra Roberta Fica v telefonáte vyjadril spoluúčasť, podporu a solidaritu so slovenskou spoločnosťou. Krajine želá upokojenie situácie.   

"Predsedovi vlády zaželal čo najskoršie zotavenie a Slovensku upokojenie situácie," priblížil hovorca prezidentky Martin Strižinec s tým, že prejavy solidarity v uplynulých dňoch prezidentke adresovali viaceré hlavy štátov z celého sveta.

16:32

Prezídium Policajného zboru na sociálnej sieti ubezpečilo, že podozrivé príspevky dôkladne vyhodnocuje.

"Môžeme potvrdiť, že dôkladne vyhodnocujeme všetky podozrivé príspevky, ktoré nám boli oznámené alebo ktoré sme odhalili v rámci posilneného výkonu. Uvedené príspevky analyzujú naše špecializované operatívne oddelenia Policajného zboru a podľa povahy ich postupujeme na príslušný policajný útvar, ktorý vo veci vedie vyšetrovanie," podotkla polícia s tým, že ide o desiatky rozpracovaných prípadov.

16:32

Polícia zaznamenala v súvislosti so stredajším útokom na premiéra Roberta Fica na sociálnych sieťach obrovské množstvo hanlivých a nenávistných komentárov vo vzťahu k osobe predsedu vlády a taktiež útokov na voličov a predstaviteľov opozičných strán.

15:05

Podanie návrhu na vzatie obvineného zo streľby na premiéra do väzby potvrdila v piatok popoludní aj Generálna prokuratíra. "Orgány činné v trestnom konaní aktuálne robia všetko pre náležité objasnenie citlivej veci a spravodlivé potrestanie páchateľa. Vec je v štádiu prípravného konania, ktoré je neverejné, preto nie je možné informovať bližšie," uviedla hovorkyňa prokuratúry Zuzana Drobová. Doplnila, že v prípade, keď to stav konaní dovolí, poskytne prokuratúra ďalšie podstatné faktografické informácie.

14:51

Prokurátor navrhuje väzbu pre obvineného muža, ktorý v stredu viacerými strelami ťažko zranil predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD). O návrhu na vzatie obvineného do väzby bude v sobotu rozhodovať Špecializovaný trestný súd. Informovala o tom hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

14:26

Robert Kaliňák uviedol, že Slovensko dostalo ponuky na lekársku pomoc z viacerých štátov. Minister si ich váži. "Všetci vrátane predsedu vlády máme absolútnu dôveru v kapacity, ktorými disponuje Roosveltova nemocnica v Banskej Bystrici. Tím je vysoko odborný," skonštatoval.

Každé ráno sa podľa riaditeľky Rooselveltovej nemonice  stretáva k Ficovmu zdravotnému stavu lekárske konzílium, ktoré rozhoduje o dennom postupe. "Pristupujeme k tomu štandardným spôsobom," podotkla. Ak lekárske konzílium na základe výsledkov predchádzajúceho dňa a zdravotného stavu na základe ranného hlásenia rozhodne, že treba urobiť kontrolné vyšetrenia, tak sa spraví, priblížila riaditeľka. O prípadnom prevoze premiéra z Banskej Bystrice do nemocnice v Bratislave taktiež podľa nej rozhodne lekárske konzílium.

14:19

Minister obrany a podpredseda vlády Robert Kaliňák (Smer-SD) zatiaľ nepovedal, či sa Smer-SD zúčastní na stretnutí, na ktoré po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) pozvala prezidentka Zuzana Čaputová a jej nástupca Peter Pellegrini politické strany.

Výzve rozumie, no s kolegami ani premiérom o tom ešte nehovoril. Uviedol to na piatkovej tlačovej konferencii pred banskobystrickou nemocnicou.

"Zaregistroval som ponuku, ktorá prišla od prezidentky, ale ešte som nemal možnosť sa nad tým hlbšie zamyslieť a ani poradiť s kolegami, pretože sa venujeme teraz iným prioritám," povedal minister. Výzve rozumie aj vzhľadom na aktuálnu situáciu v spoločnosti a potrebu deeskalácie napätia.

13:55

Predseda PS Michal Šimečka podáva trestné oznámenie pre vyhrážky smrťou, ktoré obdržal on aj jeho rodina. Vyzýva na sto dní pokoja po atentáte na premiéra Roberta Fica. 

