StoryEditor

Premena povojnového bytu: Architekti obrátili priestor naruby

21.06.2020, 00:00
Čo sa stane, keď z piatich miestností urobíte tri?

Architekti z ateliéru Kilo Honč majú s priestormi v miestnej časti 500 bytov už nejednu skúsenosť. „Je to jedno z prvých bratislavských sídlisk charakteristické nízkopodlažnou zástavbou s  príjemnými zelenými vnútroblokmi,“ hovorí jeden z dvojice autorov Matej Honč.

​„Domy sú konštrukčne riešené ako železobetónový skelet vyplnený tehlovým nenosným murivom. To nám umožňuje flexibilne pracovať s dispozíciou bytov.“

A presne to sa udialo aj v byte na Svätoplukovej ulici, ktorý pochádza z 50. rokov minulého storočia. Architekti totiž prevrátili dispozíciu takpovediac úplne naruby.

Byt na Svätoplukovej priniesol výzvy

„Najväčšou výzvou bolo práve rozhodnutie umiestniť hygienické zázemie a kuchyňu do úplne inej polohy, ako bola v pôvodnej dispozícii. Museli sme sa teda vyrovnávať s rôznymi prekážkami pri rekonštrukcii vody a kanalizácie,“ pokračuje Matej Honč.

Z pôvodného bytu však zachovali pôsobivý drevený strop, ktorý sa tiahne nad veľkou časťou priestoru. „Len v mieste pôvodnej kuchyne a toalety bol kvôli vode železobetónový rebrový strop. V našej dispozícii sa na tomto mieste nachádza spálňa.“

Výsledok nepotešil len tvorcov

Výsledok baví nielen architektov, ale najmä jeho nových obyvateľov. „Podarilo sa vytvoriť kvalitný priestor a preniesť naše interné diskusie o priestore a materiáloch do reality a overiť si, že tieto riešenia fungujú,“ uzatvára Matej Honč.

Spolu s kolegom Richardom Kilom momentálne riešia novú výzvu – návrhy rodinných domov umne zasadených do okolitého prostredia. Máme sa teda v blízkej budúcnosti na čo tešiť.

V galérii si pozrite originálnu a vydarenú rekonštrukciu bytu v Bratislave:

01 - Modified: 2020-06-09 15:22:09 - Feat.: 0 - Title: Vidiek v centre nad strechami hlavného mesta. Byt v podkroví získali pri dezerte a takto to dopadlo 02 - Modified: 2020-06-18 18:54:18 - Feat.: 0 - Title: Rekonštrukcia netradičného interiéru: Na zložitom pôdoryse vznikol čistý priestor
01 - Modified: 2023-09-24 12:00:00 - Feat.: - Title: Laura si pred tromi rokmi kúpila loď: Nie je to také lacné, ako si ľudia myslia, kvôli nej som odvážna a sebavedomá 02 - Modified: 2023-09-19 22:00:00 - Feat.: - Title: Z Austrálie do Štiavnických Baní: Chalupu si svojpomocne postavili kvôli kredencu, knihy siahajú až po strop 03 - Modified: 2023-09-15 06:00:00 - Feat.: - Title: Zo starého bytu na Vinohradoch je moderný byt s čistým dizajnom. Premena pred a po vás nadchne 04 - Modified: 2023-09-11 07:32:28 - Feat.: - Title: Takto chutí jednoduchý, dobrý život. Rozprávková drevenica je odmenou za drinu a lásku k tradíciám 05 - Modified: 2023-09-08 10:00:00 - Feat.: - Title: Popradskú nemocnicu čaká historicky najväčšia rekonštrukcia
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
30. september 2023 02:40