Createrra - Architektonické štúdio, Bjørn Kierulf, architekt, Zuzana Kierulfová, architektka, Hrubý Šúr. Snímka: PAVOL FUNTÁL
StoryEditor

Architekti: Staviame domy, ktoré netreba chladiť ani vykurovať. Plesne ani ceny energií nás už netrápia

11.06.2022, 00:00
  • Namiesto betónu a cementu používajú drevo, hlinu a slamu.
  • Manželia Bjørn a Zuzana Kierulfovci patria na Slovensku k priekopníkom udržateľnej architektúry z prírodných materiálov.
  • V rozhovore pre Prečo nie?! zdôrazňujú, že konečne by sme si mali otvoriť mysle a pozrieť sa na budovy z iného uhla pohľadu.
  • A potom nás nebudú trápiť plesne a už vôbec nie zvyšujúce sa ceny plynu a elektriny.

Stretávame sa v Hrubom Šúre, dedinke neďaleko Senca, v sídle vášho ateliéru Createrra. Už na prvý pohľad je jasné, že máme do činenia s veľmi experimentálnou architektúrou. Ako vznikala táto budova?

Bjørn: Nemecký profesor Gernot Minke nám ukázal plány na kaviareň v Portugalsku.

Zuzana: Posťažoval sa nám, že stavbu kaviarne úrady nepovolili, pretože mala stáť v chránenej oblasti a už tam nechceli žiadnu ďalšiu budovu.

Bjørn: Dohodli sme sa, že si základ zoberieme a urobíme si podľa týchto nákresov kanceláriu. Zdalo sa nám to ako dobrá ukážka, ktorá mohla prezentovať, čo všetko sa dá dosiahnuť pomocou prírodných materiálov.

V galérii si pozrite ukážku udržateľnej architektúry: 

Ako ste tvorili dizajn, od začiatku ste chceli mať kupolu so zelenou strechou?

Bjørn: Áno, my sme do projektu ešte vniesli prvky pasívneho štandardu. Koncové steny, kde sú okná, mali byť pôvodne z kameňa alebo murované, my sme však radšej chceli drevené konštrukcie. Okrem toho sme odizolovali podlahu, pretože v Portugalsku je teplejšie, a preto to neplánovali. Pod hlinenou omietkou je penové sklo a na oknách sú trojité sklá. Dôvodom je minimalizovanie tepelných strát.

Zuzana: Jednoducho, energetický štandard sme urobili najlepšie, ako je to možné.

Aké materiály ste použili?

Zuzana: Také, ktoré nám dávali zmysel. Dôležitú úlohu hrajú slamené baly. Sú konštrukčným materiálom a nosičom pre hlinenú omietku. Prvýkrát sme si vyskúšali urobiť hlinenú podlahu. Trošku sme sa jej obávali, ale dnes sme s ňou mimoriadne spokojní.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-05-27 07:02:52 - Feat.: 0 - Title: Jeden dom zničili, druhý bol ruina. Architekti na malej ploche predviedli rekonštrukciu, aká sa nevidí
01 - Modified: 2022-11-17 23:00:00 - Feat.: - Title: Zelené Záluhy idú podľa plánu. Bývať v novom byte môžete už budúce leto 02 - Modified: 2022-11-16 23:00:00 - Feat.: - Title: Obnova bratislavského dvojizbového bytu: Steny nahradili závesmi a takto to dopadlo 03 - Modified: 2022-11-10 10:04:12 - Feat.: - Title: Pribudne výrazná novinka pre motoristov? Tabuľky s EČV sa majú dočkať ďalších zmien 04 - Modified: 2022-11-09 07:35:55 - Feat.: - Title: Slováci objavujú chalupárčenie v Maďarsku: Tieto miesta sú dôkazom, prečo je to ten najlepší nápad 05 - Modified: 2022-11-07 23:00:00 - Feat.: - Title: Majiteľka značky CHYBA Jewerly: Nie som tradičná šperkárka, minimalizmus u mňa nefunguje
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
24. november 2022 16:55