"Desivý atentát na premiéra Roberta Fica upriamil pozornosť na špirálu násilia, v ktorej žijeme. Dnes som bol vypovedať v NAKA a podal som trestné oznámenie kvôli vyhrážkam smrťou. Prišli mne, mojej dcére, mojej partnerke. Bolo ich viacero, konkrétnych a drastických, od konkrétnych ľudí. A žiaľ, nie je to nič nové. Podobným vyhrážkam čelila roky prezidentka, odkedy na ňu začali politické útoky, podobným dnes čelí žiaľ asi väčšina političiek, politikov, novinárov a verejne činných osôb, ktoré vyjadrujú svoje názory. Nenávisť plodí nenávisť.

 
A postupne sa to vystupňovalo do tých najohavnejších činov. Atentát na premiéra SR Roberta Fica. Vražda Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha, a mnoho ďalších nenávistných činov.
Špirála násilia, ktorá sa roztočila a stále sa stupňuje. A žiaľ, ani dnes to ešte niektorým politikom stále nedoplo. Ďalej burcujú vášne, pokračujú v útokoch a obvineniach. Vo chvíli, keď premiér stále v nemocnici bojuje o svoje zotavenie, a ľudia od nás potrebujú počuť jasný signál zmierenia," vyjadril sa Šimečka.

13:33

"Všetko zabezpečíme tak, aby sa politici nebáli ísť medzi ľudí," povedal minister Matúš Šutaj Eštok na TA3.

13:27

“Ochranka zachránila Ficovi život,” povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na TA3 s tým, že chýbalo málo, aby bola zasiahnutá premiérova pečeň. Podľa ministra zasiahli Roberta Fica dve rany z piatich, ktoré atentátnik vypálil. Minister obrany Robert Kaliňák včera tvrdil, že predsedu vlády zasiahli až štyri strely.

13:21

"Dnes ráno bolo vykonané CT pána premiéra. Lekárske konzílium rozhodlo o revízii. Na základe výstupu bolo odstránené nekrotické tkanivo, ktoré zostalo po strelnej rane. Pacient je stabilizovaný a pri vedomí, ale jeho stav je stále vážny. Zostáva na ARO," povedala zástupkyňa z nemocnice F. D. Rooselvelta v Banskej Bystrici, kde je premiér hospitalizovaný. Róbert Kaliňák sa poďakoval lekárskemu tímu.

13:17

"Chod krajiny nie je zastavený ani zmrazený," povedal Kaliňák. Potvrdil, že ministerstvá fungujú naďalej. Fico je podľa neho v stabilnom stave.

13:16

Robert Fico dnes absolvoval chirurgický zákrok. "Po dvojhodinovej operácii sa lekársky tím snažil posunúť stav pacienta k lepšej prognóze. Jeho stav je stále vážny," povedal Robert Kaliňák.

13:13

Generálny prokurátor Maroš Žilinka vyzval v súvislosti s informovaním a komentovaním okolností atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na profesionálnu zdržanlivosť. "V záujme nezvyšovania napätia a polarizácie spoločnosti musí byť verejnosť informovaná výlučne vecne a o faktoch poskytnutých kompetentnými zodpovednými orgánmi," zdôraznil šéf prokuratúry.

Chápe prácu médií a snahu o maximálne informovanie verejnosti, vyzýva však zároveň na rešpektovanie toho, že prípravné trestné konanie je konanie neverejné. "Odmietam preto snahy o tzv. vyšetrovanie v priamom prenose," upozornil.

Poukázal na to, že najmä v počiatočnej fáze trestného konania je zverejňovanie rôznych "odborných" hodnotení a analýz bez akejkoľvek zodpovednosti či prezentovanie svedectiev a informácií o obvinenej osobe mimoriadne škodlivé, pretože môže negatívnym spôsobom ovplyvniť objasnenie a vyšetrenie veci.

13:10

O zdravotnom stave premiéra bude o chvíľu informovať minister obrany Robert Kaliňák. Čaká sa na brífing pred nemocnicou v Banskej Bystrici.

12:10

Predseda vlády Robert Fico naďalej zostáva na jednotke intenzívnej starostlivosti v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Informoval o tom Úrad vlády s tým, že ďalšie informácie o jeho stave poskytne verejnosti, keď to situácia umožní.

12:04

Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici začne na svojej sociálnej sieti každý deň okolo poludnia zverejňovať nové informácie o zdravotnom stave premiéra Roberta Fica, informuje portál Aktuality.sk, ktorému to potvrdila hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

10:18

Maďarské protiteroristické centrum v reakcii na otázku portálu 24.hu, či pre stredajší atentát na slovenského premiéra Roberta Fica na Slovensku sprísnia ochranu predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, uviedlo, že informácie týkajúce sa bezpečnosti premiéra nezverejňujú. 
Centrum TEK, ktoré je zodpovedné aj za ochranu ústavných činiteľov, v reakcii ďalej uviedlo, že si robí svoju prácu a že v prípade premiéra koná podľa obvyklého protokolu.
Portál sa spýtal Orbánovho hovorcu Bertalana Havasiho na to, či po stredajšom atentáte na Slovensku obmedzia predvolebné podujatia a verejné stretnutia premiéra. Hovorca povedal iba toľko, že o programoch predsedu vlády vždy informujú verejnosť v dostatočnom predstihu.

