Má vyše 23,5 milióna obyvateľov, čo na východoázijské pomery nie je príliš veľa – síce štvornásobne viac, než Slovensko, ale populačne sa mu vyrovnajú mestá ako Peking či Šanghaj, megapoly susednej Číny.
Aj rozlohou patrí skôr medzi malé krajiny – jeho územie predstavuje zhruba dve tretiny Slovenska. Avšak divoká krása jeho hôr a pobrežia tak očarila portugalských moreplavcov, že mu dali meno Ilha Formosa, teda nádherný ostrov. Pod názvom Formóza ho nájdete aj v niektorých starších publikáciách.
Dnes sa Taiwanu, ktorý sa vypracoval na jedného z globálnych technologických lídrov, vracia nočná mora z dávnej minulosti – konkrétne z čias, keď sa musel brániť pred dotieravými nájazdníkmi a dobyvateľmi. Drevené karavely nepriateľov a delá na ich palubách vystriedali najmodernejšie lietadlové lode, stíhačky a smrtonosné rakety, ktorými sa Taiwanu vyhrážajú Číňania.
Tí ho považujú za neoddeliteľnú súčasť svojho územia a čoraz hlasnejšie sa mu vyhrážajú útokom, ak sa im nepodvolí. Aj preto dnes pri návšteve Tchaj-peja či ďalších taiwanských miest budete často počuť o prípravách na obranu svojej vlasti.
Každý zahraničný turista, ktorý prichádza v mieri a s dobrými úmyslami, je na Taiwane vítaný so širokým úsmevom. Cesta po ostrove sa zvyčajne začína na medzinárodnom letisku Taoyuan v Tchaj-peji, kam sa po 12-hodinovom lete dostanete priamo z Viedne. Už cestou z letiska do centra metropoly vás očaria vysoké zelené hory obklopujúce Tchaj-pej.
Práve tam sa pestujú taiwanské čaje vychýrené po celom svete. Na plantáže sa pohodlne dostanete lanovkou a budete môcť ochutnať zo širokej ponuky rôznych čajov. Mimochodom, vedeli ste, že taiwanský čaj je tak silný, že najlepšie chutí po treťom vylúhovaní?
Zostáva vám 73% na dočítanie.