StoryEditor

Ako vyzerá bežný španielsky podnájom? 7 metrov štvorcových a strecha

13.06.2016, 00:00
Autor:
idnes.czidnes.cz

Do Barcelony odišla v máji na dvojmesačné štúdium. Nájsť ubytovanie vopred bol trošku problém, ale nakoniec sa všetko podarilo a dnes má v perle Katalánska svojich vysnívaných sedem metrov štvorcových zariadených maximálne prakticky a úsporne, píše študentka Michaela pre idnes.cz.

Študentom v Barcelone je k dispozícii agentúra Resa Housing, ktorá sprostredkováva prenájmy bytov a izieb alebo ubytovanie v rodinách. Bývanie je určené vysokoškolským študentom a profesorom, štúdium je nutné písomne ​​doložiť.

Na webových stránkach agentúry je najprv nutné sa zaregistrovať, potom je možné z aktuálnej ponuky vyhľadať vhodné ubytovanie podľa ceny, lokality, veľkosti bytu. Počet rezervácií je obmedzený na jednu denne. Bohužiaľ sa ukázalo, že internetové stránky s ponukou ubytovania často nie sú aktuálne. Deň čo deň po dobu dvoch týždňov si preto Michaela rezervovala izby, ktoré už boli v skutočnosti rozobrané.

Malá izba, dobrá štvrť
S blížiacim sa termínom odchodu do Barcelony a márnymi rezerváciami sa jej požiadavky na bývanie rapídne znižovali. Nakoniec sa Michaele podarilo zohnať izbu veľký sedem metrov štvorcových v byte s dvoma izbami o celkovej ploche 30 metrov štvorcových.

Byt sa nachádza na kopci v malebnej štvrti Gracia, pár minút od Gaudího parku Guel. Gracia je súčasťou Barcelony od roku 1897, pôvodne išlo o robotnícke predmestie, ktoré sa postupne stalo vyhľadávanou lokalitou strednej triedy. Sú tu malé príjemné námestia pomenovaná po významných osobnostiach, ľudia posedávajú na lavičkách a vychutnávajú si kávu, atmosféru dokresľujú malé obchodíky.

Vo vnútri tunajších bytov je často chladnejšie ako vonku, a tak sa cez deň "prikuruje" otvorenými oknami. Problémom Michaelinho bytu je však niečo iné - nadmerný hluk z nepretržitej prevádzky prechádzajúcich a neustále trúbiacich motoriek a áut pod oknami. Dopravný ruch je počuť aj cez zavreté okenice. Plastové okná do dvora tesnia dobre, staršie drevené okná do ulice sú na závoru a príliš netesnia.

Michaela pre idnes.cz

Strecha ako sušička
V celom byte sú drevené podlahy, vrátane kuchyne a kúpeľne. V izbách je tento typ podlahy príjemný, avšak dosky umiestnené bezprostredne pri sprchovacom kúte sa pomaličky vzdúvajú, a to aj napriek tomu, že sa ich podnájomníci snažia uchovávať v suchu. V byte je práčka, no obyvatelia chodia bielizeň sušiť na strechu domu. Byt je taký malý, že v ňom nie je na sušiak priestor.

Barcelona ponúka pestrý výber podnájmov. Od lacných kamrlíkov bez okien vo vykričanej štvrti Raval až po luxusné byty v Starom meste. Priaznivci bývania pri pláži či v blízkosti centra a architektonických pamiatok si tu tiež prídu na svoje. Na atraktívnosti mestu pridáva aj trvalo priaznivé počasie a rušný kultúrny život.

O prenájom bytov je v Barcelone obrovský záujem. Zvlášť študenti s obmedzeným rozpočtom sa preto musia uskromniť s izbami rátajúcimi len pár metrov štvorcových, kde sa im zmestí len to najnutnejšie – posteľ, skriňa, stôl a stolička. Minimum priestoru vyžaduje úsporné zariadenie a nijaké veci nazvyš. Žije sa v ňom ale aj tak celkom príjemne.

01 - Modified: 2023-03-11 13:44:53 - Feat.: - Title: Nehnuteľnosti Čechov stále lákajú, takmer tretina uvažuje o kúpe domu či bytu 02 - Modified: 2023-03-12 23:00:00 - Feat.: - Title: Návrat do rozprávky: V tejto chalúpke nechýba dobový nábytok, kolovrátok, maľované truhlice ani piecka 03 - Modified: 2023-03-09 10:54:21 - Feat.: - Title: Zo schátraného "komunistického" domu po babičke je krásna chalupa. A láska na prvý pohľad 04 - Modified: 2023-03-07 11:00:00 - Feat.: - Title: Taký vysoký nájom nebudem platiť, je to šialené! Muž si v kontajneri na odpadky postavil dom 05 - Modified: 2023-03-06 14:54:31 - Feat.: - Title: Počítačový systém v jednej z najväčších nemocníc v Barcelone ochromil kyberútok
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
20. marec 2023 04:55