10:14

Stredajší politicky motivovaný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica bol útokom na suverénnu slovenskú politiku založenú na vôli ľudí. Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI to povedal maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó po tom, čo telefonoval so zastupujúcim šéfom slovenského parlamentu Petrom Zigou.

"Môj priateľ Peter mi povedal, že nádeje s ubiehajúcim časom rastú, ale že to potrvá ešte veľa dní, kým budú vedieť niečo definitívne o uzdravení slovenského premiéra," napísal Szijjártó na svojom facebookovom profile. Mrzí ma, že Fico bol z práce vyradený "v čase, keď je tak naliehavo potrebné úsilie všetkých promierových politikov".

09:13

Prezidentka Zuzana Čaputová a jej zvolený nástupca Peter Pellegrini by sa mali s lídrami politických strán stretnúť v utorok popoludní. Hovorca prezidentky Martin Strižinec potvrdil, že na tento termín sa snažia zvolať stretnutie, podrobnosti však budú komunikovať až po spresnení detailov.
To isté platí aj o dokumente o hodnotách a odmietnutí agresie a násilia, ktorý plánuje Čaputová s Pellegrinim pripraviť. "Na tom dokumente sa pracuje," uviedol hovorca.
Prezidentka a jej nástupca vo štvrtok (16. 5.) informovali, že do Prezidentského paláca pozvú lídrov všetkých parlamentných politických strán. Chcú tak podľa vlastných slov po pokuse o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) upokojiť situáciu a odmietnuť násilie. Vyzvali tiež všetky strany, aby načas prerušili alebo výrazne utlmili kampaň pred blížiacimi sa eurovoľbami.

09:10

Páchateľa atentátu na slovenského premiéra považuje maďarský ministerský predseda Viktor Orbán za provojnového, progresívne zmýšľajúceho a ľavicového človeka, ešte ale podľa neho treba počkať na vyjadrenie spravodajských služieb.
Podľa slov Orbána teraz provojnové strany rokujú medzi sebou, preto išli do Kyjeva aj Alexander Soros a šéf americkej diplomacie Antony Blinken. "Pri pomyslení na vojenskú misiu NATO na Ukrajine mi naskakuje husia koža, pretože NATO je obranná aliancia a územie Ukrajiny nie je súčasťou vojenskej obrannej aliancie," zdôraznil.

09:07

Predseda slovenskej vlády Robert Fico bude chýbať v najdôležitejších mesiacoch. Nebude sa rozhodovať iba o poslancoch Európskeho parlamentu, tieto eurovoľby a voľby amerického prezidenta rozhodnú totiž o otázkach vojny a mieru. Vyhlásil to v piatok v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý dodal, že za Fica, ktorý je medzi životom a smrťou, sa modlia,

09:07

Svedkovia útoku na premiéra Roberta Fica a jeho rodina potrebujú od ľudí podporu a pochopenie. Sú najviac zasiahnutí stredajším incidentom. Upozornil na to riaditeľ občianskeho združenia IPčko Marek Madro.

"Mali možnosť prežívať vlastné ohrozenie života, ale aj vlastné ohrozenie budúcnosti či presvedčení o tom, ako bude vyzerať niečo, na čo sa spolu tešili a podobne. Mohlo to tak zatriasť ich životom, že si uvedomujú, že oni sami mohli byť obeťami, že stačil iba kúsok a mohli stratiť život," skonštatoval.

09:07

V pondelok 20. mája by malo zasadnúť lekárske konzílium, ktoré rozhodne o ďalšom postupe pri zdravotnom stave premiéra Roberta Fica.

09:06

Dianie po atentáte na premiéra Roberta Fica, ktorý sa stal v stredu v centre Handlovej, sledujeme online. Fico sa aktuálne nachádza v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, kde ešte v deň útoku podstúpil päťhodinovú operáciu. Je pri vedomí, komunikuje, jeho stav je stabilizovaný, no stále veľmi vážny.

menuLevel = 1, menuRoute = static, menuAlias = static, menuRouteLevel0 = static, homepage = false
20. júl 2024 13:27