Žilinská synagóga nie je jedinou stavbou tohto druhu, z ktorej sa stáva priestor pre kultúrne podujatie, architekt vysvetlil, prečo to tak je: „Monumentálne priestory synagógy ju predurčujú na spoločenské využitie. Viem si predstaviť akúkoľvek inú verejnú funkciu, ktorá by vedela využiť priestorový potenciál objektu a jeho reprezentatívny charakter. Súkromné využitie by pravdepodobne nebolo možné. Je totiž absolútne neekonomická.“ Počas minulého roka sa stihli zbúrať nepôvodné steny, strhnúť staré káble kina, dokončiť výťah, vonkajšiu fasádu, postaviť novú kotolňu a komín, čiastočne zreštaurovať interiér. Počas jednotlivých prác ukázala synagóga aj mnohé svoje skryté tajomstvá – takými sú napríklad zamurované okná, ktoré robotníci našli pri opravovaní fasády. Momentálne sa pracuje ešte na schodištiach, podlahách, dverách či častiach striech a striešok nad vchodmi. Hoci ešte nebola oficiálne otvorená, má za sebou niekoľko kultúrnych podujatí, ktoré už počas rekonštrukcie preklepli slabé miesta. Napríklad akustiku. Po koncerte kapely Bez ladu a skladu frontman kapely Michal Kaščák poznamenal, že hudba v synagóge znie „ako v jaskyni Driny“. Podľa architekta Martina Jančoka je dobré, že sa návrh rekonštrukcie aj vplyvom realizovaných podujatí neustále mení a vyvíja: „Je možné ho otestovať v medzištádiách, usporiadaním výstav alebo rôznych sprievodných podujatí a overiť tým relevantnosť aktuálneho architektonického návrhu prestavby.“Peter Snadík
StoryEditor

Toto sú tri nové dôvody, prečo navštíviť Slovensko

15.05.2016, 17:00

Duchovno, tajomno aj utrpenie. To všetko v sebe skrývajú jedny z najpozoruhodnejších stavieb na Slovensku – židovské synagógy. Z chátrajúcich smutných pamätníkov hrôz druhej svetovej vojny sa z nich postupne stávajú živé kultúrne centrá. V posledných mesiacoch z popola vstali aj synagógy v Žiline, Lučenci a Trnave. Toto sú ich príbehy, ktoré boli uverejnené v HN magazíne.

01 - Modified: 2022-09-24 15:27:10 - Feat.: - Title: Tajomstvo foglaroviek: Autorova popularita mnohým ležala v žalúdku, jeho zásady čitatelia naozaj ctili 02 - Modified: 2022-09-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Spomienky na posledné spoločné československé leto: Keď nad Slovenskom visel Damoklov mečiar 03 - Modified: 2022-09-23 11:22:05 - Feat.: - Title: Bhután sa prvýkrát od pandémie covidu-19 otvoril zahraničným turistom 04 - Modified: 2022-09-23 13:00:00 - Feat.: - Title: Neviete sa donútiť cvičiť? Skúste tieto športy, vďaka ktorým sa zabavíte a navyše aj schudnete 05 - Modified: 2022-09-13 13:07:27 - Feat.: - Title: TOP miesta na Slovensku, kde si spravíte tie najkrajšie fotografie!
menuLevel = 2, menuRoute = style/cestovanie, menuAlias = cestovanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
27. september 2022 00:13