StoryEditor

Veľa požiadaviek a malý priestor bola sizyfovská výzva. Garsónka na 35 štvorcoch však priniesla komfort ako väčší byt

30.03.2022, 18:00
Autor:
řezřez
Zariadiť trojizbový byt nebýva také ťažké. Dostať však do garsónky dvojlôžko aj rozkladaciu pohovku na prespanie vnučiek, pracovný kút aj veľkú knižnicu, bola výzva.

Garsónka na pražskom Proseku má primárne slúžiť primárne ako bývanie len pre jednu ženu, tá však potrebuje aj priestor na prácu na počítači a pre časté návštevy vnučiek, ktoré sa u nej aj zdržiavajú.

Vysoké nároky

Nielen pre ne majiteľka aj pravidelne a rada varí, preto potrebovala veľkú kuchyňu so všetkými modernými spotrebičmi a jedálenský stôl pre štyroch ľudí. Keď k tomu pripočítame ešte požiadavku na sedacie „okienko“ pri vstupe a dostatok úložných priestorov, je jasné, že architekti zo štúdia DesignPro sa museli starostlivo "pohrať" s každým centimetrom aj detailom.

Investorka mala jasno aj v tom, že si praje svetlý teplý interiér. Výsledok si pozrite v galérii: 

​Chvála duba

„Interiér je celý svetlý, doplnený o teplé dubové drevo. Aby byt nepôsobil fádne, rozhodli sme sa celú stredovú časť, ktorá ukrýva kúpeľňu, urobiť výraznejšiu. Pri vstupe vás na prvý pohľad zaujme na mieru vyrobená dubová priečka, ktorá oddeľuje spaciu časť od tej vstupnej. Opticky sme oddelili lôžko aj od zvyšku obytnej izby použitím dubového obkladu,“ opisujú autori.

Aby docielili čo najpriestrannejší dojem z kuchynskej časti, jedna strana kuchynskej linky je odklonená od bytového jadra, kuchyňa má tak tvar pripomínajúci písmeno „V“, ktoré sa otvára do obytného priestoru. Do kuchyne sa zmestila aj práčka.

Vďaka dômyselnému využitiu priestoru okolo kúpeľne sa hlavnou dominantou izby stala veľká knižnica. „Aby sme podporili jej postavenie, zvolili sme tmavo-hnedú farbu, ktorá vo zvyšku svetlého interiéru zaujme na prvý pohľad,“ upozorňujú dizajnéri.

*Projekt autori prihlásili do súťaže Interiér roku 2021 v kategórii Súkromný interiér - Rekonštrukcia.

19. máj 2022 13:24