Twitter/Gemrick
StoryEditor

Mala byť umeleckým dielom. Selfie socha však Američanov poburuje

07.06.2016, 02:00

Sugar Land je malé mesto v Texase. Kým športovo založení Američania o ňom vďaka vlastnému bejzbalovému aj hokejovému tímu iste počuli, zvyšku sveta je neznáme. Teda bolo. O Sugar Lande je teraz počuť v spojení s kontroverznou selfie sochou, píše idnes.cz.

Pozornosť na mesto strhla jedna zo súboru desiatich sôch, ktorým sa vedenie mesta rozhodlo zvelebiť verejné priestranstvá. Mnohí obyvatelia by si však určite priali, aby sa ich domovina preslávila iným spôsobom. Autor bronzového súsošia sa totiž inšpiroval mobilným trendom, ktorý si za pár rokov vyžiadal aj desiatky vážne zranených aj mŕtvych - selfie.

Znázorňuje dve usmievavá dievčatá, ktoré si mobilným telefónom zaobstarávajú selfie. Podľa zástupcov mesta ide o jednu z bežných činností na námestí, čo je spoločný poznávací znak pre celý súbor sôch. Avšak socha inšpirovaná selfiemániou nebola všetkými prijatá kladne, vyvolala aj záporné reakcie. Miestnych obyvateľov pobúrila predovšetkým finančná stránka, hodnota dvoch inštalovaných sôch sa totiž odhaduje na 32,5 tisíca dolárov.

Radnica však poukazuje na fakt, že tento umelecký prínos mestu bol v roku 2014 pred konečným schválením mestskou radou odsúhlasený aj dvoma občianskymi združeniami. Navyše nie je financovaný len z mestskej kasy, časť súboru je darom od rezidentov. Mesto však z rozporuplnej selfie sochy môže nakoniec profitovať. Na sociálnych sieťach, a to predovšetkým na Twitteri, sa už objavujú fotografie užívateľov práve s touto sochou. 

Zatiaľ čo pre niektorých ide o zábavu a netradičnú snímku do albumu, iní sú sochou pohoršení a považujú ju za naozaj smiešnu záležitosť. Nemožno sa tak čudovať, že len pár dní po jej inštalácii ju neznáma osoba polepila útržkami papierovej lepiacej pásky s popísanými rôznymi heslami.

01 - Modified: 2022-08-09 09:00:00 - Feat.: - Title: Uprostred New Yorku sa objavila Putinova socha. Deti ju obsypávajú pieskom a striekajú na ňu vodu 02 - Modified: 2022-07-11 13:00:00 - Feat.: - Title: Selfie negatívne ovplyvňuje charakter. Zistite, či sa aj u vás začína prejavovať táto psychická porucha 03 - Modified: 2022-05-11 14:23:31 - Feat.: - Title: Explózia zničila celé mesto. Príbeh katastrofy, ktorá patrí k najväčším nejadrovým výbuchom v histórii 04 - Modified: 2021-10-28 10:24:55 - Feat.: - Title: Francúzka, ktorá sa stala symbolom Ameriky. Stačilo málo a Socha slobody nemusela stáť v New Yorku 05 - Modified: 2021-10-07 11:47:51 - Feat.: - Title: Ženy v Texase nateraz vyhrali, zastala sa ich aj Billie Eilish. Štát musí pozastaviť zákon proti potratom
menuLevel = 2, menuRoute = style/cestovanie, menuAlias = cestovanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
16. august 2022 17:10