V Európe ho dlho považovali za symbol splneného amerického sna. Pre mnohých prisťahovalcov zo starého kontinentu bol New York iba vstupnou bránou do nového sveta – až cesta na úplný západ amerického kontinentu znamenala dosiahnutie vytúženej méty. A podobne na tom boli prisťahovalci z Ázie, najmä Japonci a Číňania, ktorí do Kalifornie prichádzali z opačnej strany, či Mexičania a Juhoameričania z juhu.
Aj preto je dnes Los Angeles považované za jedno z najkozmopolitnejších veľkomiest sveta vôbec. Bublajúci multietnický kotol s takmer 20-miliónovou aglomeráciou, ktorý už viac ako 150 rokov žije v zvláštnej kultúrnej, jazykovej a náboženskej synergii, vás rozhodne prekvapí pri každej návšteve.
Zakázaná Kalifornia
Bola to veľká sláva, keď sa v prvej polovici 80. rokov minulého storočia športovci z celého sveta – vrátane Československa a ostatných krajín vtedajšieho komunistického bloku – pripravovali na letnú olympiádu Los Angeles 1984. Kaliforniu dovtedy poznali len z nepatrného percenta „neškodných“ filmov hollywoodskej produkcie, ktoré prenikli za železnú oponu – napríklad E.T. Mimozemšťana odohrávajúceho sa v oblasti údolia San Fernando Valley na okraji L.A.
Tínedžeri zase hltali knižné detektívne príbehy Troch pátračov, ktorí na pacifickom pobreží medzi Los Angeles a Santa Barbarou prežívali dobrodružstvá spojené s odhaľovaním rôznych záhad a lovením zločincov. A zrazu sa naskytla možnosť ak už nie zúčastniť sa priamo na olympiáde, tak aspoň cez televíznu obrazovku sledovať spolu so športovými výkonmi československých reprezentantov aj miesta, kde sa tieto zápolenia odohrávali.
Bohužiaľ, do športu zasiahla politika, konkrétne studená vojna medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi, ktorá dosiahla vrchol práve v prvej polovici 80. rokov. Po tom, ako USA a časť západného sveta bojkotovali v roku 1980 Letné olympijské hry v Moskve, na oplátku pristúpil o štyri roky neskôr k rovnakému kroku aj socialistický tábor. Stalo sa tak doslova na poslednú chvíľu. A športovci, ktorí si po rokoch tvrdej driny už pomaly balili kufre, aby stihli let do Los Angeles, zostali namiesto Kalifornie doma.
Brána do mesta anjelov
Americký sen sa tak tisíckam Slovákov otvoril až po páde komunizmu v novembri 1989. Mnohí z nich túto šancu využili a pridali sa k početnej krajanskej komunite, ktorá do USA prišla či už počas veľkej vysťahovaleckej vlny na prelome 19. a 20. storočia, alebo po potlačení Pražskej jari, vpáde „spriatelených“ vojsk do Československa v auguste 1968 a spustení normalizácie. A časť z nich si za miesto nového života vybrala práve Kaliforniu.
Zostáva vám 81% na dočítanie.