StoryEditor

Rekonštrukcia bola k vile zúfalo necitlivá. Noví majitelia jej vrátili noblesu a pôvodného ducha 20. rokov

05.02.2022, 15:00
Vrátiť interiéru vily postavenej v štýle rondokubizmu pôvodnú noblesu bola úloha pre architektku Gabrielu Kaprálovú.

Rekonštrukcia vily navrhnutej známym architektom Františkom Albertom Librom v dvadsiatych rokoch minulého storočia, prebehla v sedemdesiatych až deväťdesiatych rokoch. Bola zúfalo necitlivá. Časť pôvodných interiérových prvkov zmizla alebo bola zničená, uvádza portál iDnes.cz.

Rondokubistické dvere s obložkovými zárubňami na prízemí vystriedali "panelákové" dvere s oceľovými zárubňami. Poničenú drevenú a "terazzo" podlahu čiastočne nahradilo PVC alebo dlažba.

V galérii nahliadnite do interiéru prerobenej "zmrzačenej vily":

​Schodisko, ktoré prepájalo prvé poschodie s podkrovím, nechali vtedajší používatelia odstrániť a otvor v strope uzatvoriť. Podkrovný byt bol vstavaný do podkrovia bez rešpektu k štruktúre pôvodného krovu, na streche sa objavili strešné okná bez nadväznosti na fasády.

"Cieľom nášho projektu bola dôsledná rekonštrukcia vily s rešpektom k pôvodnému návrhu architekta Františka Libru, šitá na mieru aktuálnym požiadavkám klientov. Nové prvky sú navrhnuté tak, aby nepredstavovali konkurenciu pôvodným prvkom, naopak, aby s nimi viedli harmonický dialóg," vysvetľuje Gabriela Kaprálová zo štúdia ASGK, ktoré stojí za premenou stavby.

Pri rekonštrukcii sa vrátili pôvodné prvky do novej dispozície, veľký dôraz...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
22. máj 2022 10:06