Do miestnosti v spodnej časti bytu sa vošlo vybavenie na všetky domáce práce. SNÍMKA: Tomáš Dittrich
StoryEditor

Od lajdácky postaveného mezonetu ju odhovárali. Nevzdala sa a vzniklo z neho výnimočné bývanie

09.08.2022, 00:00
  • Ekonómka a manažérka Magdalena býva v mezonetovom byte, ktorý je doslova ovenčený terasami.
  • Dvojpodlažnému priestoru zaistili výnimočnosť ušľachtilé materiály a spolupráca s popredným architektonickým štúdiom.
  • Pozrite si výnimočný projekt rekonštrukcie bytu, poznačeného zle prevedenou výstavbou, ktorý priniesol portál iDnes.cz.

Náhoda, osobná usilovnosť, túžba nič nevzdať a dosiahnuť vysnívaný cieľ, to sú kombinácie, ktoré sprevádzajú život Magdaleny. Dnes býva v nájomnej vile postavenej na pozemku v pokojnej rezidenčnej štvrti, ktorých v Prahe veľa nezostalo.

„Neďaleko odtiaľto som vyrastala, chodila som sem na kurzy ´rytmiky´. Vždy som sa tu cítila ako doma,“ komentuje s úsmevom. Do Česka sa vrátila po desiatich rokoch strávených v Amerike. Prvá cesta v rámci sťahovania viedla k babičke, ktorá ju vychovávala, a o ktorú sa prišla postarať.

image

Z prostého štvorca na dolniakoch filmársky unikát. Pozrite si vydarenú a premyslenú rekonštrukciu

Vtedy odštartovala pracovnú kariéru a založila pobočku poradenskej firmy Arthur Andersen. Niekoľko mesiacov ju riadila z obývačky bytu na Letnej, ktorá slúžila ako kancelária. Keď sa jej narodila dcéra Anna, začala riešiť vlastné bývanie. Zaujímavý projekt objavila na spomínanej parcele známej z detstva.

V dome kúpila dva holobyty a ich prepojením získala mezonet. „Bohužiaľ sa ukázalo, že stavba je nekvalitne zrealizovaná. Vyskytlo sa tu mnoho problémov, napríklad popraskané múry či nedostatočné základy. Bola som zúfalá, všetci mi radili, nech to predám. Najväčšiu cenu však pre mňa malo miesto, tu som chcela bývať. Rekonštruovala som novostavbu, a tým som zaplatila nehnuteľnosť dvakrát,“ spomína na úvod.

V galérii si pozrite kvalitne a premyslene zrekonštruovaný mezonet: 

Večerom októbrovým...

Magdalena postupne oslovila tri architektonické ateliéry a až ten tretí to podľa jej slov „dal“. Bol ním ateliér ADR pod vedením Petra Kolářa, teda architekta, na ktorého prácu stoja ľudia takzvane rady. „Tí predošlí ma nezaujali, vymýšľali nezmyselné riešenia, nevenovali sa interiéru. Aj keď vymyslieť dispozíciu nebolo ľahké. Pamätám si presný dátum, bolo to 28. októbra. Išli sme vtedy večer za Petrom Kolářom, aby sa k projektu vyjadril. Druhý deň povedal len: Mám to! Vedela som, že to bude dobré, a nechala to na ňom. Vlastne ma prekvapilo, aké to potom bolo prirodzené a jednoduché,“ chváli spoluprácu.

Prestavba a zariaďovanie prebehli v dvoch etapách. Zadanie majiteľky malo logiku a zároveň pár priorít: kúpeľne s denným svetlom, vo všetkých vaňa a bidet. Hosťovská izba s vlastnou kúpeľňou, kuchyňa integrovaná v obývacej izbe. Priala si pracovňu aj veľký priechodný šatník.

Určitou technickou prekážkou boli existujúce rozvody, respektíve ich prispôsobenie návrhu. Vznikli tým však zaujímavé nápady, napríklad multifunkčný stĺp v malom, ale dokonale umiestnenom kuchynskom kúte. Ukryl nielen rozvody, zmestili sa doň aj chladničky, sporák a úložné priestory.

