StoryEditor

Kupujete nehnuteľnosť? Realitný trh je rajom možností aj podvod, odborníci radia, na čo dať pozor

26.02.2022, 07:00
.Týchto desať realitných chytákov je pasca na spotrebiteľa.

Slovenský trh s realitami sa stretáva so silnou konkurenciou a tlak na výsledky núti maklérov využívať rôzne triky a podvody, aby v biznise obstáli. Na tie potom samozrejme najviac doplácajú zákazníci. Najmä teraz, keď je dopyt po kúpe nehnuteľností taký masívny, ceny vysoké a banky jedna po druhej oznamujú koniec časov ultralacných hypoték.

Môže byť "realiťákom" naozaj každý?

Realitná činnosť je zo zákona definovaná ako sprostredkovanie kúpy, predaja a prenájmu nehnuteľností, medzi viazané živnosti a mal by ju vykonávať ten, kto má na to odborné predpoklady.

Ide o podmienky ako dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie (právnického, stavebného alebo architektonického smeru) alebo minimálne päť-ročná prax v tejto oblasti.

„Nájdu sa ale aj takí začínajúci realitní makléri, ktorí sa toto snažia obísť. Vystupujú ako realitní makléri, pritom živnosť nemajú, ani dostatočné vedomosti. Takí potom, žiaľ, kazia dobré meno profesii a ľudia sa potom sťažujú na neprofesionálne realitné služby,“ uvádza Zuzana Jakabíková, generálny sekretár z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska a dodáva že „realitné sprostredkovanie neupravuje žiadny špeciálny zákon, tak ako je to napr. u finančných poradcov a...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 14:40