V Pradiarni skončili. Mladé grafické dizajnérky združené v ateliéri Trivjednom sa musia rovnako ako ďalší nájomníci do konca júna z Cvernovky vysťahovať.Nadácia Cvernovka
StoryEditor

Pozrite si, kto všetko príde v Cvernovke o priestor. Vyrastie tam luxusný komplex

13.04.2016, 18:04
Autor:
apnapn
Architekti, dizajnéri a maliari balia kufre. Najväčšie kreatívne centrum v Bratislave čoskoro osirie.

Budova bývalej Cvernovky v Bratislave je už vyše desaťročie kultúrnym podhubím, ktoré združuje celú komunitu melcov, dizajnérov, architektov, maliarov, sochárov, fotografov, IT vývojárov, start up podnikateľov a iných profesií z oblasti kreatívneho priemyslu. Už o necelé tri mesiace sa však budú musieť vysťahovať.

Budova je v nevyhovujúcom stave a jej nový majiteľ, spoločnosť YIT Slovakia, sa chystá na jej rekonštrukciu (viac čítajte TU). Na tomto mieste vyrastú luxusné byty, kancelárie a obchody.

Či sa však umelci a s nimi aj genius loci týchto priestorov do nej aj vrátia, je viac ako neisté. Nadácia Cvernovka, ktorá ich zastrešuje, sa totiž s majiteľmi nedohodla na vybudovaní Kreatívneho, kultúrneho a spoločenského centra v budove Pradiarne.

„Nadácia developerovi predstavila ideový koncept Kreatívneho a kultúrneho centra a varianty jeho udržateľného fungovania – od dlhodobého prenájmu a správy až po odkúpenie budovy. Po trojmesačných rokovaniach so spoločnosťou YIT žiaľ nedošlo k vzájomnej dohode o budúcnosti Pradiarne,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku Nadácie.

Kam sa podejú, zatiaľ nevedno.

„Rokujeme s viacerými subjektmi a inštitúciami vrátane magistrátu, kam by sa centrum mohlo presťahovať,“ potvrdil nám správca nadácie Braňo Čavoj. „Hoci všetci dotknutí riešia svoje ďalšie pôsobenie aj po vlastnej linke, mnohí povedali, že by sa radi presunuli v rámci celku,“ dodáva. Ich miesto v jedinečnom priestore Pradiarne pravdepodobne zaujmú byty a kancelárie.

Poslednou verejnou akciou ktorá sa bude konať v Cvernovke, bude 6. ročník podujatia 1. máj v Cvernovke – Deň otvorených ateliérov s bohatým programom. V galérii si pozrite, kto všetko príde o strechu nad hlavou.

 

01 - Modified: 2023-09-03 11:00:00 - Feat.: - Title: PREHĽAD Tieto obľúbené seriály dostali v roku 2023 definitívnu stopku. Pozri sa, s ktorými sa budeme musieť rozlúčiť 02 - Modified: 2023-06-23 11:51:00 - Feat.: - Title: Ekológia na top miestach: Supervýkonné SUV, ako ho dnes poznáme, čoskoro skončí 03 - Modified: 2023-05-23 13:26:54 - Feat.: - Title: Smútok na bratislavskej gastroscéne. Obľúbený podnik po šiestich rokoch definitívne končí 04 - Modified: 2023-02-15 14:54:03 - Feat.: - Title: Microsoft zabil legendárny Internet Explorer. V desktopovej verzii sa s ním definitívne rozlúčte 05 - Modified: 2023-02-13 12:15:29 - Feat.: - Title: Malé autá to majú v Európe zrátané. Kia nahradí svoj dlhoročný model crossoverom
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
04. december 2023 07:45