Americký sen a domáca galéria

Priestor atypického dvestometrového bytu architekti zariadili pomocou vstavaného nábytku vyrobeného na mieru. Do interiéru volili kvalitné a nestarnúce materiály: drevené parkety, do kúpeľní mramorové obklady, do kuchyne pracovnú dosku a obklad zo žuly.

Majiteľka s ateliérom konzultovala aj konkrétne solitérne kúsky. „Najradšej odpočívam na pohovke v obývacej izbe, mám tu aj krb, ktorý som si veľmi priala,“ prezrádza Magdalena. V detstve sa chcela stať baletkou, v mladosti detskou lekárkou, nakoniec ju oslovila ekonómia. Bola dlhoročnou partnerkou významnej poradenskej firmy a Hospodářske noviny ju označili ako najvplyvnejšiu ženu Česka.

„Amerika ma stvorila profesionálne. V roku 1980 som tam odišla s kufrom a späť som šla s jedným kufrom a dvomi krabicami oblečenia. Natrvalo by som tam však nedokázala žiť, srdcom som Európankou.“ Na otázku, či sa do bytu premietla zámorská inšpirácia, hovorí: „Možno jedna áno, nemáme totiž lustre. Osvetlenie je mixom svietidiel v podhľadoch a lámp.“

Čo sa sem však určite prepísalo, sú jej obľúbené farby, ktorými sú biela a žltá a aj láska k modernému umeniu, dielam obľúbených umelcov, visia tu napríklad obrazy od Pavla Roučka, Jiřího Votrubu, Jana Kubíčka či holandskej maliarky Leny Aardse.

Rozkročený do sveta

Byt na bielom pozadí pripomína minimalistické umelecké dielo. „Mám rada jednoduchosť. Ako hovorila moja babička, všetky doplnky a záclony sú lapačom prachu. Bývala detskou lekárkou a veľmi pragmatickým človekom. V mnohom, nielen čo sa týka bývania, ma ovplyvnila,“ spomína Magdalena. Závesy preto nahrádzajú rolety ukryté v podhľadoch, z ktorých vychádzajú v prípade, že treba zatieniť miestnosti.

Priestor pod plechovou strechou však má aj svoje nevýhody plynúce z jeho polohy. V letných mesiacoch ho treba chladiť pomocou klimatizácie. Kladom dvojposchodového bytu sú bezpochyby výhľady do štyroch strán, z hornej časti na horizonty mesta aj koruny okolitých vysokých stromov.

Štyri terasy s celkovou plochou 40 m2 od jari do jesene zväčšujú plochu bývania. Vďaka nim je možné si vybrať, kde bude ráno príjemnejšie v lete raňajkovať, kde cez deň relaxovať alebo večer posedieť pri západe slnka. „Nepotrebujem žiadnu chatu. Vlastním však vinohrad a pri ňom malú chatku. Vlastne ďalšia spomienka na babičku pochádzajúcu z Moravy,“ uzatvára Magdalena.

01 - Modified: 2022-05-27 07:02:52 - Feat.: 0 - Title: Jeden dom zničili, druhý bol ruina. Architekti na malej ploche predviedli rekonštrukciu, aká sa nevidí 02 - Modified: 2022-06-13 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Z obecnej školy v Zlatých Moravciach sa stal výnimočný rodinný dom. Pozrite si netradičnú premenu
01 - Modified: 2022-09-28 06:00:00 - Feat.: - Title: Nechceš doma mrznúť? Z letiska pár kilometrov od Bratislavy sa dostaneš rýchlejšie do nových destinácií 02 - Modified: 2022-09-26 12:37:22 - Feat.: - Title: Polícia ukázala autá, o ktorých „rozhodli“ Slováci. Víťazný dizajn nakoniec nepoužila 03 - Modified: 2022-09-24 22:00:00 - Feat.: - Title: Farby, ktoré dvíhajú mladých od počítačov: Revitalizácia ihriska v Petržalke je návratom ku koreňom 04 - Modified: 2022-09-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Nečakaná novostavba: Dom, ktorý zapadol do okolia ako odraz majiteľa. Výsledok je viac než vydarený 05 - Modified: 2022-09-23 09:00:18 - Feat.: - Title: Pocta legendárnej Škode 1100 OHC: Česi predstavili koncept športiaku, ktorého sa ani nedotknete
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
29. september 2022 08:45